Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Geçmişten Günümüze En Çok Konulan Bebek İsimleri

  Konu, 'Bebek İsimleri Anlamları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu Türkiye'de en çok verilen bebek isimleri hakkında bilgilere yer vermektedir.
  Bazen çiftler daha bebek sahibi olmadan dünyaya gelecek bebeklerinin isimlerini belirlemişlerdir. Bazen de doğduktan sonra bile halen isim arayışına girerler. Bebeklere isim verilmesi hakkaten zor bir iş bana göre... Çünkü ismi verilen kişi o ismi ömür boyu bir kimlik olarak üzerin de taşıyacağı için anlamlı ve kulağa hoş gelmesi isabetli bir seçim olacaktır.

  Geçmişten günümüze Türkiye'de bebeklere en çok verilen isim konusun da araştırma yapan uzmanların konu ile ilgili açıklamalarını sizlerle paylaşıyorum.

  Türkiye’de nüfus kayıtlarına göre 1923-2010 tarihleri arasında çocuklara en fazla Fatma ve Mehmet adı verildi. Ama dönem dönem liste başına farklı isimler çıktı…

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılından 1970′ye kadar doğan çocuklara verilen adlar arasında ilk sırayı ”Mehmet” ve ”Fatma” aldı. Erkek çocuklarda Mehmet ismini Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin isimleri takip etti.

  < Konu Resmi..>


  Kız çocuklarında ise Fatma’dan sonra en fazla tercih edilen isimler ”Ayşe”, ”Emine”, ”Hatice” ve ”Zeynep” oldu. 1971′den sonra özellikle kız çocuklarına verilen adlarda geçmişe oranla belirgin farklılıklar ortayı çıktı.

  1971-90 ARASINDA İSİMLER DEĞİŞTİ

  1971-1990 yılları arasında ”Dilek”, ”Filiz”, ”Yasemin”, ”Özlem”, ”Songül”, ”Arzu”, ”Sibel” ve ”Selma” ailelerin çocukları için tercih ettiği isimlerden bazıları oldu.

  Bu dönemin favori erkek isimlerinden bazılarını ise ”Bülent”, ”Serkan”, ”Fatih”, ”Metin”, ”Adem” ve ”Erkan” oluşturdu. Aileler özellikle kız çocuklarına farklı ad koyma alışkanlıklarını bu dönemden sonra da sürdürdü.

  Türkiye’de kız çocuklarına Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren en fazla verilen ”Fatma” ismi 68 yıl aradan sonra yerini ”Merve”ye bıraktı. Ailelerin erkek çocukları için en çok tercih ettiği ”Mehmet” isminin yerini ise 78 yıl sonra ”Yusuf” aldı.

  1991-2000 YILLARI ARASI EN POPÜLER İSİMLER

  1991-2000 yılları arasında erkeklerde en çok kullanılan 5 isim arasına ”Emre” de dahil oldu. Bu dönemde en fazla kullanılan isimlerde büyük değişiklik yaşandı. ”Büşra”, ”Kübra”, ”Gamze”, ”Ebru”, ”Burak”, ”Furkan”, ”Onur” ve ”Enes” adları en fazla kullanılan isimler arasına girdi. 2001-2010 yılları arasında ”Merve” yerine en fazla ”Zeynep” kullanılmaya başlandı.

  ”Fatma” ve ”Mehmet” isimleri zaman içinde ikinci ya da üçüncü sıraya gerilese de favoriliğini sürdürdü ve 1923-2010 yılları arasında çocuklara en fazla verilen isimler oldular.

  Türkiye’de 1923-1930 döneminde aileler tarafından çocuklarına verilen adlar ile 2001-2010 döneminde verilen adlar arasında büyük bir değişim yaşandı. 1923-1930 dönemi arasında çocuklara en fazla verilen 20 isimden 2001-2010 döneminde sadece ”Mehmet”, ”Mustafa”, ”Ahmet”, ”Ali”, ”Hüseyin”, ”Hasan”, ”İbrahim” ve ”Ömer”, kız çocuklarında ise ”Fatma”, ”Ayşe”, ”Emine”, ”Hatice”, ”Zeynep”, ”Meryem” ve ”Elif” isimleri kullanıldı.

  ‘İSLAMİYET VE TÜRK KÜLTÜRÜ ETKEN’

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asiye Mevhibe Coşar, kişi adlarının ad bilimi alanı içinde bir çalışma konusu olduğunu belirterek, ”Değişen toplumsal süreçler itibariyle ad verme eğilimlerimizde de değişiklikler gözleniyor. Bu çoğu zaman kaçınılmazdır. Bu nedenle son yıllarda ad verme eğilimlerimiz değişiyor. Türk halkında çocuklara ad vermede en önemli etkenler İslamiyet ile Türk kültürü ve geleneğidir. En çok kullandığımız ‘Mehmet’ ismi peygamber sevgisinin göstergesidir. Aynı zamanda İslami isim verme geleneğinin yansımasıdır. ‘Fatma’ ismi de Peygamber efendimizin kızı ‘Fatma’ anamızın ismidir” dedi.


   
Geçmişten Günümüze En Çok Konulan Bebek İsimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. geçmişten günümüze =)

  geçmişten günümüze =)

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 650x402. This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 650x397. This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 650x388.
 2. En çok kullanılan bebek isimleri

  En çok kullanılan bebek isimleri

  yabancı bebek isimleri en çok kullanılan bebek isimleri yazmira ne demek kayra yazmira Eğer bebeğinize hala ne isim koyacağınıza karar veremediyseniz bu isimlere bir gözatın derim.Çünkü ülkemizde en çok bu isimler kullanılıyormuş:):)Buyrunuz:) Kız Çocuk İsimleri Talya Zeynep Ela Duru. Yaren Ceren Ece Melis Naz Su Berra Ecem Sena İrem Azra Dilay İdil Eylül İpek Nazlı Yağmur Derin Ilgın Havin...
 3. Son 10 yılda en çok konulan isimler

  Son 10 yılda en çok konulan isimler

  en cok konulan kız isimleri en çok konulan kiz isimleri çok erkek isimler isimler 2011 Kızlar Türkiyede son yıllarda erkek bebeklere en çok konulan isim Yusuf, kız ismi ise Zeynepmiş...Bebeğine isim arayanlara yardımcı olacak istatistikler... Türkiye'de son 10 yılda en çok kullanılan erkek ismi Yusuf, Arda, Mustafa, Mehmet, Ahmet olurken, kadın ismi ise Zeynep, Elif, Yağmur, İrem, Merve...
 4. Geçmişten günümüze en iyi güzellik önerileri

  Geçmişten günümüze en iyi güzellik önerileri

  yüzü dolgunlaştıran yiyecekler güzellik, güzellik önerileri, en iyi güzellik önerileri, güzel olmak için, güzelleşmek için Güzellik adına bir çok önerilerde bulunduk, bu güne kadar... Eminiz ki, bizden hariç daha bir çok önerilerde bulunanlar da olmuştur... Zira sizlere bu yazımızda geçmişten bu güne dek en iyi güzellik önerilerini araştırdık ve sunuyoruz Melek'ler:) Saçınız yağlı bir...
 5. Yenidoğan bebeklere en çok verilen isimler

  Yenidoğan bebeklere en çok verilen isimler

  bebek isimleri, popüler bebek isimleri, kız bebek isimleri, erkek bebek isimleri, en güzel bebek isimleri, kuranda geçen isimler Bir bebek sahibi olduktan sonra bebeğinize vereceğiniz isim konusun da bazen kararsızlıklar yaşarsınız. Bazı bebeklerin isimleri daha doğmadan önce belli olurken bazıları da doğduktan sonra bile isim konusun da kararsızlıklar yaşandığı için bebek bir süre isimsiz...

Sayfayı Paylaş