'Genetik yapısı değiştirilmiş bebek doğuyor'

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
'Genetik yapısı değiştirilmiş bebek doğuyor'
Genetik yapısı değiştirilip, hastalıklardan arındırılmış bebekler 3 yıl içinde dünyaya gelecek.

42005028vr4.jpg

İnsan klonlaması tartışmaları sürerken bu kez genetik yapısı değiştirilip hastalıklardan arındırılmış bebeklerin 3 yıl içinde dünyaya geleceği duyuruldu. İngiliz bilimadamları, Newcastle Üniversitesi'nde iki kadın ve bir erkek DNA'sından 10 insan embriyosu meydana getirmeyi başardı. Bilimadamları bu yöntemle kalıtım yoluyla geçen epilepsi, adele erimesi, diyabet, körlük ve sağırlık gibi hastalılara çare bulunacağını umuyor.

Hastalıkların kalıtım yoluyla çocuğa geçmesi, Mitokondri'daki hastalıklı DNA'nın, anneden çocuğa transferi ile oluyor. 'Mitochondria transplant' adı verilen bu süreçte, IVF (Tüp bebek) yöntemi kullanılarak tohumlanma gerçekleştiriliyor. Daha sonra, bir günlük olgunlaşmış DNA yerinden alınarak bir dönor yumurtaya aktarılıyor. Bu sayede bebek DNA'yı anne ve babasından, ve hastalıksız mitokondiri DNA' yı yumurta dönor'undan alıyor.

Bu projenin hayat geçmesi halinde, bebeklerin kalıtım yoluyla geçen tüm hastalıklardan arınabileceğini söyleyen projenin ekibinde yer alan Prof. Dr. Doug Turnbull, 'Mitochondria transplant' adı verilen bu yöntemi geçen hafta Lordlar Kamarası'nda 'Medical Research Council'a sunduklarını, projeyi hayata geçirmek için bakanlıktan onay beklediklerini belirtti.

Türkiye'de çocukluk çağında en çok görülen doğumsal hastalıkların başında kalp rahatsızlıkları geliyor. İstatistiklere göre her yıl 12 bin doğumsal (sonradan kazanılmış olmayan) kalp hastası bebek doğuyor. Bu doğan her bin bebekten 8'inin doğuştan kalp hastası olduğu anlamına geliyor.

Ce: 'Genetik yapısı değiştirilmiş bebek doğuyor'

Çok enteresan... Gerçi bizde bazıları ayağa kalkar düzeni bozmayın diye ama bence genetik rahatsızlıkları belli olan çiftlere inanılmaz bir fırsat olur... Ellerine sağlık canım.

Geri