1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  George Washington'un Takma Dişleri..

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  george washington, takma dişleri, neyden yapılmıştı, nasıldı, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  İnsanın neresi ağrısa canı ordadır derler ama diş ağrısı da hiç çekilir gibi değildir.Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde diş problemlerine her türlü çare bulunmaktadır.Ancak Tanzanya Zanzibar'da ilk diş dolgusunu 2008 yılında Türk hekimlerinin yaptığı düşünülürse,varolan teknolojiye rağmen ,insanoğlunun dişlerinden daha çok çekeceği var demektir.

  Yazımızsa bundan yaklaşık 200 sene öncesiyle ilgili..George Washington'un takma dişleri..

  ohn Adams'a göre, Washington, dişleriyle Brezilya kestanesi kırdığı için dişlerini kaybetmişti; bununla birlikte, günümüzdeki tarihçiler bunun nedeninin muhtemelen, çiçek ve sıtma gibi hastalıkları tedavi etmek için kendisine verilen cıva oksit olduğunu ileri sürüyor.

  Washington ilk dişini 22 yaşındayken kaybetti ve başkan olduğu zaman yalnızca bir dişi kalmıştı. Washington'un bir sürü takma dişi oldu; bunların dört tanesini John Greenwood adlı bir dişçi yaptı.

  Yaygın kanının aksine bu takma dişlerden hiçbiri tahtadan yapılmadı. Washington başkan olduğu zaman yapılan takma diş, hipopotam ve fildişinden oyularak altın yaylarla tutturuldu. Hipopotam dişi, takma damak kısmında kullanıldı ve buraya gerçek insan dişi ile az miktarda at ve eşek dişi eklendi.

  Diş sorunları Washington'a sürekli rahatsızlık veriyordu, bu yüzden afyon tentürü kullanıyordu ve çektiği acı, Washington'un başkanlık ofisindeyken çizilmiş portrelerinin çoğuna yansımıştı -şu anda halen kullanımda olan bir dolarlık banknotun üzerindeki resim de buna dahildir.

  Ağzı hipopotam dişiyle dolu bir adamın aksi bakışlarının, Başkan'la arası iyi olmayan portreci Gilbert Stuart tarafından kasıtlı olarak abartıldığı sanılıyor.

  Kaliteli takma dişler başka bir insanın dişlerinden yapılıyordu

  Modern sentetik maddelerin icadına kadar, kaliteli takma dişler başka bir insanın dişlerinden yapılıyordu ama bunları edinmek zordu. Ayrıca bu dişler, çürükse ya da önceki sahibinde frengi varsa dökülebiliyordu.

  Doğru dürüst takma dişlerin en iyi kaynağı ölmüş (ama ölmeden önce sağlığı yerinde olan) genç insanlardı ve bunları bulmanın en iyi yolu savaş alanıydı.

  Ölen askerlerin dişleri yağmalandı

  Bu savaş alanlarından biri Waterloo'ydu; bu savaşta 50.000 kişi öldü ve ölenlerin dişleri takma diş piyasasında satılmak üzere topluca yağmalandı. Bu olaydan sonra takma dişler yıllarca (başka bir yerden geldikleri zaman bile*) "Waterloo dişleri"* diye bilindi.

  Takma dişlerin yapımında gerçek insan dişleri, Amerikan İç Savaşı'nın bereketli bir kaynak sunduğu 1860'lara kadar kullanıldı.

  Yapay takma diş 19. yüzyılın sonunda ortaya çıktı. Denenen ilk maddelerden biri selüloitti, ama bunda belirgin bir başarı elde edilemedi.

  Selüloitten yapılan takma dişlerin tadı pinpon topununkine benziyordu ve sıcak çay içtiğinizde eriyordu....hahaha   
George Washington'un Takma Dişleri.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. George Bean

  George Bean

  İngiliz filologudur (Londra 1903). St. Paul okulunda ve Pembroke kolejinde okudu. 1926'dan 1943'e kadar Yunan Sanatı üzerinde dersler verdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde klasik filoloji öğretimi yaptı. 1965'te aynı üniversiteye şeref profesörü seçildi. Türkiye'de kaldığı sürece her yıl Anadolu'nun birçok antik şehrini dolaştı ve bulduğu yazıtlar üzerinde ilgi çekici çalışmalar yaptı....
 2. Takma dişlere elveda

  Takma dişlere elveda

  rüyada takma diş takmak rüyada takma diş taktırmak takmak Dişte büyük ilerleme.....Sevgili melekler günün birinde takma diş takmak zorunda kalabiliriz...Ama Japon bilim adamları farelerde kök hücreden diş üretmeyi başardılar....Belki de protez diş tarihe karışacak. BBC ve Daily Mail'in haberine göre, Tokyo Bilimler Üniversitesi araştırmacıları, kök hücrelerle bir dişin büyümesi için gereken...
 3. takma tırnak

  takma tırnak

  takma tırnak kullanıyorum ozel gunlerde fakat japon yapıstırıcısıyla yapıstırdıgım ıcın tırnakları asetonla cıkarsamda kendı tırnagımda yapıstırıcı kalıyo ne yapıp cıkarabılırım?????????
 4. Takma dişler

  Takma dişler

  takma dişler, düştü, nasıl temizlenir, temizliği, bakımı, hakkında detaylı diğer tüm bilgiler burada arkadaşlar Takma diş kullananların en büyük korkusu, dişlerinin ağzından çıkması kısacası düşmeside diyebiliriz :) Konuyu fazla dallabndırıp budaklandırmadan, takma diş kullananlar için, önemli bilgiler paylaşıyoruz bu makalemizde Melek'ler. Bütün diş protezlerinin bazı sınırları vardır....
 5. George Clooney Fotoğrafları

  George Clooney Fotoğrafları

  George Clooney Fotoğrafları arıyorum yenileri ve en yakışıklı George Clooney Fotoğrafları olsun anladınız siz onu :D

Sayfayı Paylaş