1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikten koruyan iğneler hakkında bilgiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik kadınların belki de en çok hayalini kurdukları konulardan biri olurken doğru zamanda anne baba olmak ve bu konuda zamanlamayı ayarlamak isterler. Bu açıdan da hamilelikten korunma yöntemleri kadınların en çok merak ettikleri konulardan biridir. Korunma yöntemleri olarak pek çok yöntem bulunurken bunlar içerisinde hamilelikten koruyucu iğneler de bulunmaktadır.
  Hamilelikten koruyucu iğneler, hamile kalmamak için en çok tercih edilen ve en kesin çözüm olarak gösterilirken bu iğnelerin aylık ve 3 aylık şeklinde yapılan çeşitleri de bulunuyor. Doğru zamanda hamile kalmak isteyen kadınlar için sürprizlere yer vermemek adına bu türlü yöntemler tercih edilebilir.


  < Konu Resmi..>  Hamilelikten koruyucu iğneler en çok tercih edilen ve güvenilirliği kanıtlanmış olan yöntemlerden biridir. 3 aylık ya da aylık koruyucu iğnelerden hangisinin size uygun olduğunu öğrenmek için öncelikle doktorunuzdan bilgi almalı ve buna göre herhangi biri ile güvenli bir korunma yöntemini denemelisiniz.

  Üç aylık korunma iğnesi (depo provera) kimler için tercih sebebidir?
  Doğum kontrol haplarını sevmeyen veya unutkan olduğu için kullanmayan, spiralin uygun olmadığı veya eşi ilişki esnasında rahatsız olur diye istemeyen kadınlar da depo provera gibi alternatif aile planlaması yöntemlerine yönelim oldukça fazladır.

  Üç aylık korunma iğnesi (depo provera) nasıl bir yöntemdir ?
  Depo-provera, bir tür saf progesteron olan "150 mg medroksiprogesteron asetat (MPA)" içeren ve tüm dünyada aynı isimde bulunan bir ilaçtır.

  Üç aylık korunma iğnesi (depo provera) nasıl gebelikten korunma sağlar?
  Deporovera , overlerde (yumurtalıklarda) yumurta hücresi gelişimi ve yumurtlamayı engelleyerek gebeliği önler.

  Ayrıca endometrium yapısını ve tüplerin hareket kabiliyetini değiştirerek yumurtlama meydana gelip döllenme olsa bile bu gebelik ürünü rahme yerleşemez. Koruyuculuğu %99 civarındadır.

  90 günde bir kas içine (intramusculer yoldan) yapılan enjeksiyon şeklinde uygulanır.

  Uzun etkili bir yöntem olduğundan kişi her an gebe kalma stresini yaşamaz. Enjeksiyona son verildiğinde en geç 18 ay içinde gebelik elde edilebilir. Uygulanması direkt kas içine enjeksiyon yapılması şeklinde olup özel bir teknik ya da beceri gerektirmez.

  Üç aylık korunma iğnesi (depo provera) ne şekilde uygulanır?
  Eğer depo-provera'nın sizin için uygun bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız ve jinekoloğunuz da bu yöntemi size öneriyorsa bundan sonraki aşama adet döneminin hangi zamanında yapılması gerektiğini öğrenmektir.

  İlk kez yapılacak olan depo-provera adet kanamasının ilk 5 günü içinde yapılmalıdır. Eğer doğum sonrası uygulamaya başlanacaksa ve emzirme düşünülmüyorsa doğumdan sonraki ilk 5 gün içinde yapılabilir.

  Üç aylık korunma iğnesi (depo provera) anne sütünü etkilemiyor...
  Evet. Bu ilacın en iyi taraflarından birisi de emzirme dönemlerinde kullanılabilirliğidir. Emziren annelerde ise doğum takiben 6 hafta sonra ilk enjeksiyon yapılabilir. Daha sonra, etkili bir koruma sağlamak için her 90 günde bir yapılmalıdır.


   
Gebelikten koruyan iğneler hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dış gebelik hakkında detaylı bilgi

  dış gebelik hakkında detaylı bilgi

  dış gebelik, embryonun normalde yerleşmesi gereken rahim dışında bir yere yerleşerek gelişmesini sürdürmesidir. Yaklaşık olarak 100 gebelikte 1 oranında görülmekle birlikte, son yıllarda bu sıklık biraz daha artmıştır. dış gebelik en sık olarak rahmin iki yanındaki tüplerde görülür. Normalde kadının yumurtası ile erkeğin spermi tüplerde karşılaşıp döllenme burada gerçekleşir. Döllenen...
 2. Yalancı Gebelik Belirtileri Hakkında Bilgiler

  Yalancı Gebelik Belirtileri Hakkında Bilgiler

  Bu konu yalancı gebelik belirtileri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yalancı gebelik çok can sıkıcı olan ve ne yazık ki zaman zaman anne olmak isteyen bayanların başına gelebilen bir sorun. Yalancı gebelikte kadın gebe olmamasına rağmen gebelik belirtilerini fazlasıyla yaşar. Gebeliğe inanan kadın adet gecikmesi de yaşar. Bu sayfamızda sizlere yalancı gebelik belirtileri...
 3. gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  Merhaba.Biz çocuk istiyoruz ama korunmayı bıraktığımız halde birşey yok henüz. Bir arkadaşım gebelik aşısı diye birşeyden bahsetti.Acaba bu aşı ne zaman kimlere vurulabilir?
 4. Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Sorunu Hakkında Bilgiler

  Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Sorunu Hakkında Bilgiler

  gebelikte kan uyuşmazlığı hamilelikte kan uyuşmazlığı Sevgili melekler, evlilik prosedürleri içinde yer alan kan testi ile evlenirken eşler arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı da anlaşılır. Bu sayede ilerde doğacak bebek/bebeklerde herhangi bir problem olmasının önüne geçilmesi amaçlanır. Örneğin annenin A rh(-) babanın ise A rh (+) olması kan uyuşmazlığıdır. Bebeğin kanının Rh...
 5. Gebelik Reflüsü Hakkında Bilgiler

  Gebelik Reflüsü Hakkında Bilgiler

  gebelik reflüsü gebelik reflüsü nedir gebelik reflüsü tedavisi Sevgili melekler, anne adayı meleklerimiz bilirler, gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biri mide problemleridir. Genel olarak başlayan mide bulantıları zamanlar yerini mide ağrımasına, mide yanmasına ve reflüye bırakabilir. Bu sayfamızda sizlere gebelik reflüsü nedir, nasıl tedavi edilir ve kalıcı mıdır sorularının...

Sayfayı Paylaş