gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.256
  Beğenilen Mesajlar:
  2.182
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte varis yorgunluk ve akıntılar

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte varis sıklığında ve eğiliminde artış görülür. Gebelik sayı-' sının artması, çoğul gebelik fazla ayakta durma, gebelikteki hormonal değişimler varise eğilimi artırır.
  Gebelikte varis riski neden artar?
  Anne karnında bebek büyüdükçe vücudun alt bölümlerindeki toplardamarlara baskı artar, bu da kirli kanın kalbe dönüşünü güçleştirir.
  Gebelikteki progesteron hormonunun düz kaslar üzerine yaptığı gevşetici etki de önemli bir varis nedenidir. Yapısal yatkınlık gebelikte varis eğilimini artırır.
  Gebeliğin son aylarında vagina bölgesinde de yaygın çok fazla belirginleşmiş varisler görülebilir, bunlar nadiren doğumu bile engelleyebilir.


  Gebelikte varis tedavisinde neler yapılabilir?
  Dinlenme, varis çorabı kullanımı, damar elastikliğini artıran bazı ilaçların kullanımı faydalı olabilir.
  Varisin cerrahi tedavisi gebelikte planlanmaz.  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİL KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  GEBELİKTE YORGUNLUK

  Gebeliğin ilk aylarında progesteron hormonu seviyesinde artışa ve dolasımdaki değişikliklere bağlı olarak yorgunluk, uykuya eğilim, halsizlik, keyifsizlik, hafif depresyon hali normaldir.
  İlerleyen aylarda kansızlık, kötü beslenme, aşırı aktivite yorgunluk hissine neden olabilir.
  Son aylarda yine kanda bazı maddelerin eksiklikleri halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir.
  Normalde sağlıklı bir hamilede gebeliğin orta dönemlerinde performans artmıştır ve kadın kendini çok enerjik ve iyi hisseder.

  Hamileliğin son üç ayında büyüyen bebeğin baskısına; dolaşımın, solunumun değişimine bağlı olarak yorgunluk hissedilir.  Yorgunluğun tedavisi var mıdır?
  Demir eksikliğine bağlı (anemiye bağlı) yorgunluk hallerinde demir içeren ilaçlar kullanılır. Kansızlığın düzeltilmesi, kişinin yorgunluk hissini azaltır. Düzenli beslenme, düzenli uyku, stressiz bir hayat tavsiye edilir. Yine de tüm tedbirlere rağmen hamileliğin ilk aylarında ve son birkaç ayında halsizlik ve yorgunluk fizyolojik kabul edilir.  GEBELİKTE AKINTILAR
  Hamilelik döneminde hormonların etkisi ile vaginal akıntıda artış olur. Bu akıntının kıvamı hafif akışkandır, renksiz ve kokusuzdur. Çok hafif sarı renkli olabilir.


  Eğer akıntı;
  Dış genital organlarda yanma kaşınma ile birlikte ise Kokuluysa
  İdrar yaparken yanma ile birlikte ise Vulvada ödem ve eritem varsa
  Disparoni (cinsel ilişkide ağrı, yanma) ile birlikte ise enfeksiyon işaretidir.
  Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Hamileliğin büyüklüğüne göre önemli sonuçlara yol açabilir.
  Tedavi edilmeyen vaginal enfeksiyonlar erken doğuma ve suların erken gelmesine neden olabilirler.


  Tedavide neler yapılabilir?
  Vaginal akıntıdan ve rahim ağzından kültür alınarak neden olan mikrop belirlenmelidir. Bazen akıntıdan alman örneğin mikroskop altında direkt incelenmesi de faydalı olabilir.
  Kültür-antibiyogram sonucuna göre gebelik döneminde kullanılabilen antibiyotikler tercih edilir.
  Yaşam şeklinde değişiklikler, hijyenik tedbirler, cinsel ilişki yasağı da faydalı olur.

   
Gebelikte varis yorgunluk ve akıntılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikte yaşanan kokulu akıntılar neden olur?

  gebelikte yaşanan kokulu akıntılar neden olur?

  gebelikte kokulu akıntı arkadaşlar ben 5 haftalık hamileyim yarın ilk doktor kontrolüm var fakat biraz kokulu ve kaşıntı yapan sarı akıntım var acaba bu neden olur ve bebeğe zarar verirmi bilgisi olan tecrübelli arkadaşlar lütfen yanıtlarsanız sevinirim. onun haricinde şuanda kasıklarımdaki ve göğsümdeki kısa ağrılardan başka bir sorunum yok çok şükür...
 2. akıntılar

  akıntılar

  Rahim Urları;Myomlar" Düzensiz kanamaların diğer bir önemli nedeni myomlardır. Myomlar rahimi oluşturan kas dokusunun tümörleridir. 35 yaşın üzerindeki her 4 kadından birinde belirgin myoma rastlanır. Myom oluşmasında estrojen hormonunun etkisi vardır. Menopoz döneminde hormon kullanmayanlarda myomlar büzülür, küçülür. Ayrıca estrojeni azaltan GnRH analogu denilen ilaçlar da myomları...
 3. Gebelikte vainal akıntılar neden olur?

  Gebelikte vainal akıntılar neden olur?

  Genel olarak hamile adayları hamilelik döneminde çeşitli sebeplerden dolayı vajinal akıntı söz konusu olabilir. Bunun genel sebebi gebelik kimi zaman ise farklı durumlarda söz konusu olabilmektedir. Hamilelikte vajinal akıntı sebepleri arasında enfeksiyon kapma mantar rahatsızlıkları kimi cinsel birleşme ile bulaşan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Hamilelikte vajinal akıntıya neden olan...
 4. Gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Genelde bütün gebeliklerin ilk aylarında anne adaylarında genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali vardır. Bazı gebe bayanlarda da gebeliğin ilk aylarından itibaren nedeni bilinmeyen bir baş ağrısı durumu ortaya çıkar. Vücuttaki hormon miktarlarının sürekli olarak değişmesinden ve hamilelik nedeniyle ortaya çıkan bir takim psikolojik nedenlerin tüm bunları tetiklediği tahmin edilmektedir....

Sayfayı Paylaş