gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Geçen hafta ilişkiye girdim test yapsam hamilelik çıkarmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  gebelik testi ne zaman yapılır,gebe olduğum ne zaman anlaşılır,ilişkiden sonra ne zaman test yapmalı,ilişkiden sonra gebelik testi yapma hakkında bilgiler
  İlk kez gebe kalmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri İlişkiden ne kadar sonra gebelik belli olur ve gebeliğin kesin sonucu için hangi testi yaptırmak gerekirdir. Bir kadın gebe kalmış ise gebelik günü ilişkiye girdiği gün değil en son adet gününe göre hesaplanır. Bir başka değişle ilişkiden ne kadar sonra gebelik belli olur sorusunun cevabı son adet gününüzden sonra ilişkiye girmiş ve gebelik oluşmuş ise adet gününüzün gecikmesi ile gebelik testi yaptırabilir hamile olup olmadığınızın kesin sonucunu alabilirsiniz.
  Doktorlar gebelik süresinin başlangıcı olarak kadının ilişkiye girdiği günü değil son adet gördüğü güne göre hesaplamaktadır. Düzenli adet gören bir kadının gebe kalmasının en yüksek ihtimali son adet gününü takip eden 12. Gün ile 18. Gün olarak belirlenmiş diğer günlerde hamile kalma ihtimali daha düşük olarak saptanmıştır.


  < Konu Resmi..>  Adet günü düzenli olan bir kadın için ne zaman gebe kalabileceğini bir örnek ile açıklayabiliriz. Ayın 1.günü adet gören bir kadın ayın 12 sinde eşiyle ilişkiye girmiş ise ilişkiden ne kadar sonra gebelik belli olur diye düşünmemeli bunun yerine ayın 1 den sonra 28 ün saymalıdır. Ayın 29u geçmiş ve kadın hala adet görmemiş ise kesin sonuç için birkaç gün daha bekleyip eczaneden alacağı yahut hastanede yaptırabileceği kan testi ile gebe olup olmadığını netleştirebilir.İdrarda gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?
  İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

  Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 - 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

  O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95'lere kadar çıkar.

  Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir, dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.

   
Geçen hafta ilişkiye girdim test yapsam hamilelik çıkarmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yatırım Araçlarında Geçen Hafta

  Yatırım Araçlarında Geçen Hafta

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 5,09 değer kazandı. İMKB Bileşik Endeksi, haftalık bazda 2.748,75 puan artarak 54.044,22 puandan 56.792,97 puana çıktı. Haftalık bazda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2,60, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 2,58 azaldı. Önceki hafta sonu 28,80 YTL...
 2. evde yapılan test dogru çıkarmı

  evde yapılan test dogru çıkarmı

  gebelik testi yanlış çıkarmı gebelikte kan testi yanlış cıkarmı kan çıkarmı gebelik testleri çıkabilir mi kızlar benim adetim 25 gün geçti bu sırada evde gebelik testi yaptım negatif çıktı adet oldum ama mide bulantım geçmedi neden
 3. Hamilelikte hangi test, hangi hafta yapılmalı?

  Hamilelikte hangi test, hangi hafta yapılmalı?

  Hamilelik 40 hafta süren bir maraton. Anne adaylarının bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmesi için, bu maratonun çeşitli evrelerinde uygulanacak testler büyük önem taşıyor. HAMİLELİK ÖNCESİ DÖNEM TESTLERİ Anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından, planlı hamileliğin tercih edilmesi öneriliyor. Bu dönemdeki testler yapılmamışsa ve kadın hamile kalmışsa, ilk haftalarda mutlaka...
 4. çatlatma iğnesini olalı 17 gün oldu evde test yapsam çıkarmı yardımcı olurmusunuz

  çatlatma iğnesini olalı 17 gün oldu evde test yapsam çıkarmı yardımcı olurmusunuz

  çatlatma iğnesini olalı 17 gün oldu evde test yapsam çıkarmı yardımcı olurmusunuz
 5. Eşimle korunmasız ilişkiye girdim hamilelik olabilir mi hamile miyim ?

  Eşimle korunmasız ilişkiye girdim hamilelik olabilir mi hamile miyim ?

  MERHABALAR BEYZA HANIM REGL DÖNEMLERİM ÖNCE 30 08 2016 SONRA KI AY DA 25.09.2016 DA OLDU BU AY EŞİMLE KORUNMASIZ İLİŞKİYE GİRDİK (14.10.2016 da) ŞU AN HİCBİR REGL SANCIM YOK ACABA HAMİLE OLABİLİRMİYİM? TEST YAPSAM ÇIKAR MI? TEŞEKKÜRLER..

Sayfayı Paylaş