1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Görünmezlik İçin Biraz Daha Sabrediniz

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İnsanlığın gerçekleşmemiş arzularının en başına gelen görünmezlik teorik olarak mümkün, ama atılması gereken birkaç küçük adım daha var.

  Bilim adamları, ışığın ve diğer ışınım biçimlerinin bir nesne etrafında bükülme yolunu değiştirebilecek yeni maddelerin, bir nesnenin görünmez olmasını mümkün kılabileceğini belirtiyor.

  Bir nesneyi gizlemek ve onu ışık, kızıl ötesi ışın, kısa dalgalar ve belki de sonardan gizlemek için deneysel öte-maddeleri kullanma fikri taşıyan iki araştırma ekibinin yolları araştırmaları sırasında kesişti.

  Pelerin gerçekten mümkün
  Ekibin üzerinde çalıştığı teoriye göre, `Star Trek` filminde uzay gemilerini ya da küçük büyücü Harry Potter`ı görünmez kılan pelerinler, belki de gerçekten mümkün.

  Bu fikir, elektromanyetik dalgaların en hızlı, ama zorunlu olarak en kısa olmayan, yolu aldıkları ışığın kırılma özelliğiyle başlıyor. Kırılma, bilindiği gibi bir kaşığın suya daldırıldığında kırılmış gibi görünmesinin nedeni.

  Optik yanılsama
  İngiltere`deki St. Andrew Üniversitesi`nden fizikçi Ulf Leonhardt, `Science` dergisindeki yazısında, "bir ortamın, içindeki bir deliğin etrafındaki ışıkları deliğin etrafından geçmeye yönlendirdiği bir durumu düşünün" diyor.

  "Bu durumda, ışınlar düz bir çizgide ilerlemiş gibi nesnenin arkasına geçecek. Bunun sonucunda, delik içine yerleştirilmiş bir nesne, gözlerden gizlenmiş olacaktır. Bu ortam da optik yanılsamayı yaratacaktır: Görünmezlik."

  Bu tür araçların üretilmesinin mümkün olabileceğini belirten Leonhardt, burada geliştirilen yöntemin diğer elektromanyetik dalgalar ve ses dalgalarından kurtulmak için de uygulanabileceğini kaydetti.

  Elbise olarak uzay
  ABD`nin North Carolina eyaletindeki Duke Üniversitesi`nden David Schurig ise bütün fizikte olduğu gibi görünmezlikte de biraz hayal gücü gerektiğini belirterek şunları söyledi:

  "Uzayı, giyilmiş bir elbise gibi düşünün ve iplikleri koparmadan, elbisenin içine bir nesne yerleştirdiğinizi düşünün. Işık veya mikrodalgalar ya da radar, elbisenin iplikleri boyunca ilerleyecek ve yerleştirilen nesneye değmeden nesnenin arkasına geçecektir. İhtiyacınız olan tek şey, doğru madde özellikleridir ve bu durumda ışığı yönlendirebilirsiniz."

  Serap gibi...
  Shurig, bu teorinin, radarların tespit edemediği hayalet uçaklarda kullanılan yöntemden farklı olduğunu belirtiyor. Hayalet uçakların yüzeyine eklenen bir madde radar ışınlarını geri yansıttığı için uçak radarda görünmüyor.

  Araştırmacıların geliştirdiği yeni teorideyse, bunun yerine, bir nesne öte-maddelerden oluşan bir kabuk içine yerleştiriliyor ve seraba benzer bir yanılsama yaratılıyor.

  Öte-maddeler
  Öte-maddeler, doğada bulunan hiçbir şeye benzemeyen bileşik yapılar. Bunlar, ışığı olağan olmayan şekillerde eğme yeteneği gibi, olağan olmayan özelliklere sahip olacak şekilde üretiliyor.

  Duke Üniversitesi laboratuvarlarında öte-maddeler üzerinde çalışmalar başlamış durumda. Bu tür maddeler, uçaklarda veya otomobillerde süper ince elektronik ürünlerin ya da çok etkili lenslerin üretilmesini mümkün kılabilir.

  Çalışmalar sürüyor
  Londra`daki Imperial College`dan John Pendry ile birlikte çalışan Shurig ve David Smith, Duke Üniversitesi`nde çalışırlarken, bu tür maddeleri ışığı ve diğer elektromanyetik ışınımları bükmek için kullanma fikrine ulaşmışlar.

  Smith, "bu etkilerin deneysel ortamda elde etmeye çalışacağız. Bunun için atmamız gereken birkaç adım daha var. Bu adımlar üzerinde çalışıyoruz" dedi.


   
Görünmezlik İçin Biraz Daha Sabrediniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kariyer için biraz hazırlık...

  Kariyer için biraz hazırlık...

  Biraz abartıp, iş görüşmelerini savaşa benzetmeye ne dersiniz? Sonuçta, kendi geleceğiniz için bir mücadele ise bir iş görüşmesi, bir anlamda hayatınızın veya kariyerinizin ilk savaşı gibi düşünülebilir. Peki büyük savaş uzmanlarının özlü sözlerinden yararlanalım mı ? Sun Tzu: “Başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini...
 2. uğur ışılak-kal biraz daha

  uğur ışılak-kal biraz daha

  uğur ışılak kal biraz daha Bu veda faslından belki cayarsın Gözümün içine dal biraz daha Yüreğimde derin ahı duyarsın Aşktan nasibini al biraz daha Kurtuluş yok aşkım alın yazındır ne söylersen söyle merhem nazındır Emrine amade gönlüm sazındır Mızrabın olayım çal biraz daha Gitme,gitme kal biraz daha Gitme,gitme imanın varsa Allah'a
 3. biraz daha düz kalsan olmaz mı:)

  biraz daha düz kalsan olmaz mı:)

  saçlarım düz kalmıyor citos kıvır kıvır Canlarım benim saclarım biraz gür.. yokyha biraz deil bayagı yhani saclarım kabarıq.düzleştiriyorum ama 3 4 saat dayanıyo .4 tane düzleştirici deiştirdim ama hiçbiri işe yaramadı yhani hepsi 4 saat kadar dayandırabiliyo. sorun saclarımda. daha uzun süre düz kalabilmesi için yapabilecegim bir şey var mı? şimdiden fikirleniz için tşk. :)
 4. Spor İçin Biraz Alışveriş

  Spor İçin Biraz Alışveriş

  Spora başladım 1hafta oldu. Biraz bişiler alim dedim kadın milleti işte herşey bahane alışverişe :D:D bide spor ayakkabı aldım ama resmini bulamadım evden hakikisini eklerim artık :D:D beyaz grili siyahlı bişi o da rahat spor yaparken iyi oluyor..

Sayfayı Paylaş