Etiketler:
 1. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.184
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Ҝє£єβєҜ'£єЯ Ď¡¥àЯı

  Geç Gelen Sivilceler Tehlike Uyarısı!!!

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında KeLeBeK's tarafından paylaşıldı.

  alında çıkan küçük sivilceler ani sivilcelenme
  Ergenlik dönemlerinin en büyük sorunu olan sivilce ne yazıkki ergenlikten sonrada baş edilmez hale gelebiliyor.Ve bir türlü bitmek bilmeyen bu sivilceler eminimki benim gibi sizlerinde canını sıkmaya yetiyordur.Hormon bozuklukları,cildinizde kullandığınız kozmetik ürünleri,kullanılan ilaçlar ve dikkat edilmeyin sağlıksız yiyecekler sivilceyi tetikleyen sebeplerdir.

  < Konu Resmi..>
  Akne uzun süreli ve sabır isteyen bir tedavi süreci gerektirir. İlaçlar aknelerin şiddetine ve nedenine göre düzenlenir. Aknelerden kalan izler ise cilt soyma işlemi yani peeling’le silinir. Peeling işlemi sonrasında akne izleri azalırken aynı zamanda cildiniz solgun görünümden kurtulur daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanır. Ergenlik sonrası başlayan akneler neden geliştikleri ve nasıl tedavi edildikleri konusunda bilgiler verdi:


  * Akne yani halk arasındaki söylenişiyle sivilce; ergenlik çağının doğal bir sorunu gibi düşünülse de aslında ergenlik sonrasında da ortaya çıkabilir ve hayli baş ağrıtabilir! Nitekim son yıllarda cilt hastalıkları hekimlerine ergenlik sonrası başlayan akne nedeniyle başvuran hasta sayısı giderek artmaktadır. Ergenlik akneleri bazen ileri yaşlara kadar devam ederken 20’li yaşların ortasında ani başlayan akne şikayetleriyle de karşılaşılabiliyor. Dermatologlar bu tip akneleri ‘geç başlangıçlı akne’ olarak kabul etmektedir. * Geç başlayan akneler kadın hastalarda daha sık görülür. Çoğunlukla derin yerleşimli ve ağrılı nodüller şeklinde kendilerini belli ederler. Genellikle ağız çevresi yanaklar çene altı ve boyunda yerleşir. Geç başlayan aknelerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hormonal bozukluklar yanlış kullanılan kozmetikler stres gıdalar ve bazı ilaçlar aknelerin ortaya çıkmasına neden olabilecek sebeplerdir.

  SU BAZLI KOZMETİKLER KULLANIN

  * Ani başlangıçlı akne bazen hormonal bir bozukluğun bulgusu olabilir. Özellikle geç ortaya çıkan akneleri olan kadın hastalarda yumurtalık böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları buna sebebiyet verebilir. Bazen kullanılan bazı ilaçlar (steroidler sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları bazı psikiyatrik ilaçlar) cildin yağ dengesini bozarak geç başlayan akne gelişmesine neden olabilir.
  * Kozmetikler de geç başlangıçlı aknelerin oluşmasına neden olabilecek bir diğer sebeptir. Özellikle yağlı kozmetik ürünler gözenekleri tıkayarak akne gelişmesine neden olmaktadır. Yağlı saç kozmetikleri; saçlarda ve alın hattında akne gelişmesine sebebiyet verebilir. Akneli cilde sahip olan kişilerin yağsız su bazlı non-komedojenik ibaresi bulunan kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir. Makyaj mümkün olduğunca az yapılmalı gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

  SİVİLCE İZLERİNİ PEELİNG’LE SİLİN

  * Aknelerin sıkılması o bölgelerde leke ve iz kalmasına neden olabilir. Lekelerin ve izlerin düzelmesi aknelere göre çok daha zordur. Akne izleri iki çeşittir. Hipertrofik skar dediğimiz akne izleri; deride kaşıntılı kırmızı ve deri yüzeyinden kabarık lezyonlar şeklinde görülür. Deriden çökük çukur şeklindeki akne izleri ise atrofik skar olarak isimlendirilir.
  * Cilt soyma işlemi (peeling); akne izlerinin silinmesinde uygulanan etkili bir yöntemdir. İzin derinliğine göre yüzeysel ya da derin peeling işlemi yapılır. Meyve asitleriyle yapılan peeling yüzeysel akne izlerinde tercih edilir. Daha derin izlerde orta peeling işlemi faydalıdır. Yara iyileşme süresi yüzeysel peeling yöntemine göre daha uzundur. Kişinin peeling sonrası güneşten kaçınması gerekir. Üçer haftalık ara periyotlarda meyve asitli peeling işlemi tekrarlanır. Daha derin izlerde uygulanan orta peeling işlemi altı ayda bir tekrarlanabilir. Peeling işlemi sonrası akne izlerinde azalmanın yanında ciltte parlak bir görünüm kazanılmış ve aknelerden kalan lekelerde de hafifleme sağlanmış olur.

  AKNENİN ŞİDDETİNE GÖRE İLAÇ

  * Akne uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Kullanılacak ilaçlar aknenin şiddetine göre düzenlenir. İlaçlar etkisini en erken 2-3 ay sonra göstermeye başlar bu yüzden hastaların bu konuda sabırlı olması gerekir. Hafif şiddetteki akneler dıştan sürülen antibiyotik içeren kremlerle tedavi edilirken orta şiddetteki akneler ise ağızdan kullanılan antibiyotikler ve hormon dengesini düzenleyici özelliği olan doğum kontrol hapları önerilir. Özellikle mens (adet) dönemlerinde aknelerinde artma tarif eden hastalarda doğum kontrol hapları en etkili tedavi seçeneğidir.
  * Şiddetli aknelerde ise yüksek doz A vitamini tedavisi önerilir. Bu tedavi gebe kalma riski olan kadın hastalarda önerilmez. Dermatoloji uzmanının kontrolünde tedavi yapılmalıdır. Periyodik kan tetkikleriyle ilaç dozu düzenlenmektedir.

  MAKYAJLA UYUMAYIN YAĞLI SÜT İÇMEYİN
  * AKNELERİ SIKMAYIN: Kesinlikle aknelerinizi sıkmayın! Aknelerin sıkılması o bölgelerde leke ve iz kalmasına neden olacaktır.
  * MAKYAJLA UYUMAYIN: Mümkün olduğunca az makyaj yapın gece yatmadan önce mutlaka temizleyin.
  * HORMONLARINIZA BAKTIRIN: Akne şikayetlerine ilaveten adette düzensizlik ve tüylenme artışı yakınmanız varsa hormonal kökenli akneleriniz olabileceğini unutmayın.
  * TONİK KULLANIN: Cildinizi akneli ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa temizleyin. Cildi çok yağlı olanlar temizlemenin ardından yağlanma baskılayıcı özelliği olan toniklerle tedaviyi devam ettirmeli.
  * YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN: Beslenmenize dikkat edin! Gıdalar aknenin tek nedeni olmasa da akneyi alevlendirici sebep olabilmektedir. Akneli hastalar yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durup düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmeli.
  * DOĞRU YAĞI KULLANIN: Omega 3 omega 6 tüketimini arttırın. Balık yeşil yapraklı sebzeler soya yağı deniz ürünleri bu açıdan yoğun gıdalardır.
  * YAĞLI SÜTTEN UZAK DURUN: Akne üzerinde diğer etkili olan gıda çeşidi yağlı süt ürünleridir. Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayı akneleri alevlendirebilir. Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını tüketmeye özen gösterin.
  * ŞÜPHELİ GIDALARI KESİN: Şüpheli gıdalarla aknelerinde artma tarif eden hastalar o gıdalardan uzak durmalı.
   
Geç Gelen Sivilceler Tehlike Uyarısı!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Crack'lerle Gelen Tehlike

  Crack'lerle Gelen Tehlike

  Bu yazımızda sizlere crack / Kırık diye adlandırılan ücretli programları süresiz kullanmak veya kayıt işlemini kaldırmak için kullanılan programcıklar veya kodlarla gelen gizli tehlikeyi anlatmak istiyoruz. Crack Nedir? ilk akla gelen soru bu olsa gerek ve virüs güvenlik klasiği olarak bu soruyu kendimize sorup sizin için cevaplıyoruz. Crack (kırek diye okunur) / Kırık orjinal programın...
 2. şişmanlıkla gelen tehlike

  şişmanlıkla gelen tehlike

  Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, şişmanlıkla birlikte metabolik sendromlu kişilerde kalp damar hastalıklarının çok sık görüldüğünü belirterek, ölüm riskinin arttığını ifade etti. Prof. Dr. Baykal, kan şeker düzeyi diyabet sınırında değilse bile ileride bu hastalığın gelişme riskinin çok fazla olduğunu söyledi. Gerekli toplum sağlığı önlemleri...
 3. Sezaryenle gelen tehlike

  Sezaryenle gelen tehlike

  Son zamanlarda artık normal doğuma daha çok ilgi ve dönüş olmaya başladı bazı sanatçılar bile özellikle normal doğumu tercih etmektedir Uzmanların açıklamış olduğu bilgilere göre sezaryanla doğum yapan kişileri bazı tehlikeler beklemektedir peki bu tehlikeler ve riskler nelerdir? İngiliz doktorlar, son yıllarda büyük rağbet gören sezeryan doğumların tehlikesini gözler önüne serdiler...
 4. Geç Gelen Sivilcelere Dikkat!!

  Geç Gelen Sivilcelere Dikkat!!

  Özellikle biz bayanların dert yandığı konulardan biridir, akneler.Bu konuda yeterli bilgiye sahip olup doğru davranışı sergilemeliyiz meleklerim; Geç Gelen Sivilcelere Dikkat!! Ergenlik sonrasında aniden ortaya çıkan sivilceler hayli baş ağrıtabiliyor! ‘Geç başlayan akneler’in özellikle kadınların korkulu rüyası olduğuna dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı...
 5. geç gelen eş

  geç gelen eş

  mavi ipin üzerinden geç gelincemi geçmesi lazım, yada akşamdan koyup sabah geçse olurmu

Sayfayı Paylaş