Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  GM'ye Obama'dan Yardım Sözü

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ABD’li General Motors (GM) son bir ayda nakit desteğinin 2 milyar dolara yakın düştüğüne dikkat çekerek "Yılın sonunu bile getiremeyebiliriz" açıklaması yaptı.
  ABD’de ocak ayında Başkanlık koltuğuna oturacak olan Barack Obama da, "Otomotiv sektörü ABD’nin belkemiği konumunda. Bu nedenle takımımla birlikte sektörü güçlendirecek bazı kurallar belirlemeye öncelik tanıyoruz. Ayrıca bu yeni kurallardan önce sektörün rahatlamasını sağlayacak 25 milyar dolarlık paketin hızla çıkması için de kongreyi ikna etmeye çalışacağım" dedi.

  Finansal açıdan gün geçtikçe daha da zora giren General Motors bu sene sonuna kadar dayanabileceği konusundan şüphe duyduğunu açıklarken hükümet artık sektöre yardım yapmak veya iflasa mahkum etmek konusunda bir seçim yapmak zorunda kalacak. Çok acil bir hükümet desteği almadan en fazla 2009 yılının ortalarına kadar dayanabilefceklerine dikkat çeken GM yetkilileri, "Bu durum nedeniyle Chrysler ile birleşme konusuna odaklanmayacağız. Petrol fiyatları, giderek güç yitiren ekonomi ve kredi sıkıntısının yarattığı zorlukları aşmanın yolunu bulmak konusu çok önemli" dedi. GM’in bu açıklaması Obama’yı da etkiledi. Buna karşın, hükümet hálá sektöre para akıtmak konusunda ciddi bir kararsızlığın eşiğinde bulunuyor. Yardım yapması durumunda bir daha başı sıkıştığında şirketin yine aynı taleple devlete koşması tedirginlik yaratıyor. GM’in batması durumunda oluşacak işsizlik sorunu ve güven bunalımı ise hükümet için terazinin diğer ucunda duruyor.

  100 bin işsiz yarattı

  Barack Obama, "Otomotiv endüstrisine finansal krizle çarpışabilmelerinin yanısıra daha az enerjiye ihtiyaç duyan modeller geliştirmeleri için de destek olmak istiyorum" diyor. Programında özellikle orta direğin sorunlarına eğilen Obama, bu büyük şirketlerde oluşacak problemin çok sayıda evde daha büyük finansal sıkıntıya mal olacağını savunuyor. GM’in yanısıra zor bir yıl geçiren Ford da iş gücünü yüzde 10 azaltacağına dikkat çekiyor. Detroitli üreticilerin 2006 yılından bu yana işten çıkardıkları kişi sayısı 100 bini buluyor.

  Obama umudu sardı

  Bush hükümeti ise daha önce sektöre 25 milyar dolarlık bir kredi vermişti. Ancak son 15 yılın en kötü satış rakamlarını yakalayan sektör ise bunun yeterli olmayacağını belirtiyor. Halen Başkanlık koltuğunda oturan Bush’u bu konuda ikna etmekte zorlanan otomobil sektörü öncüleri yeni yardım için Obama’yı bekliyor.

  Kurtarma paketine ihtiyacımız var

  44
  ’üncü Amerikan Başkanı Barack Obama, ekonomik krizde bir kurtarma paketi hazırlayıp bu planın temeline de orta direği oturtacağının sinyallerini verdi. Ekonomi kurmayları arasında, ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminden Larry Summers, Robert Reich, Paul Volcker gibi isimlerin de yer aldığı Obama ması dikkati çekti. Bu yıl 1.2 milyon iş kaybının olduğu ABD’de toplam 10 milyon Amerikalı’nın işsiz olduğuna dikkat çeken Obama, "On milyonlarca Amerikalı faturalarını ödemekte ve oturdukları evi korumakta güçlük çekiyor. Başkan olduktan sonra ilk işim kredi krizini rahatlatacak, çalışan ailelere yardım edecek, büyüme ve refahı yeniden kuracak gerekli bütün adımları atmak olacak. Herşeyden önce de orta sınıf için bir kurtarma planına ihtiyacımız var" dedi. Barack Obama’nın Başkanlığı döneminde birlikte çalışacağı kurmayların yeni görevlerini önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

  ABD, iki bankaya daha el koydu

  ABD
  ’nin TMSF’si FDIC zordaki 2 bankaya daha el koydu. Bu da ülkede bir yılda el konulan banka sayısının 19’a çıkmasına yol açtı. Bankalardan Houston merkezli Franklin Bank’in 5.1 milyar dolar, Kaliforniya merkezli Security Pacific Bank of California’nın ise 561 milyon dolarlık varlığı vardı. El konmanın ardından Franklin Bank’in tüm varlıkları Teksas merkezli Prosperity Bank’e geçti. Pacific Western Bank of Los Angeles ise Security Pacific Bank’in 51.8 millyon dolarlık varlığını satın aldı. FDICi batan iki bankanın fona maliyetinin 1.8 milyon doları bulacağını açıkladı. Security Pacific’in batışıoyla birlikte bu yıl Kaliforniya’da el konulan banka sayısı da üçe yükseldi. Kaliforniya mortgage krizinin en büyük darbeyi yarattığı eyaletler arasında yer alıyordu.

  Hyundai ve Chrysler cip satışını görüşüyor

  GÜNEY
  Kore’nin otomobil firması Hyundai, ABD’li Chrysler’in çatısı altındaki Cerberus Capital Management ile Chrysler’in cip bölümünün satışı konusunda görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Hyundai, Cerberus ve Chrysler firmaları konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınırken, Cerberus’un cip bölümünün satışı konusunda Renault Nissan ile görüşmelere yeniden başlamayı planladığı ifade ediliyor. Küresel finansal krizden önemli ölçüde etkilenen Chrysler firmasının önemli ölçüde nakit ihtiyacı içinde olduğu belirtiliyor.

  hurriyet.com
   
GM'ye Obama'dan Yardım Sözü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yavuz Bingöl - Yarım Söz

  Yavuz Bingöl - Yarım Söz

  Yanıma gel yar Sözümü duy yar Ben seni sevdim Halimi bil yar Sen yüreğimdeki küskün çiçek Açmalısın bahar geldi diye Açmalısın çünkü ben Sazımın teli özümün dili Ben seni sevdim Canımsın hey yar Sen dilimdeki en güzel türkü Bende yaşarsın benimle yaşarsın Ben seni sevdim halimi bil yar Gönlüme gir yar Sen olmadan uçar mıyım Kanadım olsa bile Sen olmadan açar mıyım Baharlar gelse bile sen...
 2. bu sözler tartışma yaratır

  bu sözler tartışma yaratır

  Elveda Rumeli dizisinden tanıdığımız isimlerden Gülçin Satırcıoğluneler dedi neler haberimizde.... KIRO KADININ KRİTERLERİ! KADINLAR PARA KAZANMASINI ÖĞRENDİ ANCAK HARCAMASINI ÖĞRENEMEDİ... Türk Sineması'nda yıldızı yükselen genç oyuncu Gülçin Satırcıoğlu sadece rol aldığı yapımlarla değil aynı zamanda yaptığı açıklamalarla da adından söz ettirecek. Satırcıoğlu geçtiğimiz günlerde bazı...
 3. Obama'dan Erdoğan'a övgü

  Obama'dan Erdoğan'a övgü

  Başbakan Erdoğan'la görüşen ABD Başkanı Obama, "Erdoğan'ın liderliğinden çok etkilenmiştim" dedi. Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Başbakınlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan'ın makam odasında birer açıklama yaptı. İlk sözü alan Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: ''Bölgesel konuları değerlendirme imkanımız oldu, Afganistan, Irak, Orta Doğu gibi. Ve tüm...
 4. Obama'dan Müslüman dünyasına mesaj

  Obama'dan Müslüman dünyasına mesaj

  Obama Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'u ilgiyle izlediğini ifade etti. ABD Başkanı Obama TBMM'de yaptığı konuşmada, ülkesinin İslam diniyle savaşmadığını söyledi. ABD Başkanı Barack Obama, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine 26 dakika süreyle hitap etti. Obama, Meclis'te konuşma yaptığı için gurur duyduğunu belirterek, "ABD Başkanı...
 5. Obama'dan Irak'a sürpriz ziyaret

  Obama'dan Irak'a sürpriz ziyaret

  ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ın başkenti Bağdat'a beklenmedik bir ziyarette bulundu. Türkiye'deki temaslarının ardından Bağdat'a geçen Obama, buradaki Amerikalı askerleri ziyaret etti. Obama, başkomutanlarını büyük bir alkışla karşılayan Amerikalı askerlere hitaben konuşmasında, Amerikan kuvvetlerinin, demokratik bir ülke olarak ayakta durabilmeleri için Iraklılara gerekli fırsatı...

Sayfayı Paylaş