Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Kavramı

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olma Kavramı Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Kavramı

  Merhaba Melek'ler ve genel sağlık sigortası hakkında bilgi edinmek isteyen herkes, bu sayfamızda sizler için Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Kavramı hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

  < Konu Resmi..>  5510 Sayılı Kanun, sosyal sigorta sigortalısı olup otomatik olarak da genel sağlık sigortalısı sayılanlar için, geçmişten gelen bakmakla yükümlü olunulan kişi ya da kişiler tanımlamasını bazı farklarla sürdürüyor. Kısacası eskiden olduğu gibi 4/a (eski SSK'lı), 4/b (eski Bağ-Kur'lu) ya da 4/c (eski Emekli Sandığı) statüsünde çalışıp da sigortalı olanların eşleri, belirli koşullarla çocukları ve ana-babalarının sağlık güvencesi hakkı sürüyor.

  5510 Sayılı Kanun, sadece kız çocuklarının sağlık yardımlarından yararlanma haklarını, erkek çocuklarıyla eşitledi. Kız çocukları da aynen erkek çocukları gibi en fazla 25 yaşına kadar anne-babalarından sağlık güvencesi alabilecek. Tabii geçmişten gelen kazanılmış haklar, statü ve durum değişikliği olmadığı müddetçe devam ediyor. Buna karşın, kanun isteğe bağlı sigorta primi ödeyenlere de aynen normal sigortalı çalışması gibi, bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlık güvencesi hakkını getirdi.

   
Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Kavramı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Genel Sağlık Sigortası Primi Formu

  Genel Sağlık Sigortası Primi Formu

  Genel Sağlık Sigortası Primi Formu Merhaba arkadaşlar sizlerden Genel Sağlık Sigortası Primi Formu rica ediyorum bana yardımlarınızı bekliyorum.
 2. Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olma Kavramı

  Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olma Kavramı

  Genel Sağlık Sigortası Bakmakla Yükümlü Olma Kavramı hakkında bilgi rica ediyorum sizden lütfen yardımcı olun
 3. Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar

  Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar

  Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar ? Merhaba arkadaşlar Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar bu konuda bilgi sahibi olanlar var mı aranızda
 4. Genel Sağlık Sigortası Kapsamı

  Genel Sağlık Sigortası Kapsamı

  Genel Sağlık Sigortası Kapsamı Merhaba hanımlar Genel Sağlık Sigortası Kapsamı hakkında bilgisi olanları bu sayfaya bekliyorum ve onlardan yardım da bekliyorum.
 5. 2012 Genel Sağlık Sigortası primleri

  2012 Genel Sağlık Sigortası primleri

  Genel Sağlık Sigortası primleri Ne Kadar Genel Sağlık Sigortası primi 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Genel Sağlık Sigortası pirimleri hakkınsda bilgiler paylaşıyoruz sizlerle. Aylık geliri 279 tl den daha aşağı olan kişiler prim ödemeyecek, Aylık geliri 279 TL’den 837 TL’ye kadar olan kişilerden aylık 33 TL, Aylık geliri 837 TL’den 1.674 TL’ye kadar olan kişilerden...

Sayfayı Paylaş