GM'ye Obama'dan Yardım Sözü

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
GM'ye Obama'dan Yardım Sözü
ABD’li General Motors (GM) son bir ayda nakit desteğinin 2 milyar dolara yakın düştüğüne dikkat çekerek "Yılın sonunu bile getiremeyebiliriz" açıklaması yaptı.

ABD’de ocak ayında Başkanlık koltuğuna oturacak olan Barack Obama da, "Otomotiv sektörü ABD’nin belkemiği konumunda. Bu nedenle takımımla birlikte sektörü güçlendirecek bazı kurallar belirlemeye öncelik tanıyoruz. Ayrıca bu yeni kurallardan önce sektörün rahatlamasını sağlayacak 25 milyar dolarlık paketin hızla çıkması için de kongreyi ikna etmeye çalışacağım" dedi.

Finansal açıdan gün geçtikçe daha da zora giren General Motors bu sene sonuna kadar dayanabileceği konusundan şüphe duyduğunu açıklarken hükümet artık sektöre yardım yapmak veya iflasa mahkum etmek konusunda bir seçim yapmak zorunda kalacak. Çok acil bir hükümet desteği almadan en fazla 2009 yılının ortalarına kadar dayanabilefceklerine dikkat çeken GM yetkilileri, "Bu durum nedeniyle Chrysler ile birleşme konusuna odaklanmayacağız. Petrol fiyatları, giderek güç yitiren ekonomi ve kredi sıkıntısının yarattığı zorlukları aşmanın yolunu bulmak konusu çok önemli" dedi. GM’in bu açıklaması Obama’yı da etkiledi. Buna karşın, hükümet hálá sektöre para akıtmak konusunda ciddi bir kararsızlığın eşiğinde bulunuyor. Yardım yapması durumunda bir daha başı sıkıştığında şirketin yine aynı taleple devlete koşması tedirginlik yaratıyor. GM’in batması durumunda oluşacak işsizlik sorunu ve güven bunalımı ise hükümet için terazinin diğer ucunda duruyor.

100 bin işsiz yarattı

Barack Obama, "Otomotiv endüstrisine finansal krizle çarpışabilmelerinin yanısıra daha az enerjiye ihtiyaç duyan modeller geliştirmeleri için de destek olmak istiyorum" diyor. Programında özellikle orta direğin sorunlarına eğilen Obama, bu büyük şirketlerde oluşacak problemin çok sayıda evde daha büyük finansal sıkıntıya mal olacağını savunuyor. GM’in yanısıra zor bir yıl geçiren Ford da iş gücünü yüzde 10 azaltacağına dikkat çekiyor. Detroitli üreticilerin 2006 yılından bu yana işten çıkardıkları kişi sayısı 100 bini buluyor.

Obama umudu sardı

Bush hükümeti ise daha önce sektöre 25 milyar dolarlık bir kredi vermişti. Ancak son 15 yılın en kötü satış rakamlarını yakalayan sektör ise bunun yeterli olmayacağını belirtiyor. Halen Başkanlık koltuğunda oturan Bush’u bu konuda ikna etmekte zorlanan otomobil sektörü öncüleri yeni yardım için Obama’yı bekliyor.

Kurtarma paketine ihtiyacımız var

44
’üncü Amerikan Başkanı Barack Obama, ekonomik krizde bir kurtarma paketi hazırlayıp bu planın temeline de orta direği oturtacağının sinyallerini verdi. Ekonomi kurmayları arasında, ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminden Larry Summers, Robert Reich, Paul Volcker gibi isimlerin de yer aldığı Obama ması dikkati çekti. Bu yıl 1.2 milyon iş kaybının olduğu ABD’de toplam 10 milyon Amerikalı’nın işsiz olduğuna dikkat çeken Obama, "On milyonlarca Amerikalı faturalarını ödemekte ve oturdukları evi korumakta güçlük çekiyor. Başkan olduktan sonra ilk işim kredi krizini rahatlatacak, çalışan ailelere yardım edecek, büyüme ve refahı yeniden kuracak gerekli bütün adımları atmak olacak. Herşeyden önce de orta sınıf için bir kurtarma planına ihtiyacımız var" dedi. Barack Obama’nın Başkanlığı döneminde birlikte çalışacağı kurmayların yeni görevlerini önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

ABD, iki bankaya daha el koydu

ABD
’nin TMSF’si FDIC zordaki 2 bankaya daha el koydu. Bu da ülkede bir yılda el konulan banka sayısının 19’a çıkmasına yol açtı. Bankalardan Houston merkezli Franklin Bank’in 5.1 milyar dolar, Kaliforniya merkezli Security Pacific Bank of California’nın ise 561 milyon dolarlık varlığı vardı. El konmanın ardından Franklin Bank’in tüm varlıkları Teksas merkezli Prosperity Bank’e geçti. Pacific Western Bank of Los Angeles ise Security Pacific Bank’in 51.8 millyon dolarlık varlığını satın aldı. FDICi batan iki bankanın fona maliyetinin 1.8 milyon doları bulacağını açıkladı. Security Pacific’in batışıoyla birlikte bu yıl Kaliforniya’da el konulan banka sayısı da üçe yükseldi. Kaliforniya mortgage krizinin en büyük darbeyi yarattığı eyaletler arasında yer alıyordu.

Hyundai ve Chrysler cip satışını görüşüyor

GÜNEY
Kore’nin otomobil firması Hyundai, ABD’li Chrysler’in çatısı altındaki Cerberus Capital Management ile Chrysler’in cip bölümünün satışı konusunda görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Hyundai, Cerberus ve Chrysler firmaları konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınırken, Cerberus’un cip bölümünün satışı konusunda Renault Nissan ile görüşmelere yeniden başlamayı planladığı ifade ediliyor. Küresel finansal krizden önemli ölçüde etkilenen Chrysler firmasının önemli ölçüde nakit ihtiyacı içinde olduğu belirtiliyor.

hurriyet.com

Geri