1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte yüksek tansiyon anneyi zehirlermi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tansiyon, akan kanın damarların duvarlarına yaptığı basınçtır. Basınç çok arttığında ortaya çıkan duruma yüksek tansiyon (hipertansiyon) denir.
  Gebelikten önce oluşan yüksek tansiyonun birçok sebebi vardır. Genetik faktörler, gıda rejimi ve yaşam tarzının bu hastalıkta rolü olduğu düşünülür ama oluşmasına başka kronik koşulların da katkısı olabilir. Yüksek tansiyonu olan kadınların çoğu sağlıklı bir gebelik geçirebilir. Ancak, bu hastalığın gebelik boyunca yakından gözlemlenmesi ve dikkatle kontrol altında tutulması gerekir. Yüksek tansiyon, belirgin bir şekilde kötüye gidip, anne ve bebek için sorun yaratabilir.  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  Yüksek tansiyon nasıl tedavi edilir?

  Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız, hamile kalmaya karar vermeden önce doktorunuza görünmeniz doğru olur. Doktorunuz ilaçlarınızı hamilelikte-yuksek-tansiyongözden geçirecek ve tansiyonunuzun kontrol altında olup olmadığına bakacaktır. Tansiyonu düşüren ilaçların bazılarının gebelik sırasında alınmasında bir sakınca olmamakla birlikte, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACE) gibi diğer bazı ilaçlar bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle, doktorunuz aldığınız bazı ilaçların türünü veya dozajını değiştirmek isteyebilir. Gebelik sırasında tedavi görmek önemlidir.

  Vücut gebeliğe uyum sağlarken tansiyon genellikle değişir. Gebelikten önce mevcut olan yüksek tansiyon gebelik sırasında, özellikle de ilk üç aylık dönemde daha da kötüye gidebilir. Bazı vakalarda ise gebelik, daha önce teşhis konulmamış olan yüksek tansiyonu ortaya çıkarır.

  Bebeğin sağlığını ve gelişimini izlemek için, sık sık doktora gidilmesi gerekir ve ceninin gelişimini değerlendirmek ve bebeğin durumunu görmek amacıyla sık sık ultrason tetkiki yapılır. Bazı vakalarda, yüksek tansiyon hastası kadınların, komplikasyonları önlemek için, zamanından önce doğum yapmaları gerekebilir.

  Gebelikte tansiyon yüksekliği ile seyreden durumlar 5 farklı şekilde meydana gelebilir:
  - Kronik hipertansiyon: Bu durumda tansiyon yüksekliği gebelikten önce vardır. Eğer gebeliğin 20. haftasından önce 140/90 üzerinde yüksek tansiyon saptanmışsa veya 20. haftadan sonra saptanan yüksek tansiyon postpartum 12. haftada hala düzelmemişse bu kronik hipertansiyon olarak kabul edilir.
  - Gestasyonel hipertansiyon: Bu durumda tansiyon yüksekliği gebeliğin 20. haftasından sonra başlamaktadır ve postpartum 12. haftadan önce normale dönmektedir. Gestasyonel hipertansiyonda preeklampsiden farklı olarak proteinüri eşlik etmemektedir.
  - Preeklampsi: Gestasyonel hipertansiyonda belirtilen kriterlere proteinürinin eşlik etmesi ile tanı konur. İdrarda protein atılımı 24 saatte 300 mg'ı geçiyorsa gebelikteki fizyolojik sınır aşılmıştır (+1 dipstik). Ödem preklampsiye sıklıkla eşlik eder ancak bir tanı kriter değildir, preeklampsi tanısı için ödem şart değildir. Ayrıca preeklampsi olmadan da ödem mevcut olabilir.
  - Süperempoze preeklampsi: Kronik hipertansiyon zeminine gebelik sırasında tansiyon yüksekliğinin ve proteinürinin daha fazla şiddetlenmesi durumudur. Gebelik sırasında en kötü prognozlu hipertansif hastalık budur.
  - Eklampsi: Preeklampsi hastasında konvülziyonların (nöbet) görülmesi durumudur.

  Gebelikte yüksek tansiyon tedavisi:
  Eğer kan basıncı tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa doğum başlayana dek gebeliğin devam etmesine izin verilebilir. Bu esnada tansiyon düşürücü ilaçlar bazen kullanılabilir. Eğer şiddetli preeklampsi veya eklampsi gelişirse tek tedavi doğumdur. Bebeği doğurtma kararı anneye ait riskler ve bebeğin anne karnında taşıdığı riskler ile doğum sonrası karşılaşacağı riskler gözönüne alınarak verilir. Bazen sezaryen ihtiyacı olabilir. Antihipertansif olarak alfametildopa, kalsiyum kanal blokörleri, hidralazin, labetalol, nitrogliserin gibi ilaçlar kullanılır. Hipertansif hastalıklara bağlı konvülziyonları (eklampsi) önlemek amacıyla magnezyum sülfat kullanılır.


   
 2. handetatmaz

  handetatmaz Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2016
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ya ben ne yapacam bilmiyorum :(
   
Gebelikte yüksek tansiyon anneyi zehirlermi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikte yüksek tansiyon!

  gebelikte yüksek tansiyon!

  hamilelikte yüksek tansiyon belirtileri gebelikte yüksek tansiyon belirtileri gebelikte hamilelikte ilacı kullanımı ilacı kullanımı Gebeliğin hipertansif hastalıkları Gebelikte yüksek tansiyon tehlikeli bir durumdur. Yüksek tansiyon gebelikten önce var olabileceği gibi gebeliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve gebelik sonlandıktan sonra kaybolabilir. Gebeliğin hiperatansif hastalıkları...
 2. Anne adayları yüksek tansiyona dikkat!

  Anne adayları yüksek tansiyona dikkat!

  Yüksek tansiyon yaygın bir hastalık halini aldı artık.Bazı gebeliklerde ortaya çıkabiliyor ve bazı durumlarda ise anne adaylarının erken doğum yapması gerekebiliyor.Bu konuda yüksek tansiyonun fazla sorun olmaması için anne adaylarının dikkat etmesi gereken tek şey doktor kontrolü altında tedavi olmak. Pek çok kadında hamilelik esnasında yüksek tansiyon görülebilir. Bazı durumlarda...
 3. Yüksek Tansiyonu Engelleyen Gıdalar

  Yüksek Tansiyonu Engelleyen Gıdalar

  Yüksek tansiyon, tansiyon önleyici gıdalar, tansiyon nasıl önlenir konuları hakkında etaylı bilgi alalım arkadaşlar. Tansiyonu olanlar ve besinlerden uzak duranlar için hangi besin tansiyonu engeller yazısı malekler. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı açıklamada, gelişmiş batı ülkelerinde üç öğün esmer undan yapılmış...
 4. Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  Merhaba kızlar 5 aylık hamileyim ve tansiyonum sürekli yükseliyor acaba bunun nedeni ne olabilir benim gibi Gebelikte Yüksek Tansiyon yaşan arkadaşlarım varsa o arkadaşlarımdan Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri hakkında bilgi rica ediyorum.
 5. Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  gebelik ve otizm,gebelikte yüksek tansiyon otizm riski,gebelik tansiyonunda otizm riski,gebelik tansiyonu ve otizm riski hakkında bilgiler California Üniversitesi'nden bilim adamlarının yüksek tansiyonun hamileler üzerindeki etkileri üzerine yaptığı araştırma sonuçlandı. Araştırmaya göre hamilelikte yaşanılan fiziksel ve ruhsal sorunlar bebeği de etkiliyor. ABD'li bilim adamları...

Sayfayı Paylaş