1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Gebelikte Vücudunuza Özen Gösterin Hamile Melekler Buraya

  Konu, 'Hamilemiyim Sorular Cevaplar' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelikte vücut bakımı,gebelikte çatlak,gebelikte çatlak kremi,

  Anne adayları güzel melekler gebelikte vücudunuza özen gösteriyor musunuz? gebelikte vücudunuza iyi bakarsanız doğumdan sonra sıkıntı çekmez ve vücudunuzun şekli bozuldu diye şikayetçi olmassınız.Kendini seven anneler bu konu tam size göre buyrun konumuza bir göz atalım.


  < Konu Resmi..>


  Anneler için doğumdan sonra eski görüntü ve şekillerine kavuşmak her zaman önemli olmuştur. Yapılan araştırmalar, anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca "çatlak" oluşumunu büyük risk olarak gördüklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle hamilelerin bu dönem boyunca her zamankinden daha fazla ciltlerine özen göstermeleri gerekiyor.

  Tıbbi adı " Stariae Gradvidarum" olan çatlaklar, cildin kilo artışı sonucu aşırı gerilmesi nedeniyle oluşurlar. Karın bölgesi, kalça ve göğüs kısmında ortaya çıkarlar. Bu gerilme deride önemli değişikliklere sebep olur. Dokular incelir ve hassaslaşır. Bu değişiklikler göğüslerin süt verme hazırlıkları ile ilgilidir. Hamilelik sırasında göğüsler ortalama 750 gr. ile, 1 kg. arasında ağırlaşılar. Göğüsler kaslardan oluşmadığı için, göğüs derisinin içine sığdırılan bu ek ağırlık oldukça fazla gelir. Bunun sonucu da yüzeyin altındaki hassas dokular gerilerek kopar ve göğüslerde çatlaklar oluşur. Deri altındaki bu izler önce kırmızı bir çizgi halinde belirir, sonra soluk gümüşsü renk alırlar.


  Bazıları Şanslı

  Kimi kadınlar, hamilelik dönemleri boyunca göğüslerinde çatlak oluşmadığı için şanslı sayılırlar. Kimileri de cildin daha kolay genişlemesine yardımcı olan yağ ve kremler kullanarak bu dertten kurtulmaya çalışırlar. Yağın ne kadarının, hasarın meydana geldiği deri altı tabakalarına kadar işlediği tartışma konusu olmakla birlikte, cildi fazlası ile esnek tutmanın bir zararı olmadığı da gerçektir. Aslında hamilelik sırasında göğüsler, göğüs ucu çevresindeki kabarcıklardan kendi yağlayıcılarını salgılarlar. Bu salgı aynı zamanda antiseptik bir madde de içerir. Çatlaklardan kaçınmanın en iyi yolu, göğüse iyice uyan ve onu destekleyen bir hamile sütyeni kullanmaktır. Doğru sütyen kullanma hem anne adayının kendini rahat hissetmesini sağlar, hem de hamilelik ve emzirme sırasında göğüslerin hassas dokusunun korunarak, doğum sonrası eski şekillerine dönmelerine yardım eder.


  Cildi Nemlendirin hanımlar

  Çatlak herkeste oluşmayabilir, ama yine de hamileliğin başından itibaren tedbir alarak oluşumuna engel olunabilir. Cildi nemlendirme, çatlakların engellenmesine yardımcı olur. Eskiden zeytinyağı, bebe losyonu, el kremi çatlakları önlesin diye sürülürdü. Ancak günümüzde piyasalarda, çatlaklara daha etkili kozmetik ürünler bulunuyor. Çiçeksi kokularda, yağlı olmayan ve cilt tarafından kolayca emilen bu ürünler hiçbir hormon ve zararlı madde de içermiyor. Günde iki kez masaj yapılarak bu ürünler sürüldüğü taktirde, hamilelik boyunca çatlakları engellemek mümkün oluyor.

  Emzirme yanlız doğal bir süreç olmayıp, bebek anne ilişkisi açısından da psikolojik bir öneme sahip. Ancak birçok anne, özellikle de ilk kez anne olanlar emzirmekten yara olan göğüs uçlarından şikayetçidir. Anne eğer çocuğunu emzirmeyi düşünüyorsa, göğüs uçlarını hamilelikten başlayarak bu işleme hazırlamalıdır. Bu nedenle hassaslaşan göğüs uçlarına göğüs kremi sürerek onları yumuşak ve esnek tutmakta fayda var.


  Doğru ölçülerde sütyen seçin

  İyi bir sütyen bulmak, alışveriş işleminin sadece yarısıdır. Önemli olan satın aldığız sütyenin doğru ölçülerde olmasıdır. Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 70-80 inin sütyen alırken yanlış ölçü kullandıklarını gösteriyor. Bu ise göğüslere yarardan çok zarar veriyor. Göğüsler hamileğin ilk aylarından başlayarak değişiklik gösterdiklerine göre, gerekli desteği sağlayan sütyenlerin kullanımına ilk aylardan başlayarak özen göstermekte fayda var.

  Ölçüler değişebilir

  Hamilelik dönemi sırasında göğüsler birkaç kez ölçü değiştirebilirler. Bu nedenle ölçünün belirli aralıklarla kontrol edilerek doğru sütyen kullanıldığından emin olunması gerekir. Doktorlar meydana gelen ölçü değişiklikleri nedeni ile emzirme sütyenlerinin, doğumdan en az 4 hafta önce alınmasını tavsiye ediyorlar. Emzirmeden önce ve sonra göğüs ölçüleri farklı olacağından bu farkı örtebilmek için, emzirme sütyenleri destek sütyenlerine nazaran daha büyüktür. Hiçbir anne bebeğini emzirmeye çalışırkan bir yandan da sütyeni ile uğraşmak istemez. Bu nedenle emzirme sütyenleri üstten ve alttan tek elle açılabilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.


  Doğru ölçüyü nasıl alacaksınız ?


  Doğru sütyen almak için 2 ölçüyü iyi bilmeniz gerekiyor : göğüs altı ve göğüs çevresi.

  Göğüs altı : Göğüs altı çevresinin ölçüsünü alırken, mezroyu ne çok gevşek bırakın ne de çok sıkın. Ölçüyü en yakın sütyen ölçüsüne yuvarlayın.

  Örnek : 76 cm. içi 75 cm. ölçüsünü kullanın.

  88 cm. için 90 cm. ölçüsünü kullanın.

  Göğüs çevresi : Göğüs çevresini en geniş olduğu yerden ölçün. Göğüs altı ile arasındaki farkı bulun. Aşağıdaki ölçüyü kullanarak, doğru sütyen ölçünüzü artık bulmanız mümkün.


  14/16 cm. = B cup

  16/18 cm. = C cup

  18/20 cm. = D cup

  20/22 cm. = DD cup

  22/24 cm. = E cup


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2012
Gebelikte Vücudunuza Özen Gösterin Hamile Melekler Buraya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuzun Dişlerine özen gösterin

  Çocuğunuzun Dişlerine özen gösterin

  Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını korumak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Çocuğunuzun yaşam boyu sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olması bebeklikten itibaren alacağınız önlemlere ve kazandıracağınız sağlıklı alışkanlıklara bağlı. Süt dişleri neden önemlidir? Bebek yaklaşık altı aylık olduğunda süt dişleri çıkmaya başlar. Süt dişleri tamamlandığında sayısı 20'yi...
 2. Kuru Saçlarınıza Özen Gösterin

  Kuru Saçlarınıza Özen Gösterin

  Her saç tipine özen göstermek gerek ama kuru saçlar hassas oldukları için dahada fazla özen ister. Kuru saçlar çok çabuk kırılır ve kepeklenir ama kuru saçlar için sizlere vereceğim tavsiyelerle su sorunları çözebilir, ışıltıyla parlayan saçlara sahip olabilirsiniz :tik: Saçlarınızı çok sıcak ya da çok su ile yıkamayın. Saçlarınız yıpranır ve saç derisi zarar görür. Ciddi saç...
 3. Gebelik Döneminde Adet Görülür mü Diyen Hamile Melekler Buraya

  Gebelik Döneminde Adet Görülür mü Diyen Hamile Melekler Buraya

  gebeyken adet görülürmü,gebekeyken kan gelmesi, Gebelikte Adet Görülür mü? diyen melekler bu konu tam size göre çünkü bazen gebe olduğumuzu öğrendiğimizde yada gebelik dönemindeyken bir takım kanamalar yaşarız ve bu durum bizi korkutabilir.Peki bu kanamaları neden yaşarıs acaba gercektende gebelik döneminde adet oluyormuyuz işte bunun cevabı burada. Bazen hastalar hamile kaldıktan...
 4. Gebelikte Düşük Tehlikesini Arttıran Yiyecekler Hamile Melekler Buraya(önemli)

  Gebelikte Düşük Tehlikesini Arttıran Yiyecekler Hamile Melekler Buraya(önemli)

  gebelikte düşük tehlikesi,gebelikte düşük tehlikesi ne zaman biter, Hamiş melekler işte gebelik döneminde düşük tehlikesini arttıran yiyecek ve içecekler burada gebelik döneminde pek çok şeye dikkat etmek gerekiyor çünkü her şey o masum bebeğimiz için.Sağlıklı bir gebelik geçirmemiz açısından dikkat etmemiz gereken bizim için tehlike oluşturan besinler nelermiş öğrenelim; Çiğ et: Koliform...
 5. Hamile Melekler Buraya Kimler Hamile Görelim

  Hamile Melekler Buraya Kimler Hamile Görelim

  hamile kalma,hamile kalmak, Hamile anne adayları burada toplansın bakalım aramızda bu sene ne kadar hamile var ve gebeliğinizin şuan kaçıncı ayın dasınız doğuma ne kadar var burada konuşalım hemde tüm hamiş melekleri bu konuda görelim tanıma fırsatı bulalım aramızda yeni hamile kalmış meleklerde vardır belki tecrübelerinizi onlara da anlatın hadi tüm melekler sizleri bekliyorum NEREDE SİNİZ?...

Sayfayı Paylaş