Etiketler:
 1. eylül

  eylül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Girişimci ve kadın olmak...

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında eylül tarafından paylaşıldı.

  Kadın ya da erkek girişimciler için başarı kazanmanın şartları farklı değildir ama kadınlar iş hayatında biraz daha şanslı.
  Çünkü cesaret, vizyon, dayanıklılık, detaylarla ilgilenmek yanısıra duygu zenginliğinden doğan önseziler kadınların bence, iş hayatındaki en önemli silahlarıdır.

  Kadınların hangi açılardan daha güçlü olduklarını birkaç kalemde toplayalım:

  Küçük yaşta sorumluluk

  Kız çocuklarından genellikle -erkek kardeşlerinden beklenmeyen- bir sorumluluk istenir. Etraflarına sahip olmaları, kardeşlerini ya da akrabalarını kollamaları, hatta onlara hizmet etmeleri beklenir. Bunu eleştirmiyorum. Aksine dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu; kadınların küçük yaşta sorumluluklar üstlenmesi, ileride iş hayatında avantajları haline gelecektir. Çünkü neyi, nasıl yöneteceklerini daha küçük yaştan öğrenmeye başlamış oluyorlar.

  Bir koltukta birkaç karpuz

  Kendi oyunları arasında, başka sorumluluklar üstlenmekten kaynaklanan "aynı anda bir çok işi yapma" özelliği de kadınların üstünlükleri arasındadır ki iş hayatındaki erkeklere nazaran, bir başka avantaj da budur.

  Çevrenizdeki kadınlara bir bakın; telefonla konuşurken, evdeyse aynı anda ojesini sürüyor olabilir, işyerindeyse muhtemelen e-maillerini okuyordur. Ya da randevulerini kontrol ediyordur. Kadınların bu pratikliği, erkeklerin çoğunda bulunmaz.

  Kolay iletişim

  Kadınların, diğer insanlarla ilişki kurması daha kolaydır. Üstelik bu kişilerden kolayca yardım da isterler. Bunu gurur haline getirmezler. Bu nedenle de zorlukları aşarken daha kolay destek bulurlar. Erkekler ise genellikle sormak için çok sıkışmayı beklerler, bu da işleri açısından gecikme ve bir şeylerin kaybedilmesi anlamına gelebilir.

  Güçlü önseziler

  Duygularına güvenmek herzaman kötü değildir. Bazen iş hayatı ve girişimcilik cesaret ve önsezi gerektirir. Mesela, ülkemizde cep telefonu işine girmek için hesap kitap yapıp, sonra yanlış iş olduğunu düşünerek girmeyen gruplar var. Ama bugün cep telefonu işi ülkenin en karlı işi durumunda.

  İşte önsezi ve duyguları güçlü olması kadınların diğer bir avantajıdır. Kadınlar cesur da olduklarından, genellikle kafalarına koyduklarını yaparlar. Bununla işlerin her zaman duygularla yapılabilirliğini kastetmiyorum. Elbette hesap, kitap, iş planı, bütçe önemli ama zaman zaman cesaret ve önsezi de önemli olacaktır.

  Sabır ve dayanıklılık

  İşte kadınların diğer önemli 2 özelliği. Girişimcilik için bu 2 özelliğin önemi büyük. İşi başlatmaktan daha önemliolan, sürekliliğini sağlamak, sorunlar karşısında pes etmemektir. Kadınlar doğuştan sabırlıdırlar. Hedeflerine ulaşmak için beklerler.

  Müşteriler, karşılarında sürdürülebilir şirketler görmeyi isteyeceklerdir. Bu nedenle kadınların dayanıklılığı avantajlarıdır. Servisin ve ürün kalitesinin sürekliliği de önemlidir.

  Kendilerini iyi tanıtırlar

  Kadınlar doğal olarak kendilerini tanıtmayı ve seslerini duyurmayı severler. Eğer yaptıkları işi seviyorlarsa da, onları durdurmak, susturmak mümkün olmayacaktır. Karşılarına çıkan potansiyel müşterilerine bütün detayları bir kalemde anlatacaklardır. Ayrıca iş hayatında, kontaklarını kullanmakta da kadınlar her zaman başarılıdır. İlişkilerini kullanarak başarıya ulaşmaları zor olmaz.

  Sonuç olarak: Kadın girişimci olmak gibi bir düşünceniz varsa, hiç beklemeyin, hemen harekete geçin. Unutmayın, kadın olarak siz zaten avantajlısınız.   
Girişimci ve kadın olmak... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Girişimci Olmak

  Girişimci Olmak

  girişimci olmak için hangi özellikler gerekir Yazan: Şükran Pakkan - Pınar Çelik ABD''de büyük işler yapmış ünlü bir girişimci, yönettiği şirketlere ilişkin olarak, yıllar sonra bir itirafta bulunmuş: "Birlikte çalıştığımız yöneticiler ve elemanlarda, bizden ayrılırlarsa hayatlarının mahvolacağı havasını yarattık. En iyi çalışanlarımız, buna hep inandı..." Bugün, iş değiştirmek,...
 2. Kadın olmak

  Kadın olmak

  kadının yaratılış sebebi japonyada kadın olmak aslında kadın su gibi bulunduğu kaba uyar kadınlardan şikayetçi olan erkekler hatayı kendilerinde aramalıdırlar Namuslu kadın, ince parmaklarında öyle bir güç taşır ki, bu güç en kuvvetli erkeği yenmesini sağlar. (Honore Mirabeau) Mükemmel olmayan bir kadına hiç rastlamadım. (Maurice Maeterlinck) Kötü kadın, erkeğin içinde er geç boğulduğu...
 3. hangi erkek ve kadın ünlü olmak isterdinn

  hangi erkek ve kadın ünlü olmak isterdinn

  ben : kadın gulben ergen erkek ise kemal sunall
 4. Kadin olmak !!!

  Kadin olmak !!!

  Kadın Olmak!... Bir kadın çocuktur aslında… Çocuk gibi davranmayı sever. Erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini ister.Bir çocuğu okşar gibi incitmekten korkarak sevmeli erkek kadını… Ama hiç bir kadın çocuk muamelesi görmek istemez. Söylediği şeyler çocukça da olsa dinlenilmesini, dikkate alınmasını ister.Yani bir kadının çocukluk yapmasına izin vereceksiniz; ama...
 5. Kadın Olmak...

  Kadın Olmak...

  Gündemden Düşmeyen Mesele:Türkiye'de kadın Olmak Ya da olmaya çalışmak... kadının adı var mı bu ülkede? Ana mı?Karı mı?Kız çocuk mu sadece? Türkiye yerli yerinde duran bir toprak parçasında kendi halinde bir devlet,senin kadın olup olamamanla ne ilgisi var ki(!) Peki ya o devletin toplumunu oluşturan ve hiçte masum sayılmayan bizler??? Türkiye'de bir azınlık var kadın olmanın kadın...

Sayfayı Paylaş