gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Genelde bütün gebeliklerin ilk aylarında anne adaylarında genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali vardır. Bazı gebe bayanlarda da gebeliğin ilk aylarından itibaren nedeni bilinmeyen bir baş ağrısı durumu ortaya çıkar. Vücuttaki hormon miktarlarının sürekli olarak değişmesinden ve hamilelik nedeniyle ortaya çıkan bir takim psikolojik nedenlerin tüm bunları tetiklediği tahmin edilmektedir.
  Gebelikten önceki bazı alışkanlıkların gebelik boyunca bebeğe zarar vermemesi için terk edilmesi de anne adayında baş ağrılarına neden olabilir.
  Örneğin; kahve ve çay tüketimine bağlı kafein alımı gebelik süresi boyunca eksikliği baş ağrısı nedeni olabilir. Bu ağrılar genellikle gebeliğin ortalarına doğru etkisi azaltırlar ve kaybolurlar.
  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

  Gebelerde baş ağrıları gebeliğin ortalarına kadar normal kabul edilse bile bu dönemden sonraki baş ağrıları takip edilmelidir. Yüksek tansiyondan dolayı olacağını göz ardı etmemek gerekir. Bu dönemde düzenli aralıklarla tansiyon ölçümü yapılmalıdır.


  Hamilelik süresi boyunca ağrı durumlarında hemen ilaç kullanmak yerine farklı alternatifler tercih edilmelidir. Şakak bölgesine uygulanacak masaj, gevşeme hareketleri, çeşitli eklem yerlerine uygulanacak sıcak kompres ve doğal bir ortamda yapılacak bir yürüyüş sizi rahatlatacaktır.
  Hamilelik boyunca vücudun yorgunluk ve bitkinlik çekmesi gayet doğal bir sonuçtur. Bu gibi durumlarda vücudunuzun size gönderdiği mesajları dikkate alın.  Egzersiz veya yürüyüş yaparken nefesiniz bir anda kesilirse ve üzerinize bir baskı gelirse mutlaka bir yerde mola vererek dinlenin.  Hamilelik esnasında baş ağrısı, yorgunluk ve bitkinlik problemlerini en az zararla atlatabilmenin bir başka yolu ise beslenme programınıza dikkat etmenizdir.


  Yediğiniz besinlerde almanız gerekenden az miktarda bulunan demir, protein veya kalori miktarı hamileliğin ilk dönemlerinde sürekli yorgunluk hissi verecektir. Aldığımız besinleri tüketirken bebeğinizi düşündüğünüz kadar kendinizi de düşünün, çünkü onun hayatı sizinkine bağlıdır.  Halsizlik ve bitkinlik hissiniz bir türlü geçmek bilmiyorsa mutlaka bir doktora görünün doktorunuzun ilk aklına gelecek sorun kansızlık olacaktır. Yapacağınız kan tahliline göre eğer kan değerleriniz belli bir düzeyin altındaysa mutlaka tedaviye başlamanız gerekir.


  Anemi rahatsızlığınız düzelmeye başlayınca yorgunluk ve bitkinlik hisside büyük oranda düzelecektir.

   
Gebelikte yorgunluk nasıl geçer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızlar Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer

  Kızlar Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer

  Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer bu konuda bana bir yardım edin ya midem bulanıyor sürekli artık içim dışıma çıktı halim kalmadı ne zaman geçecek bu bulantı ya da ben ne yapsam geçer?
 2. Rahatsızlık Verici Gebelik Bulantıları Nasıl Geçer ?

  Rahatsızlık Verici Gebelik Bulantıları Nasıl Geçer ?

  gebelik bulantıları nasıl geçer gebelik bulantıları ne zaman biter Sevgili melekler, gebe kadınların yaklaşık olarak %80’ninde hamileliğin 4.-6. haftalarından itibaren yaklaşık 13.haftaya kadar bulantı problemi olur. Sabah kalkıldığında daha çok görülen bu bulantılar kişiden kişiye farklılık gösterir. Hatta kimisi de hiç bulantı sorunu yaşamaz. Bu yazımızda gebelik bulantıları nasıl geçer,...
 3. Bahar yorgunluğu nasıl geçer?

  Bahar yorgunluğu nasıl geçer?

  Mevsim dönüşlerinde hissedilen bir takım ruhsal ve bedensel sorunlar bahar keyfini gölgeliyor. Daha iyi hissetmek ve bahar yorgunluğundan korunmak için neler yapacağınızı biliyor musunuz? Bahar yorgunluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Havaların...
 4. Gebelikte ödem tehlike arz edermi?

  Gebelikte ödem tehlike arz edermi?

  Gebelerde görülen sorunlardan biriside oluşan ödemelerdir. Gebeleri son derece rahatsız eden bir sorundur. Gebe kadınların 2/3 ‘nde son aylarda ait ekstremitelerin şişmesi ilke kendini gösteren ödem her zaman bir toksemi sonucu meydana gelmez. Son aylarda büyüyen uterusun büyük damarlara baskı yapması ile venöz dönüşle engellenir. Bu nedenle bacaklarda venöz basıncının artması ile su ve tuz...

Sayfayı Paylaş