Gelin Buketi Seçme Tüyoları

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Gelin Buketi Seçme Tüyoları
Gelin buketi modelleri, nasıl seçilir, seçme tüyoları nelerdir ile ilgili bilgi arkadaşlarHerşey tamam sadece gelin buketinize bir türlü karar veremediyseniz o zaman bu yazımıza göz atın melekler...


gelin-buketi1-3330.jpg


Düğünlerde dekoratif yönden çiçekler çok büyük bir öneme sahiptir. Gelin buketinden organizasyondaki masalara kadar çiçek aranjmanlarındaki seçiminiz düğün temasını belirlemeniz için en ideal yolu oluşturur. Büyük gün boyunca çiçekler mekanın en göze çarpan dekorasyon öğelerinden biridir; fotoğraf ve video kayıtlarında arka planda hep onlar vardır. Bu yüzden ister gelinin buketi, ister yakaya takılan çiçek ya da masa süslemesi olsun düğün temanızı zenginleştirmek için doğru çiçekleri seçebilmeniz önemlidir.

Çiçek seçimi
Geleneklere göre düğün organizasyonunu erkek tarafı düzenlese de bütün detaylarla gelin ve yakın arkadaşları ilgilenir. Buketten mekan düzenlemesine kadar bu özel gününüzde kullanılacak çiçeklere küçük bir aile toplantısıyla karar vermenizi öneririz. Çünkü çiçek seçimi küçük bir detay gibi görünse de planladığınız bütçeyi sarsacak durumlara neden olabilir. Her ne kadar artık çiçek türleri için makul fiyatlar çıkartılsa da, profesyonel olarak hazırlanan çiçek aranjmanları için ne kadar harcayacağınızı önceden belirlemeniz önemlidir. Çünkü nadir bulunan ya da sezon dışı bir çiçek kullanmak isterseniz buna tahmin ettiğinizden daha fazla bütçe ayırmanız gerekebilir.

Çiçek geleneği
Günümüzde düğün atmosferini zenginleştirmek için çiçekler büyük bir dikkatle seçilir. Zira düğün çiçekleri aslında gizliden gizliye sembolik anlamlar taşırlar. Ayrıca çiçekler düğün seremonilerinin de en önemli kısımlarından birini oluşturur. Eski Yunan’da gelinler doğurganlığın sembolü olarak çiçekten yapılmış çelenkleri düğünlerinde takarken, ortaçağda yakaya takılan çiçeğin iyi şans ve aşk getireceğine inanılıyordu.

Düğünde hangi aranjmanlara ihtiyacınız var?

Gelin buketi: Gelin buketi düğünde gelin tarafından taşınır. Düğünlerde özellikle bekar kadın davetlilere gelin çiçeğinin atılması bizim geleneklerimizde olmasa da Hıristiyanlarda gelinlerin çoğu bu geleneği yerine getirmek ve kendi kendi gelin buketini koruyup saklayabilmek için ayrı bir buket hazırlatırlar. Gelin buketini kurutarak gelinliğiniz ve düğün fotoğraflarınızla beraber saklayabilirsiniz.

Taç: Duvağınızla beraber mücevherlerden yapılmış bir taç kullanabileceğiniz gibi özellikle bahar düğünlerinde taze çiçeklerden hazırlanmış bir tacı da tercih edebilirsiniz. Ancak çiçekten yaptıracağınız tacın gelin buketinizle ve düğün organizasyonunuz için seçtiğiniz renk temasıyla uyum içinde olmasına özen gösterin. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta taç çiçeklerini taze tutmanın sırlarını öğrenmek. Düğününüz kış mevsimine denk geliyorsa, yaptırdığınız gelin buketine uygun yapma çiçeklerden bir taç da hazırlatabilirsiniz.

Yaka çiçeği: Damatlar, damatlıklarına ve düğün temasına uygun bir renkte, ceketlerinin yakalarına ya da üst cebine mendil koyabileceği gibi gelin buketine uygun bir çiçek de takabilirler.

Dekorasyon için: Düğününüzü hangi mevsimde ya da hangi mekanda yaparsanız yapın, çiçekler her zaman dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Bir bahar düğününe hazırlanıyorsanız, baharın rengarenk çiçeklerini kaçırmamanızı öneririz. Organizasyonu kapalı bir mekanda düzenleyecekseniz, doğayı içeriye taşıyabilirsiniz. Salonun giriş kapısına çiçeklerden oluşan bir kemer hazırlatabilirsiniz. Ayrıca masa ve mekan içi süslemeleri için de çiçekleri kullanabilirsiniz. Düğün alanına giden yolda tırabzanlar varsa onları kalp şeklindeki sarmaşıklarla süsletebilir, aralara küçük mevsimlik çiçeklerden koydurabilirsiniz.

Mevsimlik çiçekler
İlkbahar: Çan çiçeği, sarı çiçekli katır tırnağı, kiraz ağacı çiçeği, fulya, frezya, sümbül, leylak, nergis, lale, papatya.
Yaz: Hezaren çiçeği, ortanca, şakayık.
Sonbahar: Sütleğen, ortanca.
Kış: Narin, zambak, orkide.
Her mevsimde: Krizantem, kasımpatı, sarmaşık, zambak, lilyum, gül.

Mevsim renkleri
İlkbahar: Beyaz, sarı, mavi.
Yaz: Kırmızı, pembe, turuncu, yeşil, sarı, eflatun, altın rengi.
Sonbahar: Krem, kırmızı, kahverengi, turuncu, sarı.
Kış: Beyaz, kırmızı, kahverengi, mor.

Çiçeklerin anlamı
Beyaz lale: Saflık
Kırmızı lale: Seni seviyorum
Pembe lale: Anlayış
Lilyum: Güven
Frezya: Suçsuzluk
Beyaz krizantem: Sadakat
Beyaz gül: Masumiyet
Kırmızı gül: Aşk
Orkide: Gurur
Papatya: Temiz bir kalp

 
Geri
Üst