1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.269
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Gelinlik İslam adeti mi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İslam âdetidir, kapalı yerde giydirmelidir. Yabancılara göstermemek gerekir.
  Sual: Âriyeten gelinlik almak caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir. Verene sevap olur.

  Sual: Gelinlikle yabancıya resim çektirmek haram mı?
  CEVAP
  Evet. Çünkü gelini yabancının gelinlikle görmesi haramdır.

  Sual: Dinimizde yerlere kadar sürünen şatafatlı gayrı müslimlerin de giydiği beyaz gelinlik var mıdır? Bir günlüğüne milyarlar verilip alınan bu gelinlik israf değil midir? İsraf haram olduğuna göre, buna niçin mani olunmuyor?
  CEVAP
  Gelinlik elbise sünnettir. Ancak damadın da, gelinin de yeni giymesi sünnettir. Rengi beyaz olacak diye bir şey yoktur. Mubah âdetlerde gayrı müslimler gibi giyinmek günah olmaz. Fakat bugünkü gelinliklerin çoğu tesettüre uygun değildir. Üstelik gelini, gelinlik elbisesiyle yabancıların görmesi de caiz değildir.


  < Konu Resmi..>


  Kapalı gelinlik
  Sual: S. Ebediyye’de, (Gelini, kapalı da olsa, yabancı erkeğe göstermek haramdır) deniyor. Gelinin, kapalı gelinlikle yabancıya resmini çektirmek de haram olur mu?
  CEVAP
  Elbette haramdır. Çünkü gelinlik ziynettir. Ne maksatla olursa olsun ziyneti başkasına göstermek haramdır. Harama önem vermemek küfür olur. Yani önem vermeden bu haramı işleyenin, imanı gider. İmanı gidenin nikâhı da gider. Diğer haramlara önem vermeden işlemek de böyledir. Burada günah işlemek değil, günaha önem vermemek küfür oluyor.

  Öncelikle Din-i İslam da geçen düğünde gelinin örtünme şeklini aktaralım.

  "Gelini süslemek ise meşru olmayan bir keyfiyet değildir. Hattâ bir anlamda sünnet olduğu(gelinliğin değil, gelini süslemenin ) dahî söyleyebiliriz. Çünkü Âişe vâlidemizi, gelin olacağı zaman, bu işi beceren kadınlar süslemiş ve taramışlardır.(bk. Müslim, nikâh 69; Müsned VI/438, 458; Muhammed el-Ahmedî Ebu'nnûr, Menhecü s-Sünne fiz-zevâc 146) Sahâbeden de bu işle meşgul olan kadınlar vardır. Rasûlüllah Efendimiz de (s.a.s.) Câbir'e bir düğün münasebetiyle: "Enmât edindiniz mi?"(bk. Buhârî, nikâh 62. Ayrıca bk. Aynî XVI/344; Ibn Hacer, Fethu'1- Bârî IX/225) buyurmuşlardı. "Enmât" Nevevî'ye göre hevdec'in (gelin mahfe'sinin) üzerine cibinlik gibi örtülen örtüdür.( Aynî, XVI/344) Duvak da onun bir benzeridir.(Ibn Hacer'in ifâdesinden bu anlaşıliyor. bk. age. IX/225. Hattâ o bizzat "tekellül" (taç takma) tabirini kullanıyor.) Bu yüzden bizim eski âdetlerimizde "duvak" meşhurdur."

  Demek ki eski adetlerimizde dahi gelinlik değil duvak meşhurmuş. gelini süslemek varmış ama gelinlik yokmuş olamazda zaten. Ayrıca devamında süslerken giyilen elbisenin imkan dahilinde temiz olması veya imkan varsa yeni bir elbise alınıp üzerine duvakla örtünmesi gerekirmiş. Lakin alınan elbisenin de heryerde kullanılmasına dikkat edilirse müsriflik cihedininde önüne geçilmiş olur..

  Şimdi günümüzün ayakçı hocaları yani buna bidat demeye cesaret edemeyen bana göre Din-i İslama en büyük kötülüğü yapan hocalara şunu diyor. Efendim kadın kadına olursa giyilebilirmiş bak bak bak zirzopa bak. Yani içki haram ama evinde içersen hiçbirşey yok. Maş bizim hocamıza...Resul-i Ekrem boşuna zikretmemiş Cehennem de en çok gördüğüm kimseler hocalar diye...

  Aklı başında müslüman ve müslümanlığa şüphelileri dahi yaklaştırmayan hiçbir hoca gelinliğe caizdir diyemez. Zira tarihini bilmese dahi caiz olduğuna dair Ne Peygamber Efendimizden s.a.v ne Sahabe Efendilerimizden Al-i Beytden Selefi salihin efendilerimizden İmamımızdan sonraki Evliya-ı Kiram büyüklermizden hiçbirinde caizdir diye bir açıklama hadis ayet fetva yoktur.

  Tekrar ediyoruz Gelinlik bir Hristiyan adetidir ve son yıllarda İslama sokulmuştur bunun en büyük sebebi İslamı parçalayıp Müslümanları imanlarından etmek ve tabi ki paradır...
   
Gelinlik İslam adeti mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İslam ülkelerinden tesettür gelinlik modelleri

  İslam ülkelerinden tesettür gelinlik modelleri

  islami gelinlik modelleri islami gelinlik gelinlikler islam ülkelerinden derlenmiş şık ve sade tesettür gelinlik modelleri:)
 2. Adet Gecikmesi Normal midir?

  Adet Gecikmesi Normal midir?

  adet gecikmesi nedenleri adet gecikmesi normal midir adet gecikmesi neden olur Regl her kadının ergenlik çağından itibaren geçirdiği aylık periyorlardır melekler. Bu periyotlar kimisinde uzun aralıklarla kimisinde kısa aralıklara gerçekleşir. Ergenlik dönemlerinde düzene girene kadar yoğunluk ya da gecikmeler yaşanabilir. Ancak özellikle kadınlarda meydana gelen gecikmeler bebek sahibi olmak...
 3. adet mi değilmi?

  adet mi değilmi?

  slmnalykm kızlar 24 hazrn pazar akşam üstü adet başlangıcı gibi lleke ve biraz da kan geldi çmşrıma sonra kesidi dün akşama kadar gelllmedi sonra gene azcık leke gibi gellmiş çmşrma ve gerisi gene yok hala bu ne iştir ? ANLLLAYMADIM? YARDIMCI OLUN KIZLLAR?:d050::d050::d050:
 4. üzerine görme mi normal adet mi?

  üzerine görme mi normal adet mi?

  merhabalar ben uzun süredir yazz doğum kontrol hapı kullanıyorum ama bi kaç aydır vücudumda farklılık hissediyorum geçen ay endişelenip test yapmıştım negatif çıktı ama adetlerim tuhaf olmaya başladı çok az kan geliyor. normalde ağrım olurdu artık ağrım da olmuyor. hamile olsam adet olur muydum? oluyorsam da bunun sebebi yazz mıdır? yani hamileysem adet olmamam gerekir diye biliyorum böyle az...
 5. Çalışmak ibadet midir?

  Çalışmak ibadet midir?

  Müminin çalışması ibadettir. Fakat imansızın çalışması ibadet olamaz. Ben namaz kılmam ama bak çalışıyorum, bu da ibadettir demek yanlıştır. Namaz kılmayanın da çalışması ibadet olmaz. Kimseye muhtaç olmamak için çalışmak çok kıymetlidir. Peygamber efendimiz, Hazret-i Muaz ile müsafeha edince buyurdu ki: - Ya Muaz, ellerin nasırlaşmış. - Evet ya Resulallah, kazma elimde toprakla meşgul oluyor...

Sayfayı Paylaş