Genital herpes nedir tedavisi nasıldır ?

Uzman SühaN

Administrator
Genital herpes nedir tedavisi nasıldır ?
Genital herpes cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.Genital herpes kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.Bir kadının anatomisi genital herpes için erkeklerden daha fazla risk altına sokar.Herpes virüsü genellikle açık yaralarla temas yoluyla yayılır.Cinsi münasebet virüsün yayılmasının birincil yoludur.

Genital herpes.jpg
Genital uçuklar , genital bölgelere bulaşan bir virüsün yol açtığı cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Herpes virüsü genital veya rektal bölgenizdeki yaralara, kalçalara ve uyluklara neden olabilir.Ayrıca bir anne doğum sırasında bebeğine herpes virüsü bulaştırabilir.Virüs yenidoğan bebeklerde veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda daha ciddi olabilir.Genital herpes için herhangi bir tedavi yoktur, ancak semptomları en aza indirecek ve nüksleri azaltabilen ilaçlar mevcuttur.enital herpes son derece bulaşıcıdır . Taşıyıcılar, aktif enfeksiyon belirtisi göstermeden hastalığa yakalanabilir.Genital herpes bulguları, enfeksiyon kapmış bir kişiyle temastan sonraki 3-7 gün içinde gelişir.

Ek bilgi ; Hamile bir kadının, doğum sırasındaki bir salgın geçirmesi durumunda, virüsü bebeğine geçirmesi mümkündür .

Herpes virüsü doğurganlığımı etkilermi?

Hayır. Genital herpes erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı etkilemez.

Herpes virüsü rahim kanserine neden olurmu ?

Hayır. Genital herpesin rahim ağzı kanserine neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Genital Herpes Nedenleri

Genital herpes, herpes simplex virüsünden (HSV) kaynaklanır. İki tür genital herpese neden olur HSV-1 ve HSV-2. Genital herpes enfeksiyonlarının çoğuna HSV-2 neden olur.HSV-1, çoğu insanın ağzında ve çevresinde görülürü.Uçuk dediğimiz bu virüs sulu ve kabarcıklı kaşıntılı olabilmektedir.Bu virüs öpüşme yoluyla bir başkasına bulaşabilir.Daha az sıklıkta, HSV-1, oral cinsel temas yoluyla genital herpes enfeksiyonlarına neden olabilir.

Genital herpes, enfeksiyon kapmış birinden doğrudan temas halinde yayılır. Cinsel ilişki ve oral ilişki , genital herpesin yayılımında en yaygın yöntemlerdir.Bununla birlikte, herhangi bir cilt teması, herpesi yayma yeteneğine sahiptir.

Genital Herpes Belirtileri Nelerdir?

Genital herpese yakalanırsanız her hangi bir belirti göstermeyebilirsiniz.İlk temastan bir kaç hafta sonra belirtiler başlayabilir.Bir kişi enfekte olduktan hemen sonra belirtiler ortaya çıktığında, şiddetli olma eğilimindedir.

Genital bölgede tipik olarak ağrılı kabarcıklar sivilce gibi
Anal alan çevresinde kabarcıkla
Kabarcıklardan sonra ülser oluşumu
Ateş
Titreme
Vücut ağrıları
Şişmiş lenf düğümleri
Kadınlarda vajinal akıntı

Ayrıca deride kaşıntı , yanma veya karıncalanma hissi olabilir.Kadınlarda, genital herpes genellikle vulva üzerinde kabarcık lezyonlara neden olur. Enfeksiyon çoğunlukla rahim ağzına yayılır ve serviks iltihabına yol açar.Bazı kadınlarda, servisit iltihabı genital herpes enfeksiyonunun tek işareti olabilir. Üretra enfeksiyonu ve enflamasyonu, bazı kadınlarda enfeksiyona eşlik eder ve idrara çıkma konusunda ağrıya neden olur. Genital herpes bu semptomları üreten tek koşul değildir. Genital herpes oldukça bulaşıcıdır ve cinsel birliktelik sırasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

Genital uçuklar nasıl teşhis edilir?

Karakteristik belirti ve bulguların bulunduğu çoğu durumda, genital herpes enfeksiyonu tanısı koymak için yeterlidir. Virüsün genetik materyalini tespit etmek için viral kültür ve muayene gereklidir. Doktorunuz teşhisini bir laboratuvar testi ile onaylayabilir.

Belirtiler Tedavi Edilebilir mi?

Genital herpes için tedavi yoktur. Ancak belirtiler tedavi ile azaltılabilir. Tedavi aynı zamanda başkalarına bulaşma riskini de azaltabilir. Antiviral ilaçlar yaralarınızın iyileşme süresini hızlandırmanıza ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olabilir. Evde hastalığı yönetmek için Virüslü bölgeyi temiz ve kuru tutun. Ayrıca pamuklu geniş iç çamaşırlar giyin. Genital uçuk tedavisi yoktur, ancak durum ilaçla idare edilebilir.Hastalık stresli, hasta veya yorgun olduğunuzda ortaya çıkabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Genital herpes cinsel yolla bulaşan genital bölgede ağrılı bir enfeksiyondur.Normalde enfeksiyonu cinsel temastan hemen sonra alabilirsiniz.Cinsel olarak aktif olanlar bu virüse maruz kalabilir. . Virüse yakalanan bir çok kiş hastalığa yakalandığından bihaber çünkü septomları yaşamayabilir.Genital yaralar gelişirse, salgınlar ilk yıl boyunca daha kötü olma eğilimindedir. Cinsel herpesiniz varsa ve yaralarınız sırasında cinsel ilişki gerçekleşiyorsa partnerinize bulaştırma riski vardır. Bu yüzden ilişki esnasın da mutlaka prezervatif kullanın.Bir çok kişi genital herpesin kansere dönüştüğünü sanıyor bu doğru değildir. Genital herpes herhangi bir kanser riski taşımaz. Ayrıca insanların yanlış bildiği bir diğer olgu ise genital herpesin tuvaletten bulaşacağıdır.Virüs bu şekilde bulaşmaz.
 
1

1473 aslı

Forum Okuru
vajinamın sol iç dudadğında ufak bi et parcası gibi bisey var ince hafif uzunumsu bi et parcası 8 aydır var ağrı yapıyor elleyince acaba bu nedir.
 
Üst