1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme sanati

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme, zor insan, gecinebilmek, insan iliskileri, basari konulari burada melekler

  Merhaba Melekler,


  Günümüzde her türlü insan ilişkisinde (sosyal, resmi, kurum içi) başarılı olmanın önkoşulu her türlü insanla geçinebilme becerisidir. Fakat öyle insanlar vardır ki onlarla bir çok insan anlaşamaz ve bu insanlar geçinilmesi zor insanlar olarak tanınır.


  [​IMG]
  Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme için gerekli önkoşul insanın kendisini tanıması, olaylar karşısında ne tür tepkiler göstereceğini, ne tür duygular yaşayacağını öngörebilmesidir. İkinci önkoşul da yaşadığı duyguların kedisini yönlendirmesini önlemektir. Genellikle size nasıl davranılmasını istiyorsanız, öyle davranmanız tavsiye edilir. Oysa geçinilmesi zor insanlarla geçinmek istiyorsanız, onlara onların uyumsuz davranışlarını arttırmayacak biçimde davranmanız gerekmektedir.
  Geçinilmesi zor insanlarla ilişkilerde yapılan yanlışlar:Karşıdakinin davranışlarını kişiselleştirme, kendi üstüne alma
  (Bu kişinin yalnız size değil herkese aynı biçimde davranıyor olduğunu unutmayın).

  Yaşananlarda kendi payı (kendi sorumlulukları) ile yüzleşmekten kaçınmak

  Çözüm için çaba harcamaktan kaçınmak ve hep ertelemek

  Duyguların davranışları yönlendirmesine izin vermek

  Sürekli yakinmak

  Hep alttan almak, sürekli taviz vermek

  Karşıdakini değiştirmeye çalışmak


  Geçinilmesi zor bir insanla geçinme çabasına girildiğinde ilk yapılması gereken kendi davranışlarını gözden geçirmektir:
  (1)karşıdaki kişinin davranışlarına aşırı duygusal bir tepki verip vermediğinizi gözden geçirin.
  (2)benzer özellikleri olan insanlara hemen her zaman geçinme /anlaşma sorunu yaşıyor musunuz?
  (3)özellikle duyarlı olduğunuz konular var mı ?

  İkinci yapılması gereken yaşadıklarınızı güvendiğiniz ve yakın hissettiğiniz bir kişi ile paylaşmaktır. İşe duygular karıştığında insanın kendi yaşadıklarına tarafsız bakabilmesi ve kendi kusurları ile yüzleşebilmesi pek mümkün değildir.

  Üçüncü aşamada yapılması gereken o kişiyle uygun bir zamanda konuyu görüşmektir. Ancak bu görüşmede üslubun ayarlanabilmesi çok önemlidir. Karşı tarafı savunma ve saldırıya yöneltecek tutum ve davranışlardan sakınılmalı ve suçlayıcı olunmamalıdır. Fakat böyle bir endişe, anlatılmak isteneni açık olarak ifade etmeme sonucu yaratmamalıdır. Karşıdakinin de en az sizin kadar iyi niyetli ve iyi geçinmenin yollarını bulmaya çalışan bir kişi olabileceğini unutmayın.

  Dördüncü aşama her şeyin açık açık konuşulmasından sonra karşıdakiyle olan ilişkilerde bir farklılık olup olmadığını gözlemektir. Bu aşamada hem kendisindeki hem karşısındakinde olan değişimleri yakalanabilmesi önemlidir. Bütün değişimi karşıdakinden beklemek doğru değildir; yaşananları değerlendirme tarzınızda bir değişiklik olup olmadığını; karşıdakinde daha önce fark edemediğiniz, ama fark ettikten sonra ona yönelik duygu ve düşüncelerinizde değişiklik yaratan bir durum olup olmadığını gözden geçirin. Bazen sonradan fark edilen bazı özellikler daha iyi geçinmenin yollarını açmanın yanında beklenmeyen bir dostluğun gelişimine de olanak sağlayabilmektedir.  Her şeye karşın bir sonuç elde edemediğinizi düşünüyorsanız, o kişiyle ilişkilerinizi sınırlayın. Kendi pozisyonunuz ve onun pozisyonunu düşünerek gerekirse arkadaşlığın kesilmesi ve iş yerinde değişikliği gibi önlemler bile düşünülebilir.


  kaynak :Erol Özmen
  Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
  Psikiyatri AD Öğretim Üyesi

   
Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme sanati konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zeki İnsanlarla Uğraşmak Zordur

  Zeki İnsanlarla Uğraşmak Zordur

  Üniversite yemekhanesine giren bir Ögrenci tüm yerler dolu oldugundan gidip üniversite profesorunun oturduğu masaya oturmus. Professor kaslarini catarak: " Ökuzler ve kuşlar ayni masada oturamaz!" Ögrenci: "O zaman ben uçuyorum..." Professor cevaba cok sinirlenmis, sinavda ögrenciye takmis ve sinavini basarisiz gecmesi icin elinden geleni yapmis. Yanliz sinavda ögrenci...
 2. Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurulur sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurarız dilsizlerin iletişimi dilsizler kurarız Bazı insanlarla iletişim kurmak zordur. Ama imkansız değildir:D Kimi zaman böyle insanlardan kaçsak da bazen görüşmek zorunda kalabiliyoruz..İş başa düşünce neler yapmalıyız buyrun meleklerim:) İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,“Zor İnsanlar”...
 3. zor insanlarla yaşamayı becermek

  zor insanlarla yaşamayı becermek

  Hayatınızdaki “zor” insanlar ile yaşarken, sürekli her an patlayacak bir mayın tarlasında yürür gibi hissedersiniz. Yaşamak bazen öyle zor bir hale gelirki, onları memnun etmenin, onları anlamanın, onları sevmenin yada tolere etmenin imkansız olduğuna inanırsınız fakat bir türlü onlardan kopamazsınız. Yaşamınızda ki bu zor insan anneniz yada babanız gibi bakımınızı üstlenmiş biri ise, büyüme...
 4. Zor İnsanla Yaşamanın Sırrı!

  Zor İnsanla Yaşamanın Sırrı!

  zor insan, zor, yasamak, insan, sir konularini okumaktasiniz Sevgili Melekler, İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar, ‘Zor İnsanlar’ diye adlandırıyor. Onlar, toplumdan topluma,farklı tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyor. Ortak noktaları inat, hırs ve kapris. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek elinizde. Pek çok kişi çevresindeki zor...

Sayfayı Paylaş