1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Genelde bütün gebeliklerin ilk aylarında anne adaylarında genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali vardır. Bazı gebe bayanlarda da gebeliğin ilk aylarından itibaren nedeni bilinmeyen bir baş ağrısı durumu ortaya çıkar. Vücuttaki hormon miktarlarının sürekli olarak değişmesinden ve hamilelik nedeniyle ortaya çıkan bir takim psikolojik nedenlerin tüm bunları tetiklediği tahmin edilmektedir.
  Gebelikten önceki bazı alışkanlıkların gebelik boyunca bebeğe zarar vermemesi için terk edilmesi de anne adayında baş ağrılarına neden olabilir.
  Örneğin; kahve ve çay tüketimine bağlı kafein alımı gebelik süresi boyunca eksikliği baş ağrısı nedeni olabilir. Bu ağrılar genellikle gebeliğin ortalarına doğru etkisi azaltırlar ve kaybolurlar.
  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

  Gebelerde baş ağrıları gebeliğin ortalarına kadar normal kabul edilse bile bu dönemden sonraki baş ağrıları takip edilmelidir. Yüksek tansiyondan dolayı olacağını göz ardı etmemek gerekir. Bu dönemde düzenli aralıklarla tansiyon ölçümü yapılmalıdır.


  Hamilelik süresi boyunca ağrı durumlarında hemen ilaç kullanmak yerine farklı alternatifler tercih edilmelidir. Şakak bölgesine uygulanacak masaj, gevşeme hareketleri, çeşitli eklem yerlerine uygulanacak sıcak kompres ve doğal bir ortamda yapılacak bir yürüyüş sizi rahatlatacaktır.
  Hamilelik boyunca vücudun yorgunluk ve bitkinlik çekmesi gayet doğal bir sonuçtur. Bu gibi durumlarda vücudunuzun size gönderdiği mesajları dikkate alın.  Egzersiz veya yürüyüş yaparken nefesiniz bir anda kesilirse ve üzerinize bir baskı gelirse mutlaka bir yerde mola vererek dinlenin.  Hamilelik esnasında baş ağrısı, yorgunluk ve bitkinlik problemlerini en az zararla atlatabilmenin bir başka yolu ise beslenme programınıza dikkat etmenizdir.


  Yediğiniz besinlerde almanız gerekenden az miktarda bulunan demir, protein veya kalori miktarı hamileliğin ilk dönemlerinde sürekli yorgunluk hissi verecektir. Aldığımız besinleri tüketirken bebeğinizi düşündüğünüz kadar kendinizi de düşünün, çünkü onun hayatı sizinkine bağlıdır.  Halsizlik ve bitkinlik hissiniz bir türlü geçmek bilmiyorsa mutlaka bir doktora görünün doktorunuzun ilk aklına gelecek sorun kansızlık olacaktır. Yapacağınız kan tahliline göre eğer kan değerleriniz belli bir düzeyin altındaysa mutlaka tedaviye başlamanız gerekir.


  Anemi rahatsızlığınız düzelmeye başlayınca yorgunluk ve bitkinlik hisside büyük oranda düzelecektir.


   
Gebelikte yorgunluk nasıl geçer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızlar Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer

  Kızlar Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer

  Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer bu konuda bana bir yardım edin ya midem bulanıyor sürekli artık içim dışıma çıktı halim kalmadı ne zaman geçecek bu bulantı ya da ben ne yapsam geçer?
 2. Bahar yorgunluğu nasıl geçer?

  Bahar yorgunluğu nasıl geçer?

  Mevsim dönüşlerinde hissedilen bir takım ruhsal ve bedensel sorunlar bahar keyfini gölgeliyor. Daha iyi hissetmek ve bahar yorgunluğundan korunmak için neler yapacağınızı biliyor musunuz? Bahar yorgunluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Havaların...
 3. Gebelikte yorgunluk nedenleri gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Gebelikte yorgunluk nedenleri gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Gebelik döneminde görülen halsizlik ve yorgunluk en sık rastlanılan şikayetlerdendir. Gebeliğin ilk aylarında nerdeyse tüm anne adaylarının ortak sorunudur yorgunluk. Gebeliğin ilk aylarında yaygın görülen yorgunluk , gebeliğin sonlarına doğru ortadan kalkar. Bu makalemizde ; gebelikte yorgunluk,gebelikte yorgunluk nedenleri, gebelikte yorgunluk nasıl geçer sorularına değinicez. Gebelikte...
 4. Gebelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

  Gebelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

  Gebelikte diş ağrısı, gebelikte diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrılarını azatmak için neler yapılır?Diş ağrısı gebeliğin en büyük problemlerindendir. Allahıma şükür ben gebeliğimde ciddi diş problemi yaşamadım ama gebelikten sonra 4 tane 20 lik diş çektirdim. Hamilelikte büyük bir kabustur çoğu anne adayları için diş ağrısı. Canınızdan can gider ilaç ta alamazsınız türlü çareler ararsınız....
 5. Hamileyim sürekli yorgunum nedeni nedir?

  Hamileyim sürekli yorgunum nedeni nedir?

  Tüm hamile anne adaylarının gebeliğinin ilk 4 ayı yorgunluk , halsizlik ve bitkinlik gibi yakınmalarla geçmektedir.Bunun sebebi vücudun hamileliğin getirdiği psikolojik ve duygusal etkilere uyum sağlamaya çalışmasıdır. Aynı zamanda bünyenin plesentanın oluşum çabasında bulunması , gebelikte yorgunluğun sebeplerinden dir.Gebelikte yorgunluk,gebelikte yorgunluk sebepleri,gebelikte yorgunluk...

Sayfayı Paylaş