1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Genç Kadınlarda Kemik Sağlığı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Bir kadın kemikleriyle ilgilenmeye hangi yaşta başlamalı? Ya da bilimsel adıyla osteoporose yani �kemik erimesi� hangi yaşta başlar? Genç bir kadınsanız, kendiniz için neler yapmalısınız? Osteoporose yaşındaki bir kadın olarak, kendinizin yanı sıra kızınızı düşünüyor da olabilirsiniz.. İşte bu sorular bugünkü yazımızın konusu..
  Osteoporose tüm dünyada kadınları (ve kısmen de olsa erkekleri) yakından ilgilendiren bir sorun. Normal şartlar altında yaş ilerledikçe görülüyor ama bu sorunu yaşayan gençler de var.

  Osteoporose vücudunuzun ideal kemik kütlesinden kayıp etmeniz anlamına geliyor. Normalde kemik ağırlığınızın en yüksek olduğu yaş 20�ler civarı ve o dönemden sonra da gerileme başlıyor.

  < Konu Resmi..>
  Ancak bazı gençlerde, kemik ağırlığı ideal seviyesine ulaşamayabiliyor. İşte bu gençlerde osteoporose daha erken yaşlarda başlar.


  Maalesef yapılan araştırmalar 9-12 yaş grubundaki kız çocuklarından ancak % 20�sinin, 1 gün içinde alması gereken miktarda kalsiyum aldığını gösteriyor. Okullarda yenilen yemekler genellikle çocukların ihtiyacını karşılamaktan uzak. Üstelik abur cubur yiyerek, bu miktarı daha da azaltıyorlar. Süt ürünleri, bu yaş çocuklarının tercih ettiği içecek sıralamasında sonlarda yer alıyor. Bu nedenle de kemik yoğunlukları olması gerekenden aşağı olabiliyor.

  Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı, genç kadınlar için 1300 miligram olarak tavsiye ediliyor. Bunu nerden alabiliriz diye merak ediyorsanız.. 1 fincan süt 300 miligram, 1 kase yoğurt 400 miligram içeriyor. Yani 3 fincan süt ya da 2 fincan süt ve 1 fincan yoğurt, günlük miktarı karşılayacaktır. Dondurma, peynir, sütlü tatlı ve ayran gibi diğer süt ürünlerini de almayı ihmal etmeyin..

  Ancak, unutulmaması gereken bir husus da, fosforik asit içeren diğer içecekler kasiyumu yok ediyor. Bu nedenle çocuk ve gençlerin içeceklerine de dikkat etmek gerekli.

  Genç bir kadınsanız, lütfen çocukluğunuzu hatırlayın ve ne kadar kasiyum aldığınızı analiz edin. Eğer düşük ise, bari bu yaşınızda kalsiyum alımınıza önem gösterin. İş işten geçmeden..

  Bu arada, kemik kitlesini yaşlı ya da gençlerde arttıran önemli bir kavramın da �hareket� yani �spor� olduğunu hatirlatalım.

  Dolayısıyla, bugünün hareketsiz gençliğine hatırlatmamız gereken önemli bir husus da bu.. Vücudunuzun alt kısmındaki kemiklerin sağlığı için yürüyün ve üst taraf için minik ağırlıklarla kol hareketleri yapın..�


   
Genç Kadınlarda Kemik Sağlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukların Kemik Sağlığı

  Çocukların Kemik Sağlığı

  Kemiklerin özellikleri Vücudumuzun çatısını oluşturan iskelet sistemi kemiklerden meydana gelir. Kemikler ağırlığımız taşırlar ve çeşitli fiziksel stresler sırasında ayakta durmamızı sağlarlar. Kemikler kemik hücreleri, protein matriks (osteoid doku) ve bu matrikse çöken minarel tabakasından oluşmaktadır. Bu bileşimin tümüne kemik kitlesi denmektedir. Kemiklerin sertliğini sağlayan...
 2. kemik

  kemik

  : Kemik İnsan ve hayvan kemikleri mal ile tabir edilir: İnsan iskeleti sünnete uymaya, mal ve nimete, Eti yenen hayvanların iskeleti helal mala, diğer hayvanların iskeleti haram mala, Kemik, insanın kazanç vasıtalarına, binit ve hizmetçisine, Bir kemiği kırmak yya da ufalamak hayır işlemeye, kırılan kemiği sarmak güç ve kuvvete, mal ve makama, Kemik kırılması hastalığa, hastanın ölmesine,...
 3. Kadınlarda ağız sağlığı

  Kadınlarda ağız sağlığı

  Kadınların ergenlik, menstürasyon, hamilelik ve menapoz dönemlerinde vücutlarındaki cinsiyet hormonlarının seviyesinde değişiklikler meydana gelir. Hormon seviyesindeki bu dalgalanmalar, ağız ve diş sağlığını etkiler. ERGENLİK ÇAĞINDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI Özellikle menstürasyon dönemlerinde hormonal değişikliklere bağlı olarak ağız ve diş sağlığı etkilenir, dişetleri hassaslaşır. Bu...
 4. Kadınlarda Kemik Erimesi

  Kadınlarda Kemik Erimesi

  Kadınlarda Kemik Erimesi nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vermenizi rica ediyor bekliyorum
 5. Kemik erimesinde beslenme nasıl olmalıdır?

  Kemik erimesinde beslenme nasıl olmalıdır?

  Kemik erimesi gelişen hastalarda da buna uygun beslenme uygulanması kemik erimesinini ilerlemesini yavaşlatır. Bu nedenle aşağıdaki belirtilen faydalı besinler sadece kemik erimesi olan kişiler için değil hayatın her döneminde herkes için belli oranlarda tüketilmesi gereken besinlerdir. Kemik erimesini önleyen ve tedavide iyi gelen yiyecek ve içecekler: - Kemikler için en önemli mineral...

Sayfayı Paylaş