Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Gökkuşağının peşinden koşan çocuklar

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.  Çok eski zamanlarda dört erkek kardeş yaşamaktaydı. Kardeşler anne ve babaları ölünce yapayalnız kalmışlardı. Güneşli bir bahar sabahı ne yapacaklarını düşünürlerken dağların ardında rengarenk ışıklar saçan gökkuşağını farkettiler.
  -Ne güzel değil mi? dedi büyük kardeş, diğerleri onu onayladı.
  -Niye gökkuşağını yakalamıyoruz ki? Dedi onun bir küçüğü. Kardeşler birbirlerine şaşkın şaşkın baktılar. Üç numaralı kardeş şöyle dedi.
  -Ama ben bugüne kadar gökkuşağını yakalayan tek bir insan görmedim.
  Küçük kardeş gözünü gökkuşağına dikerek ayağa kalktı ve itiraz etti;
  -Ben de sevgili ağabeyciğim, bugüne kadar onu yakalayamayan tek bir insan görmedim. Hadi koşalım, gökkuşağını yakalamaya çalışalım!

  Kardeşler ani bir coşkuyla oturdukları yerden fırladılar ve gökkuşağına doğru koşmaya başladılar. Önce yavaş yavaş koştular, sonra hızlandılar, hızlandılar, o kadar hızlandılar ki herkes onlara hayretle baktı. Gökkuşağına doğru koştukça yeniden doğduklarını hissettiler, adımlarını hızlandırdıkça insan olduklarını haykırdılar, koşarken dans ettiler, şarkılar söylediler. Aradan uzun bir zaman geçti. Kardeşler yorulmaya başladı. Gökkuşağını bir türlü yakalayamıyorlardı. Tam yakalayacaklarını sandıkları anda gökkuşağı biraz daha uzaklaşıyordu. Günler, aylar, yıllar geçiyor; gökkuşağı hiç yaklaşmıyordu.
  -Ben yoruldum kardeşler, dedi büyük ağabey. Benden bu kadar. Artık gökkuşağı peşinden koşmak istemiyorum. Şu geçtiğimiz köyde çok güzel bir kızla karşılaştım. Gidip o kızla evleneceğim ve artık bu saçmalığı unutacağım. Aklınız varsa siz de böyle yapın.
  Üç kardeş yanlarından ayrılan ağabeylerinin ardından baktılar. Bir süre düşünüp, daha sonra koşmaya devam ettiler.
  -Belki, dedi ikinci ağabey. Belki gökkuşağını yakalarız. Hatta belki gökkuşağını satar zengin oluruz.
  Üç kardeş koşmayı sürdürdü. Ama bir süre sonra ikinci ve üçüncü ağabey de koşmayı bıraktı. İkinci "alaylardan usandım" dedi giderken, üçüncü "dağların ardında hiç bir şey yok, ben dönüyorum" dedi ve gitti.
  Geriye bir tek en küçük kardeş kaldı. O koşmayı hiç bırakmadı. Yıllar geçti o hep koştu. Saçları uzadı, sakalları yere kadar geldi, geçtiği ülkelerdeki insanlar onu bir keşişe benzetip saygıyla geri çekildiler.
  Küçük kardeş gökkuşağına koşmaktan hiç vazgeçmedi.
  Yıllar sonra bir gün küçük kardeşin yolu, büyük ağabeyini bıraktığı köyün önünden geçti. Orada ağabeyi ile karşılaştı. Ağabeyi onu öptü; ona artık bir fıçı gibi şişmanlayan eski güzel karısını gösterdi, çocuklarına amcalarını tanıttı.
  Küçük kardeş ağabeyine bugüne kadar neler yaptığını sordu. Ağabeyi dedi ki;
  -Toprak aldım, toprak sattım. Çok zengin oldum ama artık yaşlandım. Eskiden hiçbir şeyim yokken bir ben vardım; şimdi her şeyim var ama ben neredeyim, hiç bilmiyorum.
  Küçük kardeş ağabeyine diğer ağabeylerinin neler yaptığını sordu.
  -En küçük ağabeyin, dedi büyük ağabey. Öldürdü kendini, kimse sebebini anlamadı. Oysa büyük başarılar yakalamış, varlığı yokluğunu kat be kat aşmıştı. Diğer ağabeyin ise sarhoş oldu, sofu oldu, ardından yine sarhoş oldu; hiçbiri yetmeyince her ikisi birden oldu ama yine de iflah olamadı.
  Ve sonra büyük ağabey küçük kardeşine bunca yıl neler yaptığını sordu.
  -Koştum, dedi küçük kardeş, ben koşmayı bırakmadım. Hep gökkuşağını yakalamaya çalıştım, hala da koşuyorum, her zaman da koşacağım.
  Büyük ağabey gökkuşağının ne olduğunu bile unutmuştu. Önce inanamadı kardeşine. Ama daha sonra; kardeşinin yıllardır koşmayı sürdürdüğüne inandıktan sonra, gülmeye başladı.
  -A benim avanak kardeşim, dedi. Gökkuşağını yakalayacaksın da ne olacak?
  -Bilmiyorum, dedi küçük kardeş. Oturduğu yerden kalktı ve dışarı çıkıp koşmaya başladı.
  -Ben gidiyorum, dedi koşarken. Gökkuşağını yakalamaya gidiyorum, elveda sana!
  Büyük kardeş küçük kardeşin hayatını adadığı koşuyu hiçbir zaman anlamadı. Zaten gündelik yaşamın uğraşlarıyla o kadar çevriliydi ki anlamaya da pek çabalamadı.
  Ağabeyi arkasından şaşkın şaşkın bakarken küçük kardeş adımlarını hızlandırdı. Koştukça yüreği tıpkı ilk günlerdeki gibi cesaret, mutluluk ve güven doldu. Artık biliyordu, gökkuşağına ulaşmak için tükettiği yol boyunca aslında kendine yaklaşmıştı. Gökkuşağına giden yol’da yürümüş, koşmuş bazen de tökezleyip düşmüştü. Her şeyini ortaya koyduğu bu yolculukta; yılmamayı, inat etmeyi, inanmayı, sıfırdan başlamaktan korkmamayı öğrenmişti. Yaşamının anlamını, dününü, bugününü sorgulamış, değişmiş, dönüşmüş, sonunda "başka bir yaşam"ın renklerine ulaşmış, başka biri olmuştu. Gökkuşağını benliğinde bulmuştu.  ...önemli olan gökkuşağına ulaşmak değil, gökkuşağına koşmaktı.
  Gökkuşağına uzanan bir yolda koşabilmek her şeyden daha güzeldi... gökkuşağından bile!

  alıntı   
 2. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Cevap: Gökkuşağının peşinden koşan çocuklar
  Evet keşke biz de böyle istediğimiz şeylerin peşinden yılmadan ve sabırla koşabilsek:(
   
Gökkuşağının peşinden koşan çocuklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayalinizin peşinden gidin.Denildiği gibi yapıp,hayalini yazan ve 0 alan çocuk

  Hayalinizin peşinden gidin.Denildiği gibi yapıp,hayalini yazan ve 0 alan çocuk

  Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta 2. sınıftayken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası.. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı...
 2. gökkuşağı

  gökkuşağı

  Ebekuşağını tüm renkleriyle görmek korkudan emin olmaya,evlenmeye, Gökkuşağı ucuzluk ve bolluğa, sıkıntıdan kurtulmaya delalet eder.Mutluluğun ve başarının haberidir. Uğraştığınız her işte başarılı olacaksınız demektir. Mutluluğun ve başarının haberidir. Uğraştığınız her işte başarılı olacaksınız demektir. Rüyada gökkuşağı görmek, mutluluğun ve başarının işaretidir. (Gök Kusagi=Ebem Kusagi)...
 3. Düş Peşindeyim Düş Peşime...

  Düş Peşindeyim Düş Peşime...

  düş peşindeyim düş peşime Bin yıllarca göçüp durmuş bir neslin torunu olduğumdan olsa gerek, bir adrese ömür boyu bağlı kalmayı sevemedim. Gezginlik ruhumda var. Yoksa gencecik bir üniversite öğrencisi iken, saçlarım omuzlarımda, üstümde eski bir kot ve tişört, elimde gitar, sırtımda çanta yollara düşüp oto-stop çekerek hiç bilmediğim kentlere, kasabalara gidişimin başka bir izahı olamaz. O...
 4. Gökkuşağı avatarları

  Gökkuşağı avatarları

  gökkuşağı avatarları gökkuşağı Gökkuşağı ile ilgili avatar arıyorsanız bu avatarlar eminim tam istediğiniz gibi insanın içini ferahlatan gökkuşağı avatarlarıyla başbaşa bırakıyorum sizleri
 5. kısmetim çocukken peşimdeymiş...

  kısmetim çocukken peşimdeymiş...

  sevgili melekler; şimdi sizinle paylaşıcağım resimde eşimle ikimizin çocukluğu var önde sırıtan kız ben arkada dişleri gözüken çocukta eşim biraz soluk olabilir ama anlaşılır heralde....:D:D

Sayfayı Paylaş