Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Görücü usulüyle evlenmek doğru mu?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  görücü gelmesi rüyada görücü gelmesi ne demek rüyada evli kadına evli birine Evlilik, hayatımızın dönüm noktalarından birisidir. Artık bir aileye sahip olacaksınız ve ömrünüzün geri kalan kısmında yeni hayat arkadaşınızla yola devam edeceksiniz. Hayatınızın geri kalan kısmını etkileyecek böylesine büyük bir olayda acaba nelere dikkat etmeli, neleri göz önünde bulundurmalısınız?
  Evlilik insan hayatının en önemli dönüm noktasıdır. Evlenme niyetine girdikten sonra hiç beklemediğiniz ve ummadığınız bir yerden bir kapı açılır, karşınıza birisi çıkar.
  Evlenmeye karar verdiniz… Yola çıktınız… Peki, yol arkadaşınız nasıl? Bu yol arkadaşıyla bir ömür boyu birlikte olacaksınız... Tamam da ömür boyu bu yolda güven ve sadakat içinde, saygı ve sevgi içinde, şefkat ve fedakârlık duygularıyla yürüyebilecek misiniz? Burada durup düşünmek lazım…
  Evlilik konusunda en çok merak edilen konulardan birisi görücü meselesi… Günümüzde evlilikler genellikle görücü usulü dışında olduğu için sanki görücü usulüyle evlenmek bir suçmuş, yanlış bir şeymiş gibi lanse ediliyor. Bu konuda Peygamberimizin (a.s.m.) evliliklerine baktığımızda, sahabelerin evlenmesini incelediğimizde bugünkü anlamda hep "görücü" usulüyle olmuştur. Zaten başka türlü olması da düşünülemez, yapılamazdı. İslam tarihi boyunca evlilikler de hep bu şekilde olmuştur. Hem İslamî gelenek, hem sünnetteki uygulama, hem de toplum yapısı bunu gerektiriyordu. Bir tespit olarak söylemek gerekirse, boşanmalar da bugünkü kadar ileri düzeyde değildi.
  Fakat modern hayatın getirdiği değişimlerle kadınlar da erkekler gibi günlerinin büyük bir kısmını ev dışında geçirdikleri için durum değişti. Daha önceleri birbirleriyle ancak düğün ve bayram gibi bazı özel günlerde görüşebilen kadınlarla erkekler daha serbest görüşür hâle geldiler.
  Okullardaki karma eğitim, iş hayatı ortamı, çarşı, pazar ve toplu taşımacılık ve daha birçok sebepler erkeklerle kızların rahat görüşmelerine sebep oldu. Bir de cep telefonları yaygınlaşıp, internet gibi sınırsız ve kontrolsüz haberleşmeler ve görüşmeler yaygın hale gelince görücü usulüyle evlilikler azalmaya yüz tuttu.
  Fakat bütün bunlarla birlikte İslam’ın kuralları değişmiyor, Peygamberimizin sünneti değişmiyor, aile mahremiyeti gibi kadın-erkek görüşmelerinde uymaları ve dikkat etmeleri gereken sınırlar değişmiyor. Mesela, bir erkekle bir kadının baş başa kalmaları, el ele tutuşmaları, birbirlerine şehvetle bakmaları, görüşmelerin ve konuşmaların cinsellik içeriğine dönüşmesi dinin getirdiği "kırmızı" noktalardır. Bu hususlar dikkate alınmadığı zaman evlenmeden önce bile her iki tarafı da üzen çok sayıda istenmeyen/olumsuz durum ortaya çıkıyor.
  Bunun için evliliklerin kendine özgü çizgisi, ciddiyeti ve mahremiyeti vardır. Belli seviyede tanışmalar olsa bile devamı için mutlaka ailelerin yardımı gerekir. Sadece "görücü" usulünü tercih edenler değil, diğer serbest görüşenler de kaderin hükmünü yaşıyor. Yıllarca görüştükleri/buluştukları halde son anda ayrılanlar büyük bir yekûn tutuyor. Son olarak güzel bir kuralı hatırlatayım: "Allah bir şeyin olmasını dilemişse, gerekli sebeplerini yaratır."

  Bölge farklılığı evliliğe engel mi?
  Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de bölge ve kültür farklılığı... Ülkemiz bir botanik bahçesi gibi... Her yerin gülü de var, dikeni de… İyisi de var, kötüsü de... Suratı asığı da var, güler yüzlüsü de... Mesela, dağlık ve karasal iklimin hâkim olduğu bölge insanı biraz daha asabi ve sert yapılı olurken, düzlükte ve ovada yaşayanlarla sahil kesimi (Akdeniz gibi) daha yumuşak tabiatlı ve sakindir.
  Yine bazı bölgelerimiz dinî geleneklerine ve ahlakî kurallara bağılılıkta öne çıkarken, bazı bölgelerimiz bu konuda bir gömlek geride kalır. Bazı bölge insanımız diğer bazı bölgelere göre daha misafirperverdir, fakat bazı bölgelerimiz ise daha bireysel bir yaşantı içindedirler.
  Ama bütün bunlarla birlikte bu genellemelerin mutlaka istisnaları vardır. Fakat bütün Anadolu insanı hep cana yakın, evine ailesine bağlı, çoluk çocuğu için her tür fedakârlığa hazırdır. Fakat bütün bunlarla birlikte genel bir ölçü olması bakımından bir insan, karakter zayıflığı taşıyorsa, hangi işi yaparsa yapsın, hangi ilde doğarsa doğsun, hangi bölgede yaşarsa yaşasın bir değişiklik olmaz. Gerçekten güvenilir, sözünde duran, iyi niyetli, kalbi sevgi dolu birisi mi, ahlakî değerleri oturmuş, manevî yönleri sağlam birisi mi, değil mi? Evleneceğimiz insanda ilk dikkat etmemiz gerekenler bunlardır.
  Ailenizin onayını almanız, onları ikna etmeniz, güvenlerini kazanmanız ise bütünüyle sizin kişisel yaklaşımınızın kalitesine bağlıdır. Anne-babanızla sağlıklı bir diyalog kurar, her şeyi rahatlıkla konuşur, meseleyi sevgi ve anlayışla, aile bütünlüğü içinde çözerseniz, ilerisi için de kârlı çıkar, mutlu olursunuz. Onun için aileler bir araya gelsinler, tanışsınlar, görüşsünler. Çünkü bir insanın konumu ve durumu ne olursa olsun o ailenin meyvesidir, onların özelliğini taşıyordur. Fakat meseleyi çok uzatır da, sürekli tartışmada tutarsanız, artık Allah'tan hayırlısını isteyin.

  Mezhep farklılığı
  Şâfii mezhebine bağlı biriyle, Hanefi birisi evlenecek olsalar anlaşabilirler mi? Evlilikte Şâfiilik ve Hanefilik ayırımı nasıl düşünülmeli?
  Şâfiilik ve Hanefilik bir din ve inanç ayırımı değildir; şu anda Müslümanların çoğunun bağlı olduğu birer İslamî mezheptir.
  Mezhep, dinin hayata geçmesi, uygulanması biçimidir. Asıl olarak mezheplerin kaynağı Allah'ın kelamı Kur'an'la, Peygamberimizin sünneti, hadisleridir. Mezhepler, başta ibadetler olmak üzere dinî hayatın uygulamasında karşılaşılan ayrıntıları belirler.
  Bu konularda da anlaşmanın ve kaynaşmanın olması gerekir. Çünkü evlilik, iki kişi arasında gerçekleşse de, bir yönüyle aileler de "evleniyor." Bu açıdan sağlıklı bir yuvanın kurulması ve yaşatılması için anne-babanın da gönlünün kazanılması önem taşıyor. Anne-babayı ikna etmek demek, onların düşüncesine saygı göstermek, onlarla birlikte hareket etmek demektir.

  Eğleniyor mu, evleniyor mu?
  Yeni tanıştığınız bir insan niyetinin ciddi olduğunu söylüyor, sizinle buluşmak ve görüşmek istiyor. Niyetinin gerçekten evlilik mi yoksa gönül eğlendirmek olduğunu nasıl anlarsınız? Bunu öğrenmenin en makul metodu ve en kestirme yolu ailelerin devreye gitmesidir. Eğleniyor mu, evleniyor mu, o zaman gün yüzüne çıkar. Ne yapar mesela: Annesine söyler, istetir. Anne-baba kıza soracak, "Ne diyorsun?" diye... Kız da ona göre niyetinizi izhar eder, sonunda belli bir karara varılır.

  Müslüman kız, gayr-i müslim erkek
  Yurtdışında yaşayan insanlarımızın en çok karşılaştığı sıkıntılarından birisi de Müslüman bir hanımın gayr-i müslim bir erkekle evlenip evlenemeyeceği meselesidir.
  Müslüman bir erkeğin veya bayanın kiminle evlenip evlenemeyeceğini Kur'an belirliyor. Mâide Suresi'nin 5. ayetinde Müslüman bir erkeğin ehl-i kitaptan olan Hıristiyan veya Yahudi bir kadınla evlenebileceğine izin veriliyor.
  Fakat Müslüman bir kızın ehl-i kitap da olsa gayr-i müslim bir erkekle evlenmesine izin verilmiyor. Bu yasaklama hem Bakara Suresi'nin 221. ayetinde "müşrik erkeklerle, iman etmedikçe, onlara mü'min kadınları nikâhlamayın" hükmüyle, hem de Mümtehine Suresi 10. ayetinde "Mü'min hanımlar kâfirlere helal değildir. Kâfirler de mü'min hanımlara helal olmazlar" cümlesi yer alıyor.
  Bu ayetlerin tefsirinde gerekçe olarak deniyor ki: Böylesi bir evlilikte, mü'min kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Çünkü koca, kadını kendi dinine çağırır. Kadınlar genelde erkeklere uyar ve onların yaptıklarından etkilenirler, onların dinlerini taklit ederler.
  Bütün mezhepler bu konuda aynı görüştedir. Hiçbir mezhepte buna izin verilmiyor. Çünkü ayetler gayet açık. Müslüman bir bayan gayr-i müslim bir erkekle evlendiğinde dinden çıkmasa da, nikâhsız bir beraberlik yaşamış olurlar. Bu hükümler Allah'a ve Kur'an'a inanan mü'minleri bağlar.
  Buna rağmen Müslüman bir kız, gayr-i müslim erkekle mutlaka evlenmek istiyorsa o gence Müslüman olma teklifinde bulunsun. O da zaman içinde kabul ederse, neden olmasın? Zaten Hıristiyan gençlerin kendi dinlerine bir bağlılık göstermediği biliniyor.   
 2. noa

  noa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ben görücü usulü evlilige karsiyim, bana cok tuhaf geliyo, biranda tanisip evlenmek, cok mantiksiz. evlenirken tanimak sevmek, ve bir sure konusup kafa yapilarinin, dusuncelerin uyumsagladigina bakmak lazim.
   
 3. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  benim kuzenm gayrimslm bi ccukla evleniyor ...
   
 4. aysemmmmmm

  aysemmmmmm Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  kızlar bende yenı uyeyım buraya yazmak nasıpmıs. yasım 23 ve su yasıma kadar cok defa erkek arkadasım oldu tabı kımıyle anlastık kımıyle degıl.bu hafta sonunda bana gorucu gelıyor ne dusunecegımı bılemıyorum hakkımda hayırlısı olsunbaska ıstemedım gelmelerını yasım daha kucuk dedım evlılıgı dusunmuyorum teyzemle konustum halı vaktı yerındeymıs ısı evı arabası herseyı var dıyor bazende evlılıkte maddıyatta onemlı ne bılıyım kafam karıstı pazar gunu gelıecekler bakalım
   
 5. gamselim

  gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.764
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  SAMSUN
  ahh pelinim yaa haa görücü usülüü evlenmek haa severek evlenmekk bunların bence önemi yookk önemlii olan kötüü kimsyee düşmemek ... mesela cok seversin evlenirsinn ya mutlu olursun yada mutsuz... yada görücü usülü evlenirsin mutlu yada mutsuz olursun...
  ikisi arasında fark yokk allahım kimsyii kötüye düşürmesinn yeter...balımm...

   
 6. gamselim

  gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.764
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  SAMSUN

  aramızaa hoşegeldinn canımm önceliklee hakkında ne hayırlı isee o olsunn canımm...
  maddiyatt bu kadar önemlii olmasınn hayatında...herşey gönlünce olsun...
   
 7. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
 8. LAMİYA

  LAMİYA Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.628
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  istanbul
  ben değilim; çünkü ben görücü usulüyle evlendim.. ben kocama evlendikten sonra aşık oldum. belki bende böyle evlenmesem bu banada itici gelebilirdi , ama inanın çok memnunum evliliğimden. önümüzdeki ay 14 sene olucak ve hergeçen gün daha çok seviyorum. onunda beni çok sevdiğini biliyorum..çok şükür ALLAHIMa ..bu devirde çok büyük nimet:dilektut:
   
Görücü usulüyle evlenmek doğru mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. görücü usulü ile evlenen kadınlar

  görücü usulü ile evlenen kadınlar

  görücü usulü tanışma rüyada görücü usulü evlenmek ilk tanışma ilk buluşma ruya tablrl Eskiden beri hatta günümüzde hala olan görücü usulü evlilikler… Ne kadar doğrular sizce? Ya da ne kadar sağlıklı? Çok aykın evlilikler yapılıyor aileler amca çocukları teyze hala dayı çocukları evleniyor. Bunlar birinci olarak sağlıklı değil. İlerde sahip olacakları çocukları sakat engelli olabilme...
 2. Yüzünü Doğru Yıkıyor musun?

  Yüzünü Doğru Yıkıyor musun?

  Bakalım kimler yüzünü doğru şekilde yıkıyor. Cilt bakımında temizlik ön plandadır. Ne türde bakım uygulanırsa uygulansın yüzünüzü doğru şekilde yıkamalı ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Yüz yıkamanın da doğru şekli olur mu demeyin… elbette en hassas bölgelerden olan yüzümüz ayrıca güzelliği açısından da önemlidir bu anlamda uygun ürünler ve hafif şekilde yıkanmalı. Bu konuda kısa ve...
 3. Nikah tazelemek doğru mu?

  Nikah tazelemek doğru mu?

  Merhaba arkadaşlar Nikah tazelemek doğru mu? Bu konuda bilgisi olan var mı
 4. Doğru Emziriyor musunuz ?

  Doğru Emziriyor musunuz ?

  doğru emzirme emzirme teknikleri Özellikle taze annelerin ilk başlarda zorlandıkları konulardan biri de bebeğin emzirilmesidir melekler :) Her ne kadar ilk 2-3 gün hastanede hemşirelerce emzirme anneye öğretilse de eve gelindiğinde yapılan yanlış uygulamalar hem bebek hem de anne için eziyete dönüşebilir. Bu yazımızda doğru emzirmeyle ilgili olarak sizlere bazı tüyolar vereceğiz :)...
 5. Flörtle Evlilik mi Görücü Usulü Evlilik mi ?

  Flörtle Evlilik mi Görücü Usulü Evlilik mi ?

  Bu konu; görücü usulü evlilik ve flörtle evlilik hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yapılan bir araştırmaya göre görücü usulü yapılan evliliklerin % 65 daha uzun ömürlü olduğu ortaya çıkmış. Bu konuda ki fikirlerinizi bekliyorum. Görücü usulü evliliği ele alırsak; eskiler daha dirayetli, daha sakin, daha uyumlu, evlilik ve aile bağları daha kuvvetli, öte yandan kadınlar hep...

Sayfayı Paylaş