1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  GESTASYONEL DİYABET GEBELİKTE

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte gestasyonel diyabet nedir,hamilelikte gestasyonel belirtileri,hamilelikte gestasyonel tedavisi,gebelikte gestasyonel diyabet ,gestasyonel diyabet hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) hem anne hem de bebek için zarar verici olabilir. Uzman Diyetisyen Binnur Okan, gebelik sürecinde ortaya çıkan şeker yüksekliğinin tıbbı beslenme tedavisi ile kolaylıkla kontrol altına alınabileceğini ve nasıl bir beslenme planının uygulanması gerektiğini anlattı.

  Hamilelikte İdeal kilo kazanımı

  Bu tanı ile başvuran bireylerde, öncelikle ideal ağırlık kazanımını planlamak gerekir, çünkü konrolsüz ağırlık artışlarında risk her zaman artar. Gebelik süresince ortalama ağırlık kazanımı 10-14 kg olmalıdır. Gebelik öncesi BKI (boy - kilo oranı) normal olan bireylerde 12 kg normal kabul edilirken, gebelik öncesi zayıf bireylerin 14 kg, kilolu bireylerin 10 kg kazanımı önerilir.

  Öğün Saatlerinin Önemi

  Gebelikte şeker tanısı almış bireylerin beslenmesinde en önemli nokta öğün saatleridir.Öncelikli olarak kaçınılması gereken uzun açlık süreçleridir. Uyanık olunan süre boyunca 2,5 saat aralıklarla beslenmek, uyandıktan sonra en kısa sürede kahvaltı yapmak gerekir. Gece uyku problemleri yaşayan ve 1 saati geçen uyanıklık yaşayan, yataktan çıkıp vakit geçiren bireyler söz konusu ise mutlaka tekrar ara öğünler önerilir.

  Beslenme Planı

  * En ideal olanı her ana öğünde 4 besin gurubundan (süt,et,tahıl,sebze-meyve) da tüketmektir.Mümkün olmayan durumlarda ise tüm ana öğünlerde süt-yoğurt gurubu veya et-tavuk-balık-kurubaklagil gurubundan en az birinin bulunmasıdır.

  * Ana öğünlerde de ara öğünlerde de karbonhidrat yükünü arttırmamak şarttır. Karbonhidrat türü olarak mutlaka komplex karbonhidratlar yani işlenmemiş, tam tahıl, kepek, yulaf, çavdar, tam buğday, bulgur tercih edilmelidir.

  * Ara öğünlerde ise tüketilen karbonhidratın yanına mutlaka süt-yoğurt grubundan bir besin eklenmelidir. Meyveler ara öğünler için iyi birer alternatiftir, ancak mutlaka porsiyon kontrolu yapılmalı ve tek başlarına tüketilmemelidir. Tüm ara öğün alternatifleri gibi meyvelerin de ara öğünlerde tüketilirken süt-yoğurt grubundan bir besin ile birlikte tüketilmelidir. Fındık, badem, ceviz gibi içerdiği olmulu yağ asit örüntüsü nedeni ile gebelikte özellikle önerilen yağlı tohumlar tek başlarına ara öğün olamaz, ara öğünlerde veya kahvaltıda ilave olarak tüketilebilir.

  Yemek yeme hızı

  Kan şeker kontrolünde yemekleri yeme hızının da etkisi vardır, mümkün olduğunca yavaş tüketim önerilir.

  Fiziksel aktivite

  Fiziksel aktivite şeker düzenlenmesine yardımcıdır; ancak mutlaka hekimden onay alınmalıdır. Gebeliğin bazı süreçlerinde, bazı bireylerde risk oluşturabilmektedir. Fiziksel aktivite ara öğün sonrası, ana öğün öncesi olmalıdır.

  Diyabetik ürünler

  * Kesinlikle yapılmaması gereken hata diyet-diyabetik ürünlere yönelmektir.

  * Piyasada diyabetik-diyet etiketi ile satılan, tatlandırıcı içeren (diyabetik çikolata, diyabetik reçel, diyabetik bisküvi,dondurma,vb.) yiyecekler gebelik süresünce tüketilmemelidir.

  * Şeker ve şekerli yiyecekler, şerbetler, reçel, bal, pekmez gibi tatlılar, bisküviler, kekler, kurabiyeler, pastalar; yani beyaz un ve basit şeker içeren yiyecekler önerilmez, sadece konrollü bireylerde, diyetisyen kontrolünde, önerilen mikatrlarda tüketmelerine izin verilir.

  Sadece uygunsuz yiyecekler tüketmemek yeterli değildir !!! Kan şekeri düzenlenmesi için mutlaka saat düzeni, öğün planlanması ve öğünlerde doğru yiyeceklerin kombinasyonu gereklidir.


   
GESTASYONEL DİYABET GEBELİKTE konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik ve diyabet

  Gebelik ve diyabet

  DM ve gebelik birlikteliği oldukça sıktır. Her 200 gebelikten birinde pregestasyonel DM (gebelik öncesi diabet) olduğu, Ek olarak her 200 gebe kadından 5′inde gestasyonel DM (gebelik seyri sırasında diabet) geliştiği tahmin edilmektedir. İnsülinden önce diabetiklerin gebe kalması çok nadir bir olaydı ve sonucu genellikle üzücü idi. Williams (1909): Maternal mortalite % 30, Fetus kayıp hızı %...
 2. Gebelik Diyabeti

  Gebelik Diyabeti

  Gestasyonel Diyabetes Mellitus Kim taranmalı? • Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) için risk tayini ilk prenatal vizite yapılmalıdır. • GDM için yüksek riske sahip (belirgin obez, GDM öyküsü, glukozüri, veya ailede diyabet öyküsü) olan kadınlar glukoz testi için adaydır. İlk taramada GDM bulunmazsa, gebeliğin 24-28 haftalarında yeniden test yapılmalıdır. • Normal kadınlarda risk gebeliğin...
 3. gebelik şekeri(gestasyonel)

  gebelik şekeri(gestasyonel)

  gebelik şekeri olanlar ne yemeli Sevgili hamiş melekler;hamilelikle beraber hayatımızda birçok şey değişecektir.Hayatımıza mutluluk katan bebeklerimizin sağlığını düşünmeye başlarız.Hamişlerim yapılan testlerde elimiz yüreğimizde bekleriz bir aksilik olmasın diye ama; bazen aksiliklerde olabiliyor.Bunlardan biri de gebelik şekeridir (gestasyonel) .Bu konuda sizlerle biraz bilgi paylaşmak...
 4. Gestasyonel diyabet- Gebelikte çıkan şeker hastalığı

  Gestasyonel diyabet- Gebelikte çıkan şeker hastalığı

  Birçok hamilenin gebelik öncesinde şeker yüksekliği olmadığı halde gebelik sürecinde kan şekerinde yükselme gözlenebilir. Bu durum hem bebek hem anne için ciddi risk oluşturduğu için erken tespit edilmesi ve gebelik sürecinde düzenli kontrollerle kan şekeri düzeyinin istenilen düzeyde olmasının sağlanması gerekir. Aşağıda paylaştığım konuda kimler risk altında, tespit nasıl yapılır ve daha...
 5. Gebelik Kesesi Gestasyonel Sac

  Gebelik Kesesi Gestasyonel Sac

  gestasyonel sac nedir,gestasyonel sac ölçümü,hamilelikte gestasyonel sac ölçümü,gebelikte gestasyonel sac ölçümü,gestasyonel sac nedir,gestasyonel sac hakkında bilgiler Gebeliğin haftasına göre ultrasonda fetusla ilgili farklı ölçümler yapılır (Obstetrik ultrasonografi). Bu ölçümler fetusun kaç haftalık olduğunu, tahmini ağırlığının kaç gram olduğunu, gelişiminin normal sınırlar içinde...

Sayfayı Paylaş