Göbeğinizdeki yağlardan mı şikâyetçisiniz?

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Göbeğinizdeki yağlardan mı şikâyetçisiniz?
Son dönemlerde göbek bölgesi yağlanması, kalça-basen bölgesi yağlanmasından daha büyük bir sorun haline geldi. Lokal yani bölgesel olarak tabir edilen bu tür yağlanmalar, zayıf kadınlarda bile görülüyor.
Bunun nedenleri arasında ise yüksek şekerli yiyecek alımının fazla olması, hareketsizlik (oturarak çalışma) ve insülin dengesizliği bulunuyor
Diyetler
* Yüksek karbonhidrat içeren beslenme programı
* Yüksek doymuş yağ beslenme programı
* Akdeniz tipi diyet

Bu diyetler uygulandığında kilo ve yağ değişimleri olmamış fakat yüksek karbonhidrat alındığı zaman vücut yağlarının göbek bölgesine doğru biriktiği gözlemlenmiştir. Diğer bir iddia ise yüksek karbonhidrat ile birlikte alınan tekli doymamış yağların insülin metabolizmasını düzelttiği için göbek bölgesi yağlanmasını yavaşlattığı ve koruduğudur. Bu çalışmada tekli doymamış besin kaynağı olarak avokado, ceviz, zeytinyağı, zeytin, çekirdek ve bitter çikolata kullanılmıştır. Bununla birlikte birçok çalışma tekli doymamış yağların insülin metabolizması üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu savunmaktadır.
Kontrol altında tutmak için: SED
* SIKILAŞTIRMA: Vücut kaslarını korumak için sıkılaştırma (kuvvetlendirme) hareketlerinin yapılması.
* EGZERSİZ: Yağ yakımı için aerobik egzersiz.
* DİYET: Kalp sağlığını koruyan doymamış yağların çok, doymuş yağların az olduğu Akdeniz tipi beslenme programı ve kilo yönetimi için gün başına alınan enerjiden 100 kal/gün kısıtlamak.

Sağlıklı yaşam için öneriler
* Yüksek karbonhidrat yerine daha düzenli dağılmış öğünler tercih edilmelidir. Karbonhidrat alımında ise karışık karbonhidrat diye tanımlanan esmer tahıl ürünleri tüketilebilir.
* Salata ve yemeklerde zeytinyağı veya kanola yağı kullanılabilir.
* Öğün aralarında fındık veya ceviz tüketilebilir.

Memorial Hastanesi
DİYETİSYEN OYA YÜKSEK*
 
Üst