1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Göreme Tarihi Milli Parkı Hakkında Genel Bilgiler

  Konu, 'Tatil Hotel Gezi Yerleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  göreme tarihi milli park göreme milli park
  göreme tarihi milli park bilgileri


  İç anadolu bölgesinin en çok turist rağbet eden ve ilgi gören yerlerinin başında kapodakya, göreme ve ürgüp çevresi geliyor. Yurt dışından da turistlerin akın ettiği Göreme milli park hakkın da sizlere detaylı tarihi ve coğrafi bilgileri sunuyoruz.

  Göreme Tarihi Milli Parkı ve Tarihi: İç Anadolu Bölgesi’ndeki Göreme Vadisinde, tarih*sel, arkeolojik ve doğal değerlerin korun*ması amacıyla ayrılmış parktır. Nevşehir, Ür*güp ve Avanos kentleri arasındaki 9.572 hektarlık alan 25 Kasım 1986 tarihli Bakan*lar Kurulu kararıyla ulusal park olarak ayrılmıştır.

  < Konu Resmi..>


  Ulusal Park, doğuda Damsa Çayı vadisi, güneyde Kerniil Dağı, batıda Elmabayır Deresi, kuzeyde de Kızılırmak vadisinin güney yamaçlarıyla çevrilidir. Parkın bulun*duğu vadinin en önemli özelliği, bazalt örtüsüyle kaplı tüflerin çeşitli doğal etkiler*le aşınması sonucunda oluşmuş peribacalarıdır; bunlardan bazısının yüksekliği 35 m’ye ulaşır. Göreme Vadisi aynı zamanda, 7. yüzyıl ve sonrasında çeşitli baskılardan kaçarak burada yerleşen Hıristiyan toplu*luklarının yarattığı kültürel zenginliklerle doludur. Gerek peribacalarının içi, gerekse tüflü arazi oyularak tapınak, konut, kiler, şaraphane gibi çeşitli mekânlar oluşturul*muştur. Bunlardan özellikle dinsel mekân*ların duvar ve tavanları Erken Bizans Dönemi fresklerle süslenmiştir.  Göreme köyünün doğusunda, tarihsel ya*pıların yoğunlaştığı alanda, 1960′ta kuru*lan Göreme Açık Hava Müzesi yer alır. Müze alanındaki en önemli yapılar şunlar*dır: Müze girişinin sağındaki Aziz Basileios Şapeli; adını çevredeki elma bahçelerinden alan ve 11. yüzyılda yapıldığı sanılan Elmalı Kilise; adını, girişinin karşısında, döşeme*deki ayak izlerinden alan Çarıklı Kilise; yöredeki en geniş mekânlı kilise olan Tokalı Kilise; tümü fresklerle bezenmiş ve yalnızca küçük bir pencereden ışık alabilen Karanlık Kilise; girişinin solundaki fresklerde Aziz Georgios ve Aziz Theodoros’un bir yılanı öldürüşlerinin betimlendiği Yılanlı Kilise ve küçük kubbeli Barbara Kilisesi. Park ala*nında yer alan ama müze alanı dışında kalan birçok başka kilise içinde, freskleri 11. yüzyıldan kalma Saklı Kilise ve yıkıntı durumundaki Elnazar Kilisesi sayılabilir.

  Park alanı, uzun vadeli gelişim planına göre iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, asıl önemli doğal ve tarihsel değerlerin yer aldığı iç kesimdir. Burada Çavuşin köyü ile park etkinliklerinin merkezi olması planla*nan ve bir belediye örgütü bulunan Göreme kasabası vardır. Bu mutlak koruma alanının dışındaki ikinci bölüm, tarım dışı ve tarım*sal etkinliklerin süreceği tampon alandır. İkinci bölümün sınırları” içine Ürgüp kenti de girmektedir.

  Türkiye’de orman alanları dışında kurul*muş ilk ulusal park olan Göreme Tarihi Milli Parkı, Nevşehir’e yaklaşık 10 km, Kayseri’ye 63 km uzaklıktadır. Özellikle yabancı turistlerin ziyaret alanı olan ulusal parkta çeşitli konaklama tesisleri kurulmuş*tur. Tatil köyü, otel, motel, kamping alan*larının yanı sıra, bazıları peribacalarıyla tüflü araziye oyulmuş lokanta ve eğlence yerleri de vardır.


   
Göreme Tarihi Milli Parkı Hakkında Genel Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orkideler hakkında genel bilgiler

  Orkideler hakkında genel bilgiler

  Orkideler Orkideler bitki dünyasının önde gelen nadir ve pahalı çiçekleridir. Pek yaygın olmasa da çiçeklerimizin %10'u orkidelerdir. Orkidelerin binlerce çeşidir vardır. Ayrıca yetiştirme şartlarının gelişimi nedeniyle orkideler, herkesin satın alabileceği duruma gelmektedir.
 2. Erfelek Hakkında Genel Bilgiler

  Erfelek Hakkında Genel Bilgiler

  erfelek çpl Sinop un yemyeşil doğa harikalarının bulunduğu Erfelek ilçesini tanıyalım birazda arkadaşlarım Eskiden halk arasında Cumayanı olarak bilinen İlçe Merkezinin kuruluşu 1750’li yıllara dayanmaktadır. 1876’da fahri bucaklık verilmesiyle ismi Karasu olarak değişmiştir. Karasu Bucağı 1911 yılında resmi bucak merkezi olarak teşkilatlanmış, 01.04.1960 tarihinde ise ilçe statüsüne...
 3. Ağrı hakkında genel bilgi

  Ağrı hakkında genel bilgi

  ağrı dağı hakkında kısa bilgiler ağrı dağı ile ilgili kısa bilgiler ile ilgili bilgi Ağrı hakkında genel bilgi sahibi olmaya ne dersiniz meleklerim gelin hepbirlikte güzel Ağrı'yı biraz daha yakından tanıyalım :tik: Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer alan Ağrı, deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte kurulmuştur....
 4. Serengeti Milli Parkı Nerededir?

  Serengeti Milli Parkı Nerededir?

  serengeti milli parkı yeri bölgesi hangi ülkede nerede yeri özelliği resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Televizyonda belgesel kanallarını izlerken mutlaka Serengeti ismini duymuşsunuzdur melekler :) Bir milli park (ulusal park) olan Serengeti,uçsuz bucaksız topraklarıyla Tanzanya'da ki 14.763 km2lik bir bölgeyi kapsar.Serengeti Milli Parkı Nerededir daha ayrıntılı olarak öğrenelim;...
 5. Bozok Gören hakkında bilgi arıyoruz

  Bozok Gören hakkında bilgi arıyoruz

  Merhaba.Survivor yarışmacılarından Bozok Gören çok yakışıklı çok beğeniyoruz onunla ilgili bilgi edinmek istiyoruz. :D

Sayfayı Paylaş