Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Geçen hafta ilişkiye girdim test yapsam hamilelik çıkarmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelik testi ne zaman yapılır,gebe olduğum ne zaman anlaşılır,ilişkiden sonra ne zaman test yapmalı,ilişkiden sonra gebelik testi yapma hakkında bilgiler
  İlk kez gebe kalmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri İlişkiden ne kadar sonra gebelik belli olur ve gebeliğin kesin sonucu için hangi testi yaptırmak gerekirdir. Bir kadın gebe kalmış ise gebelik günü ilişkiye girdiği gün değil en son adet gününe göre hesaplanır. Bir başka değişle ilişkiden ne kadar sonra gebelik belli olur sorusunun cevabı son adet gününüzden sonra ilişkiye girmiş ve gebelik oluşmuş ise adet gününüzün gecikmesi ile gebelik testi yaptırabilir hamile olup olmadığınızın kesin sonucunu alabilirsiniz.
  Doktorlar gebelik süresinin başlangıcı olarak kadının ilişkiye girdiği günü değil son adet gördüğü güne göre hesaplamaktadır. Düzenli adet gören bir kadının gebe kalmasının en yüksek ihtimali son adet gününü takip eden 12. Gün ile 18. Gün olarak belirlenmiş diğer günlerde hamile kalma ihtimali daha düşük olarak saptanmıştır.


  < Konu Resmi..>  Adet günü düzenli olan bir kadın için ne zaman gebe kalabileceğini bir örnek ile açıklayabiliriz. Ayın 1.günü adet gören bir kadın ayın 12 sinde eşiyle ilişkiye girmiş ise ilişkiden ne kadar sonra gebelik belli olur diye düşünmemeli bunun yerine ayın 1 den sonra 28 ün saymalıdır. Ayın 29u geçmiş ve kadın hala adet görmemiş ise kesin sonuç için birkaç gün daha bekleyip eczaneden alacağı yahut hastanede yaptırabileceği kan testi ile gebe olup olmadığını netleştirebilir.İdrarda gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?
  İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

  Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 - 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

  O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95'lere kadar çıkar.

  Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir, dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.
   
Geçen hafta ilişkiye girdim test yapsam hamilelik çıkarmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çatlatma iğnesini olalı 17 gün oldu evde test yapsam çıkarmı yardımcı olurmusunuz

  çatlatma iğnesini olalı 17 gün oldu evde test yapsam çıkarmı yardımcı olurmusunuz

  çatlatma iğnesini olalı 17 gün oldu evde test yapsam çıkarmı yardımcı olurmusunuz
 2. Korumasız ilişkiye girdim hamilemiyim?

  Korumasız ilişkiye girdim hamilemiyim?

  Mrhb adetimden 10 gün önce ilişkiye girdik yani korunmadık 10 günde hamile kalınırmı adetime 3 gün war 2 gündürde sanki adet olucakmışım gibi ağrı war hamilemiyim acaba acil cvp
 3. Eşimle korunmasız ilişkiye girdim hamilelik olabilir mi hamile miyim ?

  Eşimle korunmasız ilişkiye girdim hamilelik olabilir mi hamile miyim ?

  MERHABALAR BEYZA HANIM REGL DÖNEMLERİM ÖNCE 30 08 2016 SONRA KI AY DA 25.09.2016 DA OLDU BU AY EŞİMLE KORUNMASIZ İLİŞKİYE GİRDİK (14.10.2016 da) ŞU AN HİCBİR REGL SANCIM YOK ACABA HAMİLE OLABİLİRMİYİM? TEST YAPSAM ÇIKAR MI? TEŞEKKÜRLER..
 4. Sevgilimle arkadan ilişkiye girdik peçete ile sildim hamilelik olabilir mi ?

  Sevgilimle arkadan ilişkiye girdik peçete ile sildim hamilelik olabilir mi ?

  Sevgilimle arkadan iliskiye girdik adetimin 3. Gunuydu icime bosalirken ittim onu peceteyle.hemen sildik hamile kalirmiyim
 5. Gebelik testini adetime 1 hafta kala yapsam doğru çıkar mı

  Gebelik testini adetime 1 hafta kala yapsam doğru çıkar mı

  Selam arkadaşlarım bende bebek istiyorum hemde öyle böyle değil. Şimdi buradaki tecrübeli hamilelik geçirmiş kadınlarımıza sormak istiyorum. Benim şimdi adetime tam bir hafta var yarın gebelik testi alsam ve yapsam adetime bir hafta kala sonuç çıkar mı ? Dahna doğrusu çıkan sonuç doğru olur mu ?= diyelim ki negatif yani yok çıktı ya da var çıktı bu ne kadar doğru olur net olarak sonuç için ne...

Sayfayı Paylaş