1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Geç Döllenme Gebelik Haftasını Şaşırtabilir mi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadın geç yumurtlama olursa ve o ay gebe kalırsa adet olmayacaktır. Geç yumurtlama olduğunu da farketmeyecektir. Adetine göre gebelik haftası ultrasona göre ortaya çıkan gebelik haftasından büyük çıkacaktır. Çünkü adetin başladığı ilk güne göre gebelik haftası hesaplanacaktır.
  Ultrason ise gebeliğin boyuna göre hesaplayacağı için son adet ile ilgili olmayacak döllenme olan günle ilgili olacaktır. Gebelik esasta döllenmeden itibaren büyüyecektir. Son adet başlangıcı ile yumurtlama arasında 2 hafta fark olabileceği önceden kabul edileceğinden gebelik haftasıda buna göre hesaplanır. Geç döllenme olduğunda ise adet başlangıcı ve yumurtlama arası 3 hafta geçeceğinden adete göre hesaplanan ile gebelik haftasına göre yapılan hesap arası 1 hafta büyük çıkar. Bu gibi durumlarda gebelik haftası dikkate alınır ve takiplerde buna göre yapılır.
  Örnek olarak; Adeti düzenli olan bir kadın zamanında yumurtlama ve döllenme ile hamile kalırsa son adet tarihine göre gebelik haftası 7 hafta çıkmış gibi kabul edelim. Aynı kadın 1 haftalık geç döllenme ile hamile olmuş olsaydı son adet tarihine göre yine 7 haftalık hamile çıkabilirdi ancak geç döllenmeden dolayı gebeliği gerçekte 6 haftalık olacaktır. Bu tür durumda da ultrasonla ölçülen gebelik haftasını doğru kabul etmek gerekir.  Diğer bir örnek: Sürekli 35 günde bir adeti başlayan bir kadın gebe kaldığında gebelik haftası son adet tarihine göre değil ultrasondaki ölçüme göre hesaplanmalıdır veya son adet tarihinden başlayarak sayılan haftadan 1 hafta çıkarılmalıdır.Çünkü bu hastanın yumurtlamaları hep 1 hafta geç olmaktadır. Adetin 14. günü değil 21. günü yumurtlama olmaktadır.

  Geç Döllenme Sorun Olur mu?

  Geç döllenme size sadece gebelik haftasının kaç hafta olduğu konusunda sizi yanıltabilir. Bunun dışında herhangi bir problem oluşturmayacaktır. Geç döllenme ya da geç yumurtlama kişi için bir problem değildir. Gebeliğin başlaması ve devamı içinde önemli bir şey değildir. Herhangi bir düşük kanama ya da bunun gibi bir şeye sebep olmaz.

  Geç Döllenme Cinsiyetini Etkiler mi?

  Geç döllenme cinsiyeti hiç bir şekilde etkilemez.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
  Barbie.Melike bunu beğendi.
 2. Barbie.Melike

  Barbie.Melike Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  14
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Size soru sorabilir miyim ?
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Buyrun sorun ..
   
  Barbie.Melike bunu beğendi.
 4. Barbie.Melike

  Barbie.Melike Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  14
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Beyza Hanım, geç döllenme nedir tam olarak ? Mesela örnek vereyim:

  Tahmini zamanda yumurtlama değil daha ilerki zamanda yumurtlama oluyor ve o ilerki zamana yakın zamanda ilişki olursa ona mı geç döllenme deniyor ? Yada mesela 13 ünde ilişki oluyor 16 da yumurtlama birleşip daha sonra mı döllenme meydana geliyor ?
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Ben size daha iyi anlatmak adına bilgileri paylaşayım..Detaylı anlatılması gereken bir konu . Normalde bir kadının ortalama adet dönemi süresi 28 gündür, yani adetinin başlangıcından diğer adetinin başlangıcına kadar 28 gün geçer. Bu sürenin 21-35 gün arasında olması normaldir, herkeste tam 28 gün olmaz.
  Geç yumurtlama veya geç döllenme denilen durum nedir açıklamadan önce geç olmayan yani normal zamanda yumurtlama ve normal zamanda döllenme nasıl olur onu açıklamak gerekir:

  Adet döneminde normalde yumurtlama ne zaman olur?
  Yumurtlama normal bir adet döneminde yaklaşık olarak adet başlamadan 14 gün önce olur. Örnekler vermek gerekirse:
  Adetler dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama 14. gün olur. (Adet başladıktan 14 gün sonra)
  Adetler dönemi 30 gün süren bir kadında yumurtlama 16. gün olur. (Adet başladıktan 16 gün sonra)
  Adetler dönemi 35 gün süren bir kadında yumurtlama 21. gün olur. (Adet başladıktan 21 gün sonra)

  Geç yumurtlama:
  Adetleri 28 gün süren bir kadında geç yumurtlama olursa adeti de geç olur çünkü adet kanaması yumurtlamaya bağlıdır, yumurtlama olduktan 14 gün sonra adet kanaması başlar. Adetleri sürekli düzenli olan bir kadının adeti geç başlarsa o ay geç yumurtlama olduğu tahmin edilir.

  Geç yumurtlama veya geç döllenme olması gebelik haftası tahminini yanıltabilir?
  Geç yumurtlama olan kadın o ay gebe kalırsa adet olmayacaktır ve geç yumurtlama olduğunu da farketmeyecektir. Ancak adetine göre hesaplanan gebelik haftası ultrasonda görülen gebelik haftasından büyük çıkacaktır. (Ortalama 1 hafta büyük çıkar.) Çünkü gebelik haftası adetin başladığı ilk güne göre hesaplanır. Ultrason ise gebeliğin boyuna göre hesaplar. Gebeliğin boyu ise esasında son adet ile ilgili değildir yumurtlama yani döllenme olan günle ilgilidir, çünkü gebelik bu günden sonra büyümeye başlar. Normalde son adetin başlangıcı ile yumurtlama arasında ortalama 2 hafta fark olacağı kabul edildiğinden bir problem olmaz ve gebelik haftası bu gözönüne alınarak hesaplanır. Ancak geç döllenme olduğunda adetin başlangıcı ile yumurtlama arasında yaklaşık 3 hafta süre geçeceğinden adete göre hesaplanan gebelik haftası 1 hafta büyük çıkar. Bu durumda ultrasonla hesaplanan gebelik haftası dikkate alınır ve gebelik-doğum takipleri buna göre ayarlanır.

  Örnekle açıklamak gerekirse: Ayda bir adet olan bir kadın zamanında normal yumurtlama ve döllenme ile hamile kaldığında son adet tarihine göre gebelik haftası 7 hafta çıkmış olsun. Aynı kadın 1 haftalık geç döllenme sonucunda hamile kalsaydı son adet tarihine göre yine 7 haftalık gebe çıkardı ancak gerçekte gebelik 6 haftalık olurdu çünkü döllenme 1 hafta geç olmuştur ve hamilelik 1 hafta geç başlamıştır. Bu hastada son adet tarihini değil ultrasonla ölçülen gebelik haftasını doğru kabul etmek gerekir. Gebelik haftaları hesaplanırken bu durumun da göze alınması gerekir.

  Diğer bir örnek: Sürekli 35 günde bir adeti başlayan bir kadın gebe kaldığında gebelik haftası son adet tarihine göre değil ultrasondaki ölçüme göre hesaplanmalıdır veya son adet tarihinden başlayarak sayılan haftadan 1 hafta çıkarılmalıdır.Çünkü bu hastanın yumurtlamaları hep 1 hafta geç olmaktadır. Adetin 14. günü değil 21. günü yumurtlama olmaktadır.

   
Geç Döllenme Gebelik Haftasını Şaşırtabilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. geç döllenme tam olarak nedir

  geç döllenme tam olarak nedir

  merhaba bende eşimde bebek istiyoruz ve inşallah olur da hemen benim sorum bu sürekli bahsedilen geç döllenme nedir? benim beklenengünümün üstünden 4 gün geçti ama idrar testi halen negatif geç döllenme denilen şey olmuş olabilir mi
 2. Geç yumurtlama geç döllenme nedir?

  Geç yumurtlama geç döllenme nedir?

  Normalde bir kadının ortalama adet dönemi süresi 28 gündür, yani adetinin başlangıcından diğer adetinin başlangıcına kadar 28 gün geçer. Bu sürenin 21-35 gün arasında olması normaldir, herkeste tam 28 gün olmaz. Geç yumurtlama veya geç döllenme denilen durum nedir açıklamadan önce geç olmayan yani normal zamanda yumurtlama ve normal zamanda döllenme nasıl olur onu açıklamak gerekir: Adet...
 3. Geç döllenme ne zaman belli olur?

  Geç döllenme ne zaman belli olur?

  Standart değerler içerisinde sağlıklı bir kadının menstrüasyon periyodu yirmi sekiz gün olarak hesaplanmaktadır. Bu dönem bir periyodun başlangıcından bir diğerinin başlangıcına kadar devam eden süreyi ifade etmekte olup, şu ya da bu sebepler ile kimi zaman 3 haftadan 7 haftaya kadar uzanan süreçler de görülebilinmektedir. Geç Yumurtlama ve Geç Döllenme Nedir? Geç yumurtlama kavramı kısaca...
 4. Gebelik testim negatif geç döllenme olabilir mi ?

  Gebelik testim negatif geç döllenme olabilir mi ?

  Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için anne olmak bir hayaldir.Korunmasız birliktelik yaşayıp istenmeyen gebelik ise kimileri için ise kabustur.Ve sayfamıza her gün her iki konuda da benzer sorular almaktayız. Gebelik testim negatif yinede hamile olabilirmiyim ?Parmaklarımızdan dökülen yanıtlar kimi için mutluluk kimisi için ise huzursuzluk demek.Bu tür sorulara yaklaşımımız olması...
 5. Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) İle Hamile Kalanlar

  Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) İle Hamile Kalanlar

  Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) İle Hamile Kalanlar yazımızda geç döllenme nedir? Geç döllenme hamile kalmaya engel mi? Geç döllenme nasıl anlaşılır gibi sorulara anlaşılır şekilde cevaplar vermeye çalışacağım arkadaşlarım. Bir önceki yazımızda da anlattığım gibi hamile kalmak için her zaman yumurtlama zamanını entegre etmeniz gerekecektir. Artık bebek sahibi olmak isteyen çiftler bazı önemli...

Sayfayı Paylaş