gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.212
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  GÖĞÜS KANSERİ İLE MÜCADELEDE DOĞAL YÖNTEMLER

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  meme kanseri nedir,meme kanseri nedenleri,meme kanseri belirtileri,meme kanseri tedavisi,meme kanserinden koruma yolları,meme kanseri hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Eğer meme kanseri cerrahisi ve tedavisi geçirdiyseniz, muhtemelen yapacağınız bir şeyler olduğunuz hissedersiniz. Geçirmiş olduğumuz son 15 yıl öncesine kadar doktorlar Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında egzersizlerden kaçınılması gerektiğini söylerlerdi. Ancak bugün gelinen noktada; Egzersizlerin, göğüs kanserinin tekrarlanması riskini yarıya indirdiği gözlenmiştir. İstatistiklere göre göğüs kanseri geçirmiş ve ya geçirmekte olan kadınlardan egzersiz yapanların egzersiz yapmayanlara oranla %50 daha fazla hayatta kalmaktadır.
  EGZERSİZ NEDEN GÜÇLÜ BİR SİLAHTIR?
  Meme kanserinin oluşması genetik, radyasyon, bir virüs, başka bir kanserojen ve ya hücrelerin bölünmesine teşvik eden çevresel herhangi bir faktörden kaynaklanır. Doğal bir yöntem olan egzersizin yapılması ile inflamasyon düzeyi ve stres azalır bunun yanı sıra sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz vücudun kimyasını da değiştirerek kanser gelişimine uygun vücut ortamının elimine edilmesini sağlar. Aslında, ömür boyu aktif olmak yapılan araştırmalara göre yaklaşık % 23 oranında meme kanseri riskini azaltabilir.
  EGZERSİZ İYİLEŞMEYE NASIL YARDIMCI OLUR?
  Egzersiz meme kanserine yakalanma riskini azaltabilir, ancak hastalığın geliştiği dönemde yapılan farklı tiplerdeki egzersizler yine size yardımcı olabilir. Yazımızda test edilmiş ve kanıtlanmış tedavi planının bir parçası olan egzersizlere yer verilmiştir. Şimdiden geçmiş olsun.
  TEDAVİ SIRASINDA
  ENERJİK KALIN
  Meme kanseri tedavisi süresince ihtiyaç duyduğunuz her şey – enerji, duygusal esneklik ve fiziksel güç- size bir ter atmak kadar yakın. Yüksek doz kemoterapi gören hastalar üzerinde yapılan Almanların yaptığı bir araştırmada, günlük 30 dakikalık yapılan bir egzersiz çalışmasının hastaların kendilerini önemli oranda iyi hissetmelerini sağladığı ve çalışmayanlara göre daha az yorgunluk içerisinde olduğu belirlenmiştir. Egzersiz yapan bu hastalarda bu önemli iyileşmenin yanı sıra daha az anksiyete (kaygı) ve korku hissettikleri saptanmıştır. Yine Kopenhag’ da yapılan diğer bir çalışma ise şu şekilde; kemoterapi gören hastalarda yapılan kardiyo ve dayanıklılık karışımı egzersizler yaptırılmış ve enerji düzeyinin arttığı saptanmıştır. Egzersizin herhangi bir türü size yardımcı olabilir. Sadece vücudunuzu dinleyin, azimli olarak ilerlemeye çalışın.
  TEDAVİDEN HEMEN SONRA
  ESNEK KALIN
  Lumpektomi veya mastektomi uygulamaları ile lenf düğümlerinin çıkarılması –göğüs dokusunun çıkarılması değil- genellikle ameliyat sonrası ağrı meydana getirir. Koltuk altı gerginliğiniz dağılana kadar sizin için iyi bir mola olabilir. Eğer cerrahi operasyon sonrası yakın zamanda rutin bir esnetme yapılmaz ise sertlik ve hareket aralığında kayıplar meydana gelebilir. Aşağıda operasyondan bir hafta kadar sonra başlayabileceğiniz, her gün hareketlerinizi artıracak ve en iyi sonuçlar alabileceğiniz egzersizler sıralanmıştır.
  1. Örümcek Yürüyüşü
  Yüzünüzü duvara dönün, yaklaşık 8 santim uzakta durun. Parmak uçlarınızı duvara dokundurun ve bu şekilde aşağıya doğru kalça seviyesine doğru indirin. Mümkün olduğu kadar parmaklarınız ile duvara tırmanmaya çalışın. Yukarıda yaklaşık 15 saniye kadar ellerinizi tutun. Rahatlayın ve hareketi tekrarlayın. 5 ‘er tekrar şeklinde yapın. Her kol için ayrı ayrı uygulayın.
  2. Sarkaç
  Belden öne eğilin ve etkilenen kolunuzu yere doğru sarkıtın. Eliniz ile küçük daireler çizin ve fazla zorlamadan kolunuzu kendi çevresinde devinim yapın. 10 defa sağ ve daha sonra da 10 defa sola. Aynı tekrarı diğer kolunuz ile yapın.
  3. Göğüs Germe
  Bir kapı çerçevesi içinde durun. Dirseğiniz göğüs hizasında ve ön kol kısmınızı resimde görüldüğü gibi kapı çerçevesine yerleştirin. Nazikçe ve incitmeden bir gerilme hissedene kadar yavaşça öne doğru eğilin. 30 saniye kadar bekleyin. Süre sonunda tekrar başa dönün ve 5 tekrar yapın. Daha sonra diğer kolunuzu kullanın.
  TEDAVİDEN AYLAR SONRA İSE…
  GÜÇLÜ KALIN
  Kollar, göğüs ve sırt için ileri düzeydeki ağırlık eğitimi tedavi öncesindeki dayanıklılığınıza geri dönmesine ve yüzde 70’in üzerinde lenfödem belirtilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır. 1 yada 2 kiloluk ağırlıklar ile bu hareket yada egzersizlerin yapılması son derece önemlidir.
  1. Oturup Kolları Yanal Hareket Ettirme
  Her biri elinize hafif bir ağırlık yada dumbell alınız ve sandalyeye oturunuz, sırtınızı yaslayınız. Kollarınız omuzlarınızdan yukarıya doğru kaldırınız. Kollarınızın yay şeklinde bir daire çizmesine dikkat ediniz. Kollar omuz yüksekliğinde kalkmalı ve nazikçe indirmelisiniz. Başlarken düşük sayı ve ağırlık kullanarak başlayınız. 10 tekrar şeklinde tamamlayınız.
  2. Oturarak Biceps Curl
  Biceps Curl, genellikle pazu gelişimine katkıda bulunan bir harekettir. bir önceki harekette olduğu gibi sandalyeye sırtınızı dayayarak oturun. Ellerinize aldığınız ağırlıklar yavaşça kaldırıp indiriniz. Yine, 10 tekrar şeklinde yapınız.
  3. Tek – Kol Hareketi
  Resimde görüldüğü gibi, sağ ön bacak bükülük ve sol ise düz bir şekilde durunuz. Düz olan bacağınız ile beliniz aynı doğrultuda olmalı. Sol elinize alacağınız ağırlığı belinize doğru çekerek yerçekimi yönüne doğru yavaşca salınız. Aynı hareketi diğer kolunuz ile yapın. 10 tekrar yapın.

   
GÖĞÜS KANSERİ İLE MÜCADELEDE DOĞAL YÖNTEMLER konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüksek tansiyon ile mücadelede öneriler..

  Yüksek tansiyon ile mücadelede öneriler..

  Yüksek tansiyon yaşam boyu süren bir hastalıktır, ancak kontrol altında tutulabilir. Bunu, kan basıncını yükselten risk faktörlerini kontrol ederek yapabilirsiniz. Bunun için şu önerileri benimsemelisiniz… - Eğer fazla kilonuz varsa zayıflayın. Kilo verdiğinizde kalbinizin yükü de azalır ve sıklıkla kan basıncınız da düşer. Diyet yaparken alkollü içeceklerden uzak durun, çünkü bunların...
 2. Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi

  Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi

  nanoteknolojinin olumlu yönleri nano teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri nanoteknolojinin ve olumsuz etkileri Teknoloji günümüzde hızla gelişiyor. Her ne kadar olumlu yanları olsa da olumsuz tarafları pek te göz ardı edilir değil :D neyse burda olumlu yönlerinden bahsedicez:D Kanser hastalığına nano partikülleri kansere karşı bir çare haline getiren bilimadamları inşallah bı yöntemle...
 3. Doğal Saç Bakım Yöntemleri

  Doğal Saç Bakım Yöntemleri

  saç rengini açmak için doğal yöntemler doğal saç açma yöntemleri açma teknikleri safran otu Saçlarınız cansız ve mat mı görünüyor? Uçları kırılmış ,rengi iyice koyulaşmış bir hal mi aldı ? Dogal bakım yöntemlerini deneyerek, sağlıklı ve parlak saçlara tekrar kavuşabiliriniz. Parlak Saçlar Saç kremi yerine süt Sütteki yağ ve albümin saçlara özellikle yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü...
 4. Doğal saç bakım yöntemleri

  Doğal saç bakım yöntemleri

  Gerek stres, gerek ise yanlış beslenme sonucunda sağlığını yitiren saçlara, buna birde saç şekli ve rengi için uygulana kimyasal ve bilinçsiz işlemleride katarsak, saçların sağlığını yitirmemesi elden gelir birşey değildir Melek'lerim. Zira sağlıklı saçlara sahip olmakta imkansız değildir :) Nasıl mı; buyrun yazımızın devamını okuyun Melek'ler:) Hepiniz uzun ve sağlıklı bir saça sahip olmak...
 5. Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  saç tedavisi saç tedavi yöntemleri Işıltılı ve sağlıklı saçlar için saçınızı tanımanız ve biraz da bakım şart melekler :) Yaptığınız bakıma rağmen saçlarınızla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için sizlere şifalı bitkilerle yapılan doğal tedavileri tavsiye ediyoruz. İşte ipuçları... Saçlarınızın çabuk uzaması için; 1 yemek kaşığı çörek otu ve susam otunu, 1...

Sayfayı Paylaş