Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Genel sağlık sigortasından yararlanmak için nereye başvurulur?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhabalar benim yaşım 24 şu anda bir yerde çalışmıyorum. Sağlığımda zaten kötü durumda. Genel sağlık sigortasına pirim yatırayım ve sağlıktan yararlanayım diye düşünüyorum. Bu Gss den yararlanmak için nereye başvuruluyor hangi belgeyi istiyorlar ve pirim ödemesi hesabı nasıl yapılıyor.? Teşekkürler.
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Merhabalar değerli misafirimiz,
  Bilgiler şu şekilde devam etmekte.

  Bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığa giderek Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Hakkınızda Kamu araştırması ve gelir tespiti yapılacaktır (Her Kaymakamlığın kendine has bir araştırma sistemi vardır). Daha sonra buradan alacağınız belgeyi (hemen verilmez) bağlı bulunduğunuz SGK ya götürüyorsunuz. Belgenizdeki tarihten ( İdare Kurulu Kararı tarihi ) 1 ay sonra sağlık sigortalı oluyorsunuz.

  SİGORTALI İŞTE ÇALIŞIRKEN AYRILANLAR
  SSK lı bir işte çalışıyorsunuz diyelim. bir zaman sonra işten ayrıldınız. SSK, son prim ödenen günden itibaren 60 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza olanak sağlar. daha sonrası için GSS yaptırabilir, SSk lı bir işe başladığınızda tekrardan SSK dan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

  NEDİR BU GENEL SAĞLIK SİGORTASI?
  Devletin sağladığı, yeni çıkan kanuna göre, Herhangi bir sigortası olmayan kişiler için (SSK, BAĞKUR vs.) mecburi olan bir sağlık sigortası sistemidir. Kısaca GSS denir.

  Öncelikle gelir gurubu tanımlamalarını yapalım:
  kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3 te 1 inden az ise bu aileye/ kişiye muhtaç denir.
  kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3 te 1 i ile asgari ücret arasında ise bu kişi/aile 1. gelir gurubuna dahil olur. Birçoğumuz bu gelir gurubuna gireriz.
  kişi başına düşen gelir, asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı ise bu kişi/aile 2. gelir gurubuna dahil olur.
  bunun üzerinde gelir sahibi kişiler ise 3. gelir gurubuna girer (bu kadar gelir sahibi olup ta sigortalı olmayan var mıdır bilemem)

  muhtaç aile veya kişiler:
  sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmayı sağlayan Yeşilkart alma hakkına sahiptirler. Yeşilkart uygulaması ilerleyen tarihlerde kalkacak ve muhtaç kişilerin GSS primleri devlet tarafından ödenecektir.

  1. Gelir gurubuna dahil olan aile veya kişiler:
  Ailedeki 18 yaş üstü kimseler, ayda asgari ücretin 3 te 1 inin % si kadar bir bedel ödeyerek sigortalı olurlar. Bu rakam günümüzde 30 TL civarındadır. 18 yaşın altındaki kişiler ise anne veya babalarından biri GSS li ise sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanır.
  Anne veya baba SSK lı veya BAĞKUR lu diyelim. 18 yaş üstü bir erkek çocuğu eğer yükseköğrenim görmüyorsa anne veya babanın sağlık sigortasından faydalanamaz. bu kişi tek başına GSS ye müracaat edip 30 TL ye sigortalı olabilir.

  2. Gelir gurubu için de aynı uygulama geçerlidir lakin bu gurubun GSS primleri ayda asgari ücretin % si üzerinden hesaplanır.
  [tigermbz]


  Bu sancılı sürecin biraz uzun olacağı kanaatindeyim her ne kadar ay sonuna kadar müracaat edin deselerde bu olayın uzayacağını düşünüyorum çünkü bu olayda biraz eksiklikler var. Prim ödeme hesabı için araştırmanız yapılacak bu mutlak suretle biraz zaman alacaktır diye düşünüyorum.
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  merhaba bende 27 yaşındayım.Sezonluk çalışıyorum.Yani sigortam 6 ay yatar,6 ay bekler!Sanırım bu bekleyen dönem için 30 tl gibi bir tutarı benim ödemem herekicek :( daha önceden sigorta girişi olanların kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırmasına gerek varmı? yoksa direk sgk'ya mı gitmeleri gerekiyor?
   
 4. alim

  alim Forum Okuru

  ben 19 yaşındayım, ailemin sağlık güvencesi emeklilik için donduruldu ve ben üniversite öğrencisiyim. ikametkah adresim, ailemke bulunduğum ilde ben üniversitemin bulunduğu farklı bir ildeyim. GSS yaptırmalımıyım, yaptırmalıysam hangi işlemleri yapmam gerekiyor
   
Genel sağlık sigortasından yararlanmak için nereye başvurulur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşsizlik sigortasından yararlananlar sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası kapsamı

  İşsizlik sigortasından yararlananlar sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası kapsamı

  işsizlik sağlık işsizlik sağlık sigortası İşsizlik sigortasından yararlananlar sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası kapsamına alınacak mı ? Mevcut uygulamada işsizlik ödeneği ödenen sürelerde sigortalılar hastalık sigortası yardımlarından yararlanmaktadırlar. Kanunda işsizlik ödeneği ödenen sigortalılar genel sağlık sigortalısı sayılmakta ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de...
 2. Genel sağlık sigortası için nereye başvurulacak

  Genel sağlık sigortası için nereye başvurulacak

  29.09.2010 tarihinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) için başvuruda bulunmaya karar verdim. İlk önce kayıtlı olduğunuz ilçenin kaymakamlığına müracaat ediyorsunuz. Ben 24 yaşında üniversite mezunuyum ve ev reisi babam olduğundan "Kendi nüfus cüzdanım ile babamın nüfus cüzdanını" istediler. Ardından bir form doldurdular ve aşağıdaki belgeleri istediler; - Kimlik Fotokopisi -...
 3. Genel Sağlık Sigortasına Başvurmazsanız Ne Olacak?

  Genel Sağlık Sigortasına Başvurmazsanız Ne Olacak?

  Genel Sağlık Sigortasına Başvurmazsanız Ne Olacak? Benim başvuru yapmam lazım ama ben yapmak istemiyorum acaba Genel Sağlık Sigortasına Başvurmazsak Ne Olacak?
 4. Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  genel sağlık sigortası genel sağlık sigortası şartları genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir Son günlerde sürekli gündemde olan ve daha önce Ocak ayına kadar alınacağı söylenen başvuruların Şubat ayında da devam edeceği açıklanan Genel sağlık Sigortası hakkında sorular sorulmaya devam ediyor melekler :) Biz de sizleri bilgilendirmek adına Genel Sağlık Sigortası şartlarını...
 5. genel sağlık sigortasına başvuru için hangi evrak lazım

  genel sağlık sigortasına başvuru için hangi evrak lazım

  Genel Sağlık Sigortasına başvuracağız ama gerekli evrak nedir bilmiyoruz, yardım edebilir misiniz ?

Sayfayı Paylaş