1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  gebeyim ve eklem ağrılarım var

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba arkadaşlar. 4 aylık gebeyim ve eklem ağrılarım çok yoğun, bu normal mi acaba? Bilgi verebilirmisiniz?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Hamileliğin her aşamasında ağrılara neden olan farklı faktörler bulunmaktadır. Artmış bel çukurluğu, bel çevresindeki eklem bağlarında gebelik hormonlarına bağlı gevşeklik, rahmin ağırlığı, ağır bebekler, zayıf gövde kasları, damar baskıları, sinir baskıları vs gibi birçok faktör gebelerde bel ve bacak ağrılarından sorumlu tutulmaktadır.
  Bel Ağrıları

  Gebelikte bel ağrısına sebep olan önemli bir faktör, eklemleri bir arada tutan bağlardaki esneklik, uzama, dengesizlikler ve bel eklem zorlanmalarıdır.

  Bağlarda zayıflamanın sebebi, bebeğin büyümesine vücudun uyum sağlamasını ve doğum esnasında doğum yolunun genişlemesini kolaylaştıran relaksin hormonunun salgılanmasıdır. Bu hormon gebeliğin ilk üç ayında oldukça yüksek seviyededir. Bu hormonun etkisi ile bebekle leğen kemiği ile uyumlu hale gelir. Bağ dokularını gevşetir. Leğen kemiği çevresindeki eklemlerin esnemesini sağlar. Bu durumda bel ağrısı, leğen kemiği çevresinde ağrılar, kasık ağrıları, bacaklara vuran ağrılar görülebilir.

  Gebelikte bel fıtığı gelişme riski çok artmaz. Ancak normalde bel ve bacak ağrısına sebep olmayacak fıtıklar gebelikten dolayı bel ağrısına sebep olabilir. Bunun temel sebebi ise:

  Karın kasları ile sırt kasları arasında normalde bir denge vardır. Gebelikte karın kasları uzayarak sırt kasları kısalır ve bu kasların arasındaki denge bozulur. Bu durum beldeki çukurluğun artmasına sebep olur. Gebelik süresince giderek artan beldeki çukurlaşma normalde ağrıya sebep olmayacak küçük fıtıkların bile sinirleri sıkıştırmasına ve ağrıya sebep olur.

  Bacak Ağrıları

  Gebelerde bacak ağrısı sinir köklerine direkt baskıya veya yansıyan ağrılara bağlı olarak gelişir. Ayrıca sinirlere olan baskılar sonucu sinirlerdeki beslenemeye bağlı ağrılar da görülebilir. Gebeliğin son üç ayında ağırlaşmış rahmin atardamarlara ve toplardamarlara baskısı sonucu bacak ağrıları olabilir. Bu durumda dolaşım bozukluğu ile ilgili tetkikler istenmelidir. Rahmin idrar yolları üzerine baskı yapması çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve asla ihmal edilmemelidir.

  Gebelikte görülen bel ağrılarının sanıldığı gibi kilo almayla çok ilgisi yoktur. Gebelikte en fazla kilo alımı son aylarda olur. Gebeliğin son ayında vücut ağırlığı yaklaşık % 20 kadar artar, buna rağmen son iki ayda gebelerde görülen bel ağrısı şiddeti ve sıklığı azalır.

  İstirahat Şart

  Gebelik süresince görülen tüm bel ağrılarında istirahat çok önemlidir. Gebelerde ilaç kullanılması gerekirse mümkünse kısa süreli kullanılmalı ve dolaşımdan çabuk atılan ağrı kesici ilaçlar tercih edilmelidir. Bu süreçte kas gevşeticiler tavsiye edilmez. Ani başlayan şiddetli bel ağrılarında ve uzayan ağrılarda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.
   
gebeyim ve eklem ağrılarım var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamileyim ellerimde ağrı ve uyuyşukluk var sebebi

  hamileyim ellerimde ağrı ve uyuyşukluk var sebebi

  Uyuşukluk baş parmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınızın tamamını, ayrıca yüzük parmağınızın yarısını kapsıyorsa, bu olasılıkla karpal tünel sendromu olabilir. Bu durum et kesme, piyano çalma, daktilo yazma gibi yineleyici el hareketlerini gerektiren işleri sürekli yapanlarda çok yaygın olmakla...
 2. Gebelikte Eklem Ve Bel Ağrıları

  Gebelikte Eklem Ve Bel Ağrıları

  hamilelikte eklem ağrıları gebelikte eklem ağrıları GEBELİKTE bel ağrısı, iskelet sistemi ile ilgili gebelik yakınmalarının en önemlisidir. Daha çok karnın büyümesine bağlı olarak ağırlık merkezinin değişmesinin sorunları bel ağrılarına yol açar. Beldeki normal eğrilik artar. Buna bağlı olarak sırt ve boyun bölgesindeki omurların eğriliği de çoğalır. Memelerin büyük, omuzların düşük olması...
 3. Gebeyim ve akıntım var :(

  Gebeyim ve akıntım var :(

  Gebeyim ve akıntım var çok korkuyorum. Doktoruma ulaşamıyorum ne yapmam lazım, acil cevap verin lütfen..
 4. Hamileyim kasıklarımda ve karnımda ağrı var

  Hamileyim kasıklarımda ve karnımda ağrı var

  hamilelikte kasık ağrısı,hamilelikte karın ağrısı,hamilelikte kasık ağrısı nedenleri,hamilelikte kasık ağrısı neden olur,gebelikte karın ve kasık ağrısı hakkında bilgiler Gebeliğin ilk günlerinde hatta adetin geciktiğininin farkedildiği ilk günlerde karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi genellikle bir çok kadın tarafından hissedilir. Hamileliğin 3. ve 4. aylarından kasık...
 5. Böbrekte ağrı karında ağrı ve hassatiyet var Hamilelik suphesi yani hamilemiyim acaaba?

  Böbrekte ağrı karında ağrı ve hassatiyet var Hamilelik suphesi yani hamilemiyim acaaba?

  Ben erkek arkadasimla 7 gun once adetimin bitiminin 3 gunu birlikte olduk ustume bosaldi vajinamin kenarina sperm geldi bugunde bobrek agrisi ve hafif tek tarafli kasik agrilarim vr bide migdem agrio hamilemiyim acil cevap

Sayfayı Paylaş