1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte güvenli karın egzersizleri Hamilelikte yapılan karın hareketleri

  Gebe olmanın oturduğunuz yerden kalkmamak olduğunu artık hepimiz biliyoruz melekler :) Düzenli ve hafif yürüyüşlerin yanısıra evde yapabileceğiniz karın hareketleri de mevcut. Bakın bu hareketler ve dağladıkları faydalar nelermiş :)

  [​IMG]

  Hamilelikte doğru şekilde yapılırsa karın egzersizleri son derece güvenli ve etkilidir. Karın sağlığı, omurgaya destek sağlayan ve sabit tutan kasları güçlendirir. Doğru bir şekilde kasları geliştirmek için odak dik karın kaslarında değil, ileri eğilmenizi kolaylaştıran ve karnı olması gerektiği kadar geliştiren derin karın kaslarında olmalıdır. Ayrıca, çoğumuzun yaptığı gibi üst kısımdaki kasları yanlış olarak çalıştırmak diyastaziye neden olabilir ve bunun sonucunda en dıştaki kaslar ayrılır.

  Kıvrılma hareketleri

  Ayaklarınızı esneterek sırtüstü uzanın, bacaklarınız bir arada hafifçe bükerek uzatın. Kollarınızı yukarıya doğru kaldırırken nefes alın. Nefes verin ve kollarınızı başınızın üstüne getirin ama yere dokunmayın.

  Başınızı kollarınız arasına alırken nefes alın ve başınızı kollarınız arasında tutarken omuzlarınızı yerden kaldırın. Nefes verin ve her defasında bir omuru hareket ettirmeye devam edin. Doğrulurken bacaklarınızı bükün.

  En üst noktaya ulaştığınızda bacaklarınızı doğrultun; başınızı kollarınızın arasında tutmaya devam ederek vücudunuzu ileri uzatın.

  Yere doğru eğilirken nefes almaya başlayın, leğen kemiğinizin içe geçmesini sağlayın. Sonra nefes verin ve başlangıç pozisyonunuza dönene kadar omurlarınızı teker teker doğrultun. Beş kez daha tekrar edin.

  Hundred egzersizi (ısınma çalışması)

  Bacaklarınızı bitişik hale getirerek sırtüstü uzanın ve 90 derecelik bir açıyla vücudunuzu bükmeye çalışın. Belinizi doğal pozisyonunda tutun (kıvırmayın ya da bükmeyin). Kollarınızı vücudunuzun doğrultusunda uzatın ve omuzlarınızı esneterek boynunuzdan aşağıya doğru çekin.

  Başınızı ve omuzlarınızı kıvrılarak yerden kaldırırken nefes alın, nefes verirken belinizin yerle temasını sürdürün ve bacaklarınızı tavana doğru uzatın ya da 90 derecelik bir pozisyon aldırın. Topuklarınızı bir arada havada tutun ve omuzlarınız yerden 5 santimetre kadar kalkmışken uzatın.

  Omuzlarınızı hafifçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin, her hareketinizde yavaşça nefes alıp verin ve bunu beş defa yapın. Bir seferde yapacaklarınızı bu kadar ama bunları 9 kere daha tekrar edin. (Eğer çok zorlanıyorsanız, bacaklarınızı sandalye pozisyonunda bükerek ya da ayaklarınızı düz bir şekilde bitişik olarak yere sabitleyerek hareketi kendinize göre ayarlayın; karın bölgenizi kontrol etmeniz ve sırtınızı yerde düz bir şekilde tutmanız daha önemlidir.)

   
Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte yapılabilecek tetkikler

  Gebelikte yapılabilecek tetkikler

  Ultrasonografik inceleme: Günümüzde gebelerin incelenmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Bebeğin gelişimi, gebelik haftası, bebeğin rahim içindeki konumu, bebeğin suyu ve çoğul gebelikler konusunda bilgi verir. Bebeğin organlarının yapısı, hareketleri ve solunumu incelenebilir. Organ anomalileri saptanabilir. Renkli doppler ultrasonografi ile yapılan incelemede bebeğin majör...
 2. Gebelikte Egzersiz

  Gebelikte Egzersiz

  Doğumla birlikte meydana gelen değişikliklere bağlı olarak kas gruplarında birçok değişiklik ve yüklenme meydana gelmeye başlar.rahat bir gebelik geçirmek,doğuma yardım ve doğum sonrası toparlanma surecini hızlandırmak için bazı egzersizlerin yapılmasında fayda vardır.bu egzersize değinecek olursak; Boyun hareketliliğini koruma: bağdaş kurularak oturulur,baş her iki yana öne ve arkaya...
 3. Gebelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler

  Gebelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler

  hamilelikte yapılmaması gerekenler gebelikte zararlı hareketler gebelikte yapılmaması gereken hareketler hamilelikte gereken nelerdir Eğer gebelikle ilgili herhangi bir sağlık problemi yoksa uzmanlar hamilelikte egzersiz yapmanın faydalı olduğu konusunda fikir olarak birleşiyorlar.Yalnız bu egzersizi abartıya kaçmadan yapmanızda fayda var.Sizlere hamilelikte hangi hareketlerden ve...
 4. Gebelikte Çatlak Oluşmaması İçin Yapılabilecekler

  Gebelikte Çatlak Oluşmaması İçin Yapılabilecekler

  Bu konu; Gebelikte Çatlak OLuşmaması İçin Yapılabilecekler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir sorun ortaya çıkmadan tedbir almak elbette ki en garantili yöntem. Gebelik çatlakları da böyle birşey. Bilhassa ilk bebeğine gebe olan annelerin ihmal ettikleri bakımlar sebebiyle gebelik çatlakları kaçınılmaz oluyor. Halbuki çatlaklar oluşmadan önce alınan önlemler, cilt yapınız...
 5. Gebelikte egzersiz ve spor sakıncalımıdır?

  Gebelikte egzersiz ve spor sakıncalımıdır?

  gebelikte egzersiz,hamilelikte egzersiz,gebelikte spor,hamilelikte spor,gebelikte sporun faydaları,hamilelikte egzersizlerin yararları hakkında bilgiler Gebelikte egzersiz çok faydalıdır ancak her gebenin egzersize başlamadan önce doktoruna bir sakıncası var mı diye danışması gerekir. Gebeliğinize özel riskli bir durum yoksa doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verecektir. Genellikle 3. ay...

Sayfayı Paylaş