1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Görme Engellilerin Eğitimleri

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Görme Engelli Eğitimleri

  A- Görme Özürlü Öğrenciler İçin Özel Eğitim Okullarına Başvuru ve Kayıt Koşulları
  Ülkemizde 15 görme engelli ilköğretim okulu bulunmakta olup, hepsi de yatılı ve gündüzlüdür.
  Özel Eğitim Almak İçin Başvurulacak Kurumlar
  • Millî Eğitim Müdürlüğü,
  • Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü,
  • Özel Eğitim Kurumları,

  • Özel Özel Eğitim Kurumları. Kayıt için İzlenecek Yol ve İstenilen Belgeler
  • Bulunduğunuz ilin valiliğine veya ilçenin kaymakamlığına bir dilekçe ile başvurunuz.
  • Dilekçeniz Milli Eğitim Müdürlüğüne oradan da en yakın Rehberlik ve Araştırma Merkezine havale edilir.
  B- İstenen Belgeler
  • Tasdikli nüfus cüzdanı örneği (öğrenci için),
  • Veli ya da vasinin ikametgah ilmühaberi,
  • Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu. (Bu raporda çocuğun özrü, özür derecesi ve başka bir hastalığı olup olmadığı yer alacaktır.)
  • Rehberlik ve Araştırma Merkezince doldurulacak çocuk tanıma fişi,
  • Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden alınacak inceleme raporu,
  • İki adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf,
  • İki adet veli adresi yazılı posta pulu yapıştırılmış zarf,
  • Ekonomik durumu gösterir belge (Öğrenci Devlet Parasız Yatılı okuyacaksa). Bu belge örneğine uygun şekilde Milli Eğitim Müdürlüğünde doldurulabilir.
  • Veli ya da vasinin çocuğun yarı yıl ve yaz tatillerinde yanına alacağını gösterir taahhütname (bu belge daha sonra çocuğun okuyacağı okul müdürlüğünce hazırlanıp veliye imzalatılır).
  • İl Milli Eğitim Kurulu Kararı (Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanıp verilir).
  1- Hazırlanan bu belgelerin dosyası öğrencinin yatılı ve gündüzlü olacağını belirten bir dilekçe ile Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir.
  2- Görme engelliler ilköğretim okullarında gündüzlü veya yatılı öğrenim görmek isteyen öğrencileri il eğitsel tanılama, izleme ve değerleme ekibinin yönlendirme kararı ve il özel eğitim hizmetleri kurulunun yetiştirme kararı ile bu okullara yerleştirilir. Bu okullardan birine kayıt olmak isteyenler aşağıdaki işlemleri yerine getirmelidir.
  3- Görme engelliler ilköğretim okullarını bitiren öğrencilerden ortaöğretime devam etmek isteyenler 8. sınıfın sonunda öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne başvuruda bulunurlar.
  • İlköğretim ve orta öğretim okullarında kaynaştırma yoluyla eğitimini sürdüren ve braille (kabartma) yazısı bilen öğrenciler, braille ders kitaplarını ücretsiz olarak Görme Engelliler Basımevi ve Akşam Sanat Okulu Altındağ - ANKARA (Tel: 0312 317 96 53) adresinden isteyebilirler.
  Okulların listesi kitabın sonunda verilmiştir.

  8- NORMALLEŞTİRME, BÜTÜNLEŞTİRME, KAYNAŞTIRMA VE EN AZ KISITLAYICI EĞİTİM ORTAMI
  Görme yetersizliğinden etkilenmiş bir çocuğun gören akranlarıyla aynı eğitim ortamında okuyabilmesi için kaynaştırmanın gereklerinin yerine getirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle normalleştirme, kaynaştırma, bütünleştirme ve en az kısıtlayıcı eğitim ortamı kavramlarının doğru anlaşılması gerekmektedir.
  A- Normalleştirme
  Toplumdaki yaşam, biçim ve koşullarının tüm yetersizlikten etkilenmiş kişilere de sağlanması anlamına gelmektedir. Normalleştirme ilkesine göre görme yetersizliğinden etkilenmiş bir çocuk gören akranlarının yararlandığı tüm haklardan yararlanabilir. Görme yetersizliğinden etkilenmiş çocuk da, gören akranları gibi ailesine yakın gören akranlarının gittiği okula gidebilir. Ancak bu okullarda akranları kadar başarılı okuyabilmesi için gerekli olan özel eğitim öğretmeni, görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin kullanacağı araç-gerecin ona sağlanması da onun en doğal hakkıdır. Normalleştirme kişiyi normal yapma anlamına gelmemektedir. Aksine yetersizlikten etkilenmiş bireylerin yetersizlikleriyle kabul edilip, toplumda diğer kişilere sağlanan hizmet, hak, sorumluklar ve fırsatların onlara da sağlanması anlamına gelmektedir.
  Normalleştirme ilkesinin savunduğu görüşlerin bir sonucu olarak;
  Kaynaştırma,
  Bütünleştirme
  ve Birlikte eğitim
  kavramları ortaya çıkmıştır.
  B- Bütünleştirme
  Bütünleştirme ilkesine göre, görme yetersizliğinden etkilenmiş bireyler de bu toplumun bir parçasıdır. Sosyal hayata entegre olabilmeleri toplumsallaşmanın gereğidir.
  C- Birlikte Eğitim
  Yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerin, normal akranlarıyla birlikte normal sınıflarda eğitim almasıdır.
  Kaynaştırma Eğitimi
  Özel yetişmiş personelin, özel destekleriyle, yetersizlikten etkilenmiş bireyin normal sınıflarda öğrenimini değişik zamanlı olarak sürdürmesi anlamına gelmektedir.
  Kaynaştırma da esas olan, görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencinin, günün en azından bir bölümünde, normal sınıfta akranlarıyla birlikte eğitim görmesidir. Ancak bunun için gereksinimleri doğrultusunda özel yetişmiş personel tarafından öğrenciye, aileye, sınıfa, sınıf öğretmenine ve okul personeline gerekli destek özel eğitim hizmetinin verilmesi gereklidir. Aynı zamanda, öğrencinin öğreniminin en azından bir bölümünü normal sınıfta geçirebilmesi için gerekli araç-gereç ve ortam düzenlemesinin (yada uyarlamaların) yapılması gerekmektedir. Görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların, normal sınıfta akranlarıyla birlikte öğrenim görmeleri birlikte eğitim anlamına gelmekle birlikte, kaynaştırmadan söz edilebilmesi için, özel personel, destek hizmet ve özel düzenlemelerin yer alması gerekmektedir.
  Normalleştirme kavramı en az kısıtlayıcı ortam kavramının oluşmasına ve yetersizlikten etkilenen öğrencilerin akranları gibi, akranlarıyla birlikte gerekli destek hizmet sağlanarak kaynaştırma düzenlemelerinin oluşması hareketini başlatmıştır


  özeleğitimsitesi.com


   
Görme Engellilerin Eğitimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Görme Engelliler Bilgisayar Başinda

  Görme Engelliler Bilgisayar Başinda

  Bursa'da, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen 'görme engelliler için konuşan bilgisayar işletmenliği' kursu açılırken, 100 görme engelliye de konuşan saat ve beyaz baston hediye edildi. Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi'nde yapılan törende çok sayıda dernek ve protokol üyesi bir araya geldi. AK Parti...
 2. Engellilerin Eğitiminde Tarihsel Gelişim

  Engellilerin Eğitiminde Tarihsel Gelişim

  özel eğitimin tarihsel gelişimi ENGELLİLERİN EĞİTİMİ VE TARİHSEL GELİŞİM Değerli okuyucularım, Özel Eğitim’ i bilmek ve tanımak için önce tarihsel gelişimini ve ne mücadeleler verilerek; nereden, nerelere geldiğini; bu gelişmelere hangi alanın daha çok hizmet ettiğini bilmek gerekir. Düşüncesi ile mümkün olduğunca kısaltmaya çalışarak “ÖZEL EĞİTİMİN TARİHİ GELİŞİMİNİ açıklayarak,...
 3. İşitme Engelliler Eğitiminde Hedef

  İşitme Engelliler Eğitiminde Hedef

  Evden çıktınız, arabanıza bindiniz ve gidiyorsunuz. Ama nereye gideceğinizi bilmeden gidiyorsunuz. Seyahatiniz sırasında çevrenizdeki bazı uyaranlar sizi yönlendiriyor ve tamamen içgüdüsel olarak yol almaya devam ediyorsunuz. Peki, nereye gidiyorsunuz ve nereye kadar bu gidişinizi devam ettireceksiniz? Sonuçta ne elde edeceksiniz? Bu hal boşluğun ve şaşkınlığın en açık, en yalın hali....
 4. Zihinsel Engelli Çocuklar ve Beden Eğitiminin Önemi

  Zihinsel Engelli Çocuklar ve Beden Eğitiminin Önemi

  Zihinsel engelli çocukların eğitimi ile ilgili çaba ve deneyimlere dikkat edildiğinde bir soru akla gelebilir. "Zihinsel engelli çocuk da normal gelişim gösteren çocuklar gibi kendini bilme ve anlama ihtiyacında mıdır?" Büyüme gelişmenin sınırları hala bilinmediğinden toplumun da bu konudaki önyargıları önemsenmediğinde hiçbir şeyin olanaksız olmadığı söylenebilir. Bu konuda...
 5. Görme Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar

  Görme Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar

  görme engellilerin karşılaştığı sorunlar duyma engellilerin karşılaştığı zorluklar görme engellilerle ilgili videolar sorunları ve işitme zorluklar Görme Engellilerin Karşılaştığı sorunlar Türkiye Körler Federasyonu Yürütme Kurulunun Temmuz ayı içerisinde almış olduğu karar üzerine görme engellilerin çevre düzenlemesinde karşılaştıkları güçlüklerle ilgili toplantı 02 Ağustos 2003...

Sayfayı Paylaş