1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Geri Dönüşüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  hammaddenin ayakkabıya dönüşüm hikayesi hammaddeden kullanıma ayakkabının öyküsü biyoyakıt, geri dönüşüm, geri dönüşümlü eşyalar, geri dönüşümü yapılan şeyler


  < Konu Resmi..>


  1. Geri dönüşümü yapılmış bir alüminyumun tekrar kullanılabilecek bir hâle gelmesi için üç ay gerekiyor.
  2. 2002 senesinde Rutgers Üniversitesi araştırmacıları, strafor bardak ve polietilen süt sürahisinden yapılan plastik kirişler kullanarak bir nehrin üzerine 12 metrelik köprü yaptılar.
  3. Birinci Dünya Savaşı sırasında korse balinasından iki savaş gemisi inşa edilecek kadar metal elde edildi.

  4. 27 Nisan 2008’de Earthrace isimli tekne, dünyayı tekneyle dolaşmadaki hız rekorunu kırmaya çalıştı.Bu rekor denemesi için bir kısmı insan yağından oluşan biyoyakıt kullanıldı.
  5. İngiltere’nin 2007 Geri Dönüşüm haftasında incecik modeller, çelik kutulardan yapılmış bikiniler giyerek Brighton sahilinde salınarak yürüdü.
  6. Nike eski koşu ayakkabılarını topluyor ve tenis kortu ya da koşu alanları gibi spor yüzeyleri için ham madde olarak kullanıyor.
  7. Çin’de İngiliz şarkıcı/söz yazarı Robbie Williams’ın satmayan 1 milyondan fazla albümü yolları yeniden kaplamak için kullanılacak.
  8. Geçen sene Çin’deki kuaförlerde, kullanılmış prezervatiflerin saç bağı olarak geri dönüşüme gönderilmesi büyük olay yaratmıştı.
  9. Asya’da başka bir yerde 2006 senesinde girişimci bir diş teknisyeni, kullanılmayan helikopterlerdeki değerli metallerden kazanç sağlayabilmek için Japon Diş Geri Dönüşüm Kuruluşu’nu kurdu. Gelir Unicef’le paylaşılıyor.
  10. Amerikalılar her yıl 80 milyon dolardan fazla değere sahip bakır, altın, gümüş, paladyum ve platinyumu hurdaya çıkarıyor. Hepsi de cep telefonlarından.
  11. Yeni İngiliz yasalarına göre eski elektronik eşyaların hiçbiri atılamaz. Diğer elektronik atık denilen şeylerle beraber bunlar da geri dönüşüme gönderilmek zorunda.
  12. Avustralya’da bir fındık bahçesi, eski Macintosh bilgisayar kasalarını, zararlı böcekleri yiyen kuşlar için ev hâline getiriyor.
  13. Luiz Bispo, Rio de Janeiro varoşlarında inşaat atıklarından kendine bir ev yaptığında, kent otoriteleri bunu yıkmakla tehdit etti. Şu an plastik şişelerle kaplı zemini olan pislik dolu bir nehirde yüzen ev, güçlendirilebilir gelişimin bir ikonu olarak alay konusu hâline gelmiş vaziyette.
  14. Şehirler geri dönüşümcüler için her zaman altın madeni gibi olmuştur. Eski zamanlardan beri deri tabakçıları, hayvan cildini deriye dönüştürmek için idrar kullanıyor.
  15. Orta Çağ’da idrar aynı zamanda barutun ana elemanlarından olan güherçilenin yapımında kullanılıyordu.
  16. Roma yerleşim yerlerindeki duvarcılık, Orta Çağ kilise inşaatçıları için oldukça kullanışlı bir taş kaynağı oldu.
  17. 1821 senesinde Türk askerleri Partenon tapınağındaki Yunan güçlerinin etrafını sardı ve kurşun yapmak için tapınaktaki kurşunları almaya başlamış. Ne kadarı doğrudur bilinmez tabii.
  18. Artık koyun dışkısı hava temizleyicisi dahi var. Steril hâle getirilen koyun dışkıları çimen ya da nergis kokulu materyallerle birleştirilip paketlere konuluyor.
  19. Mannheim, Almanya’daki Doggone Projesi dâhilinde, ölen hayvanlar gübre hâline getiriliyor.
  20. İngiliz bir şirket olan Ecopods, sertleştirilmiş geri dönüşümlü kâğıttan yapılan havalı tabutlar üretiyor. Üstelik çivit mavisi ve gümüş grisi de dâhil olmak üzere pek çok farklı rengi bulunuyor.   
Geri Dönüşüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  atm makinesi, kredi kartı, para, para birimleri, paranın tarihçesi Napolyon ne Demiş paraaaaaa paraaaaaa paraaaaaaaa :D:D işte para hakkında bilmediğiniz 20 şey :D:D 1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor. 2. Mısır ve Mezapotamya...
 2. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 3. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 4. Ölüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Ölüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  akbabalar, anda, atapuerca, bir, bun, cambria, Definitions, ekolojik gömü, fareast, font definitions, font format, hominid, homo heidelbergensis, İnsanlar, layan, margin, mso, olan, ölüler ne olur, ölüm, ölüm ritüelleri, ölümden sonra, ölümden sonra yaşam, ölümle, Ölümü, ölünce ne yapılır, orphan, panose, paper source, props, sans serif, sene, style definitions, style name, style type,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş