1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte varis yorgunluk ve akıntılar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte varis sıklığında ve eğiliminde artış görülür. Gebelik sayı-' sının artması, çoğul gebelik fazla ayakta durma, gebelikteki hormonal değişimler varise eğilimi artırır.
  Gebelikte varis riski neden artar?
  Anne karnında bebek büyüdükçe vücudun alt bölümlerindeki toplardamarlara baskı artar, bu da kirli kanın kalbe dönüşünü güçleştirir.
  Gebelikteki progesteron hormonunun düz kaslar üzerine yaptığı gevşetici etki de önemli bir varis nedenidir. Yapısal yatkınlık gebelikte varis eğilimini artırır.
  Gebeliğin son aylarında vagina bölgesinde de yaygın çok fazla belirginleşmiş varisler görülebilir, bunlar nadiren doğumu bile engelleyebilir.


  Gebelikte varis tedavisinde neler yapılabilir?
  Dinlenme, varis çorabı kullanımı, damar elastikliğini artıran bazı ilaçların kullanımı faydalı olabilir.
  Varisin cerrahi tedavisi gebelikte planlanmaz.  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİL KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  GEBELİKTE YORGUNLUK

  Gebeliğin ilk aylarında progesteron hormonu seviyesinde artışa ve dolasımdaki değişikliklere bağlı olarak yorgunluk, uykuya eğilim, halsizlik, keyifsizlik, hafif depresyon hali normaldir.
  İlerleyen aylarda kansızlık, kötü beslenme, aşırı aktivite yorgunluk hissine neden olabilir.
  Son aylarda yine kanda bazı maddelerin eksiklikleri halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir.
  Normalde sağlıklı bir hamilede gebeliğin orta dönemlerinde performans artmıştır ve kadın kendini çok enerjik ve iyi hisseder.

  Hamileliğin son üç ayında büyüyen bebeğin baskısına; dolaşımın, solunumun değişimine bağlı olarak yorgunluk hissedilir.  Yorgunluğun tedavisi var mıdır?
  Demir eksikliğine bağlı (anemiye bağlı) yorgunluk hallerinde demir içeren ilaçlar kullanılır. Kansızlığın düzeltilmesi, kişinin yorgunluk hissini azaltır. Düzenli beslenme, düzenli uyku, stressiz bir hayat tavsiye edilir. Yine de tüm tedbirlere rağmen hamileliğin ilk aylarında ve son birkaç ayında halsizlik ve yorgunluk fizyolojik kabul edilir.  GEBELİKTE AKINTILAR
  Hamilelik döneminde hormonların etkisi ile vaginal akıntıda artış olur. Bu akıntının kıvamı hafif akışkandır, renksiz ve kokusuzdur. Çok hafif sarı renkli olabilir.


  Eğer akıntı;
  Dış genital organlarda yanma kaşınma ile birlikte ise Kokuluysa
  İdrar yaparken yanma ile birlikte ise Vulvada ödem ve eritem varsa
  Disparoni (cinsel ilişkide ağrı, yanma) ile birlikte ise enfeksiyon işaretidir.
  Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Hamileliğin büyüklüğüne göre önemli sonuçlara yol açabilir.
  Tedavi edilmeyen vaginal enfeksiyonlar erken doğuma ve suların erken gelmesine neden olabilirler.


  Tedavide neler yapılabilir?
  Vaginal akıntıdan ve rahim ağzından kültür alınarak neden olan mikrop belirlenmelidir. Bazen akıntıdan alman örneğin mikroskop altında direkt incelenmesi de faydalı olabilir.
  Kültür-antibiyogram sonucuna göre gebelik döneminde kullanılabilen antibiyotikler tercih edilir.
  Yaşam şeklinde değişiklikler, hijyenik tedbirler, cinsel ilişki yasağı da faydalı olur.
   
Gebelikte varis yorgunluk ve akıntılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SELÜLİT ve VARİS.

  SELÜLİT ve VARİS.

  varis ve selülit bitkisel varis ilaçları selülit ve için bitkisel yağlar ilaçları SELÜLİT ve VARİS... Bin derde deva olabilecek bitkisel ilaçlar var. Şifalı bitkilerin yan etkileri de doğal oldukları için yok denecek kadar az. Günümüzün zor ekonomik koşulları içinde reçetelerin tutarı gittikçe arttı. Bu nedenlerle olacak, sırf Türkiye'de değil tüm dünya doğanın mucizelerine yöneliyor. Ancak...
 2. Hamilelikte Varis ve Basur

  Hamilelikte Varis ve Basur

  hamilelikte vajinada varis gebelikte vajinada varis olurmu Hamilelik; küçük bir hayatın sizinle birlikte büyümesi…Bir canlı her şeyiyle size muhtaç,siz onu ne kadar sararsanız sarın yine daha çok sarmanıza muhtaç olacak.Hayatınızı evlilikle yeniden şekillendirirken bir de içinizde yeni bir yaşam doğuyor.Sevgili hamişlerim işte böyle bir yaşam içinde sizlere bazı sıkıntılar düşüyor.tabi...
 3. akıntılar

  akıntılar

  Rahim Urları;Myomlar" Düzensiz kanamaların diğer bir önemli nedeni myomlardır. Myomlar rahimi oluşturan kas dokusunun tümörleridir. 35 yaşın üzerindeki her 4 kadından birinde belirgin myoma rastlanır. Myom oluşmasında estrojen hormonunun etkisi vardır. Menopoz döneminde hormon kullanmayanlarda myomlar büzülür, küçülür. Ayrıca estrojeni azaltan GnRH analogu denilen ilaçlar da myomları...
 4. Varis Nedir ? Varis Tanısı ve Tedavisi

  Varis Nedir ? Varis Tanısı ve Tedavisi

  varis nedir,varis kimlerde olur,varis tedavisi nasıl olur, varisler yok olur mu,varis ameliyatı kimlere yapılır,varise ne iyi gelir,varis tanısı nasıl konur,varise karşı alınacak önlemler,varis çıkmaması için neler yapmalıyım Toplardamarların yani venlerin genişlemesine ve şişmesine varis adı verilir. Vücudun en fazla yük altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis,...
 5. Gebelikte vainal akıntılar neden olur?

  Gebelikte vainal akıntılar neden olur?

  Genel olarak hamile adayları hamilelik döneminde çeşitli sebeplerden dolayı vajinal akıntı söz konusu olabilir. Bunun genel sebebi gebelik kimi zaman ise farklı durumlarda söz konusu olabilmektedir. Hamilelikte vajinal akıntı sebepleri arasında enfeksiyon kapma mantar rahatsızlıkları kimi cinsel birleşme ile bulaşan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Hamilelikte vajinal akıntıya neden olan...

Sayfayı Paylaş