Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Gelin kayınvalide ilişkileri

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  gelin kayınvalide ilişkileri gelin kayınvalide ilişkileri hakkında hakkı Genelde bizim toplumumuzda kaynanaların adı çıkmıştır değilmi kızlar:D

  Hele bikaç arkadaş yanyana geldikmi genelde kaynana çekiştiririz:D

  Son Semra kaynana örneğinden sonrada artık kaynanalar iyice öcü gibi görülmeye başlandı:D:D:D

  Peki madalyonun öteki yüzünü hiç düşündük mü?
  Ya cazgır olan gelinse mağdur olan kaynanaysa:)

  Şimdi işte bu cazgır gelinlerden birine örnek vermek istiyorum:tik:  Hayat çizelgesi üstlenilen rollerle ve ibret levhalarıyla doludur. Gelinken çektirirseniz, kayınvalide iken bu kez kendiniz çekebilirsiniz. O yüzden mantıklı olup ne çekmek, ne de çektirmek gerekiyor.
  “Kapı mı çaldı? Kim geldi?”

  “Kim olacak tabii ki, annen.”

  “Ne dedin anlamadım?”

  “Anlamayacak ne var bunda? Yine annen geldi dedim.”

  “Yavaş ol annem duyacak.”

  ***

  “Şey, çocuklar geçiyordum ayaküstü ne yapıyorsunuz diye sorayım dedim. İnşallah rahatsız etmedim.”

  “Aaaa! Ne rahatsızlığı anneciğim. Zaten biz de seni özlemiştik. Ne iyi ettin de geldin.”

  “Güzel gelinim, rahatsız mısın, niye sesin çıkmıyor?”

  ***

  “Sanırım kızım rahatsız ben kalkayım. Zaten baban da beni merak eder. Haydi hoşça kalın.”

  “Ama anneciğim öyle hemen kalkılır mı? Akşam yemeğine kalsaydın. Değil mi hayatım?”

  ***

  “Yok! Yok! Başka zaman. Fırsat bulursanız siz gelin…”

  Her ne kadar kayınvalidelerin zulmü dillere destan olmuşsa da maalesef böyle gelinlere de rastlanıyor. Kendisine karışmasa bile kayınvalidesinin varlığından rahatsız olan gelinlerin sayısı hiç de küçümsenecek gibi değil.

  Kayınvalideleri tarafından ezilen kimi kadınların kızları, şuuraltlarında tepkisel olarak sanki kendi kayınvalidelerinden annelerinin intikamını alıyorlar. “Annem ezildi ben ezilmeyeceğim” diye kendilerini koruma psikolojisine giriyorlar.

  Halbuki, karşılıklı hoşgörü, anlayış ve saygıyla davranılmalıdır. Bugünün gelininin yarının kayınvalidesi olacağı göz önünde tutulmalıdır. Kayınvalidesine kötü davranan gelini, yarınlarda kötü bir gelinin beklediği, “Ne ekersen onu biçersin.”sözü unutulmamalıdır.

  Eskiler “Dört atanın hakkı birdir.” diyerek eşin ana-babasının insanın kendi anası, babası gibi hukukunun olduğuna dikkat çekmişlerdir.

  Zaten Peygamberimiz (sas), “İçinde akrabalarla irtibatı kesen birisinin olduğu bir topluluğa rahmet inmez.” (Buhari, Edeb)

  “İki kişi vardır ki, kıyamet günü Allah onlara rahmet nazarıyla bakmaz; akrabalarıyla ilgiyi kesen kimse ve kötü komşu.” (Deylemi Müsnedü’l-Firdevs) buyurmaktadır.

  Üstelik bu akraba, anne hükmünde olan kayınvalide olursa iş daha da değişir. Güzel sözün bile sadaka olduğu dinimiz elbette kayınvalideye iyi davranılmasını ister.

  Peygamberimiz, “Kadınların en hayırlısı, kendisine baktığı zaman kocasını sevindiren, bir şey yapmasını istediğinde itaat eden, nefsi ve malı hususunda kocasının hoşlanmadığı tutum ve davranışlardan kaçınan kadındır.” (Müsned, 2:251) buyuruyor.

  Sanırım hiçbir erkek eşinin annesine kötü davranmasından hoşlanmaz. Zaten hayırlı bir kadın da eşini üzmemek için eşinin annesine saygılı davranır. Onu memnun eder.

  Bazen gelinler “Biz ne kadar iyi davransak da kayınvalidemiz kötü, bizi sevmiyor.” diyorlar. İyilik yapana iyilik yapmak kolaydır. Fazilet, kötülüğe iyilikle karşılık vermektedir. Peygamberimiz:

  “Akrabalarına iyilik eden kişi, sadece onların iyiliklerine karşılık veren değildir. Akrabalarına asıl iyilik eden kişi, akrabaları kendisiyle ilişkilerini kopardıklarında, onlara iyilik yapmaya devam edendir.” (Buhari, Edeb: 15) buyuruyor.

  Bilmem bu sözün üzerine başka söze gerek var mı?   
 2. papatya57

  papatya57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  495
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  giresun
  kaynana değilmi en iyisi bile biz gelinlere kötü geliyor hiçbi zaman annelerimizin yerini tutmuyor benim kayın validemle aram çok iyidir birbirimizi çok severiz beni kızı gibi görür ama dedimya adı çıkmış 9 a inmez 8 e n eyaparsa yapsın
   
Gelin kayınvalide ilişkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kaynana Gelin Damat İlişkileri-Kaynana Gelin İlişkisi-İlişkiler

  Kaynana Gelin Damat İlişkileri-Kaynana Gelin İlişkisi-İlişkiler

  kaynana damat ilişkileri kaynana damat ilişkisi sözleri eee artık doldurun bir çayda içelim
 2. Kayınvalide Sendromu

  Kayınvalide Sendromu

  Kayınvalide Sendromu nedir kızlar galiba ben Kayınvalide Sendromu yaşıyorum bıktım bu kayınvalidemden bıktım!
 3. Kayınvalide Sendromu Nedir

  Kayınvalide Sendromu Nedir

  Kayınvalide Sendromu Nedir Kayınvalide Sendromu Hastalığı Nadiren birbirini seven gelin kaynana varsada, genelde kaynanalar ve gelinler pek iyi anlaşamaz. Yaygıno lan bilindik olan kaynana gelin ilişkisi böyledir yani:) Sevgili Melek'ler, biz bu yazımızda kayınvalide sendromuna değiniyoruz. Evlilikte eşler arasında stres yaratan konulardan biri şüphesiz kayınvalide sendromudur.Gelin...
 4. Burcuna Göre Kayınvalideniz!

  Burcuna Göre Kayınvalideniz!

  burçlara göre kaynanalar, burçlara göre kaynana, kaynana burçları Sevgili melekler, sanal alemde bu yazıyı gördüğümde google aramaları dikkatimi çekti. Zira google aramalarında daha ziyade "kaynana" olarak arama yapılıyor. Oysa doğru ve şık olan bence kayınvalide:D:D Ama ne dersek diyelim kız anneleri kayınvalide, erkek anneleri kaynana bu memlekette :D:D Konumuza dönersek,...
 5. Gelin kayınvalide ve kayınpederine bakmaya mecburmu

  Gelin kayınvalide ve kayınpederine bakmaya mecburmu

  3 yıllık evliyim kaynanam kayınbabam yanımda kalıyor ben onlara bakmaya mecburmuyum ? İslamda böyle bir şey varmı?

Sayfayı Paylaş