Gebelikte Varis Neden Oluşur? Tedavisi Var mıdır?

  • Konbuyu başlatan LaViNYaM
  • Başlangıç tarihi
LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Varis Neden Oluşur? Tedavisi Var mıdır?
Gebelikte Varis- Varis gebelikte sık şikayetler arasında yer alır. Varis genel anlamda toplardamarların genişlemesi ve buna bağlı olarak kıvrılmalarla cilt yüzeyinde belirmesiyle ortaya çıkan kabarık damarlardır. Gebelikte varisler genelde bacaklarda ortaya çıkar ama daha ileri durumlarda genital bölgenin dıştan görünen kısmında da oluşabilir. Hamilelikte fazla ayakta kalmaya bağlı olarak bacaklarda görülür varisler. Anüs ve rektumda ise hemoroid ( basur) sebebiyle oluşabilir varisler. Varis ilk gebeliklerde görülebileceği gibi artan gebelik durumunda da varislerin şiddeti de artmaktadır. Şimdi varisler neden oluşur tedavisi mümkün mü neler yapılabilir yazımızın içeriğinde ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

gebelikte varis.jpg


Bacaklarda bulunan toplardamarlar kirli kanı temizlemesi için akciğerlere ve kalbe doğru gönderen damarlardır. Bu damarların işlevini düzgün yapabilmesi için her şeyin doğru ve düzen içinde çalışması gerekir. İşte toplardamarın kanı yer çekimi tersine doğru göndermesi ve yine aşağı doğru kanın toplanmasını engellemek için kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıkların görevini yapmaması durumunda kanın cilt yüzeyinden de görülebilecek şekilde yer yer birikimleri oluşur. Bunlar varistir. Özellikle ayakta uzun süre kalmak, genetik yatkınlık, hamilelikte alınan aşırı kilolar varislerin oluşumunu etkileyen risk faktörleridir. Özellikle normal yaşamda da oluşabilen varisler hamilelikte daha sıkıntılı hayatınızı olumsuz etkileyecek şekilde zarar sağlar. Özellikle bacaklarda varisleri hem gözlemleyerek hem dokunarak da hissedebilirsiniz. Dokunduğunuzda yumuşak içine kan dolmuş damarları hissedebilmeniz kolaydır.

Ailesinde varis olan anne adayları buna daha çok yatkındır. İlk hamileliğinizde oluşan varisler daha sonraki hamileliklerinizde daha fazla artacak durumu şiddetlenebilecektir de. Varislerin oluşumu daha çok baldırlar ve diz kapağının arkası olur. Varisler bacaklarda dolgunluk ağırlık rahatsızlık hatta ileri seviyelerde ağrı da oluşturur. Tabii bir de estetik görünüm açısından özellikle kadınlar için bu bir kabustur. Anne adaylarının genelde %15 oranında varis görülme durumu vardır. Varis hamilelik sonrası kendiliğinden kaybolabilir.

Varisler neden daha çok gebeliklerde ortaya çıkar? Gebelikte bebeğin ihtiyacı olan kan hacmi dolayısı ile dolaşımda fazlaca kan bulunması bazı bölgelerde kanın gölleşmesi ile varisler oluşur. Hamilelikte bu durumun artması ile yukarıda dediğim gibi bu işte görev alan kapakçıkların görevini tam anlamıyla yapamaması varis oluşumunu sağlar. Bu bacaklarda, vulvada varis oluşumu, anüs bölgesinde ise hemoroid ortaya çıkabilir. Ayrıca gebelikte artan bir hormon olan progesteron da kasları gevşetici etkide olduğundan dolayı varislerin oluşumunu kolaylaştırıcı etkisi vardır.

gebelikte varis olusumu nasil engellenir.jpg


Bu durumdan rahatsız iseniz doktorunuza danışarak o en iyi tedaviyi uygulayacaktır tabii. Ama özellikle varis çorapları bu konuda epey sizi rahatlatacaktır. Bacaklarda damarların sıkılaşması ve etkisinin azalması için belden aşağı varis çorapları sayesinde bir nebze olsun rahatlarsınız. Uzun süre oturmayın özellikle de bağdaş kurarak kan akımının yavaşlayacağı bir durumda oturur halde kalmayın. Yine hamile anne adayları uzun süre ayakta kalmak da varis oluşumunu tetikler. Yatarken ya da uzanırken mutlaka ayaklarınızı yüksek tutacak altına kırlent koyup varis oluşumunu engellemelisiniz. Hafif yürüyüşler yapmak kan akışını hızlandırır böylece toplardamarların kalbe doğru hareketi de kolaylaşmış olur.

Özellikle büyük varislerde şiddetli çarpmalara darbelere karşı dikkatli olun. Bu durumda kan kaybına neden olabilen çarpmalara dikkat etmelisiniz. Son zamanlarda tedavi amaçlı bitkisel ilaçlar önerilmektedir ama hamileyseniz mutlaka bu tür ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayın. Varis oluşumu şiddeti her hamilelikte artan durumdur. Bazıları doğumdan sonra kaybolurken bazıları kaybolmayabilir bunun tedavi yöntemi ise son zamanlarda yaygınlaşan lazer, ameliyat ile damarlardan kurtulma, enjeksiyonla damarların çıkarılması gibi yöntemler vardır. Dış genital bölge olan vulvada varis olması doğumda engel oluşturmaz.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
874
Uzman SühaN
Uzman SühaN
mislinay
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
mislinay
mislinay
MEÇHUL
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
MEÇHUL
MEÇHUL
Üst