Gebelikte yorgunluk nedenleri gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte yorgunluk nedenleri gebelikte yorgunluk nasıl geçer?
Gebelik döneminde görülen halsizlik ve yorgunluk en sık rastlanılan şikayetlerdendir. Gebeliğin ilk aylarında nerdeyse tüm anne adaylarının ortak sorunudur yorgunluk. Gebeliğin ilk aylarında yaygın görülen yorgunluk , gebeliğin sonlarına doğru ortadan kalkar.


Bu makalemizde ; gebelikte yorgunluk,gebelikte yorgunluk nedenleri, gebelikte yorgunluk nasıl geçer sorularına değinicez. Gebelikte yorgunluk , bitkinlik, halsizlik hamile kadınların bazılarında gebelik boyunca olabileceği gibi belli bir dönemden sonrada ortadan kalkabilmektedir.


Gebeliğin erken dönemlerinde bazı kadınlar kendini sürekli yorgun hisseder. Gebelikte yorgunluğun nedenleri genelde kansızlıktan kaynaklanır. Aynı zamanda anne adayının sürekli kusması , değişen hormonlar ,iyi beslenememe gebelikte yorgunluğa neden olabilmektedir. Stres, şeker hastalığı, uyku bozuklukları, hareketsiz yaşam, vitamin eksiklikleri, böbrek hastalıkları,kullanılan bazı ilaçlar, kalp hastalıkları,karaciğer rahatsızlıkları yeme bozuklukları gebelikte yorgunluğun diğer nedenlerindendir.

Gebelikte yorgunluğu önlemek için şikayetlerinizi mutlaka hekime bildirin. Beslenmenize dikkat edin.Bol sıvı tüketin ,düzenli olarak egzersiz ve spor yapın. Gebelikte yorgunluk , gebelikte yorgunluğa ne iyi gelir ? Tüm ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

Öncesi ; Gebelikte yorgunluk neden olur ? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


gebelikte yorgunluk.jpg

Aslında erken gebelik dönemindeki yorgunluğun sebebini kimse tam olarak bilmemekle beraber olası sebeplerinden biri hormonlardaki büyük değişim; özellikle progesteron hormonundaki dramatik artış. Aynı zamanda çok sık tuvalet ihtiyacının oluşması uyku kalitesini bozarak bu yorgunluk hissinin artmasına katkıda bulunur.

Bulantı ve kusma da kesinlikle enerjiyi tüketir. Beraberinde üzüntü, umutsuzluk hissi ve depresyon da yorgunluk ve uyku kalitesindeki bozulmanın sebeplerinden biridir. Muhtemelen hormonal değişikliklerin yol açtığı bu sebeplerin yanında, gebelerde hiç de azımsanmayacak sıklıkta rastlanan demir eksikliği anemisini de unutmamak gerekir.Halsizliğin nedenleri:
Gebelik sırasında görülen halsizlik, yorgunluk hissi anemi (kansızlık) gibi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi sıklıkla hiçbir neden bulunamaz. Gebeliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusmaların yoğun olmasından dolayı iyi beslenememe, gebeliğe bağlı psikolojik olarak iyi hissetmeme, yaz aylarında çok terleme ile su kaybetme gibi faktörler halsizliğe neden olur.
Halsizlik ve bitkinliğin diğer nedenleri:
 • Psikolojik anksiyete ve depresyon, stres
 • Diyabet
 • Hipotiroidi, guatr
 • Uyku bozukluğu, uyku apnesi
 • Aşırı fiziksel aktivite
 • Aşırı hareketsiz yaşam
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi
 • Elektrolit bozuklukları
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Aritmi
 • Yeme bozuklukları (Anoreksia, Blumia)

Önlem ve tedavi:
Halsizliği önlemek en azından azaltmak için öncelikle bu şikayetinizden mutlaka doktorunuza bahsedin. Anemi veya başka bir nedeni varsa buna yönelik demir hapları gibi tedaviler verilecektir. Böyle bir neden yoksa beslenmenize dikkat etmeniz, bol su ve sıvı içecekler tüketmeniz, doktorunuzun önerdiği vitaminleri düzenli almanız halsizlik şikayetinizin azalmasını sağlayacaktır. Bunların dışında halsizliğe karşı yapılabilecek en güzel davranışlardan birisi egzersiz ve spordur. Düzenli hergün egzersiz, spor, yürüyüş, yüzme veya benzeri aktiviteler halsizlik, yorgunluk gibi şikayetleri yok edeceği gibi kendinizi hem fiziksel hem psikolojik olarak iyi ve güçlü bir hamile olarak hissetmenizi sağlayacaktır.Bu durum ne kadar sürer?
Kişiden kişiye değişmekle beraber, bu semptomlar gebeliğin ikinci üç ayında geçer ve yaklaşık yedinci aya kadar kendinizi yine enerjik hissedersiniz. Bu aydan sonra ise gittikçe artan ağırlık hissi, sırt ağrısı, mide yanması ve bacaklara giren krampların etkisiyle uyku kalitesi bozulur ve yorgunluk hissi ve bitkinlik durumu geri döner. Bu arada bebek hareketlerinin tetiklediği idrar hissini de unutmamak gerekir.

Nasıl başa çıkılır?
Vücudunuzun verdiği sinyalleri önemseyin: Yatağa her zamankinden daha erken gitmekle başlayabilirsiniz. Gün içinde şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirin. Eğer çalıştığınız yerde ayrı bir odanız varsa kapıyı kapatıp başınızı koyun.

Günlük programınızı ayarlamaya çalışın: Gereksiz sosyal toplantıları ve ev işlerini azaltın. Eğer ev dışında çalışıyorsanız planlarınızı biraz işten erken çıkmak üzere yapın. Hafta arası bir gün izin alın ve annenizin evine gidip dinlenin. Böylece gereksiz telefonlardan ve varsa diğer çocuğunuzun taleplerinden kurtulmuş olursunuz.

Doğru beslenin: Gebelik günde fazladan 300 kalori gerektirir. Bunu patates cipsleri ve şekerli barlarla doldurmayın. Meyve sebze, tam tahıllı ekmek ve yağsız sütten oluşan sağlıklı bir beslenme sizi enerjik yapacaktır. Ara öğünlerde meyve veya yoğurt tüketin.

Yerterli sıvı alın: Kafeini kesip bol miktarda su için. Gece tuvalet ihtiyacını artırmamak için sıvı alımını yatmadan birkaç saat önce kesmek gerekebilir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
5 haftalık hamileyim sürekli uykum geliyor.Kendimi güçsüz ve halsiz hissediyorum. Doktora bu yüzden gittim.Doktorum hem demir eksikliği hemde kansızlık olduğunu söyledi. Şimdi kan ilaçları kullanıyorum.İnşallah benimde gebeliğe bağlı yorgunluğum geçer.
 
Üst