Göz Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevapları

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Göz Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevapları
lazer ameliyatının zararları göz ile ilgili sorular göz soruları lazerinin zararları gözle ilgili sorular
[FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]1-Görme kusurlarının laser ile tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
LASİK dediğimiz yöntem, kornea kalınlığı elverdiği ölçüde 12 dioptriye kadar miyoplarda ve astigmatlarda başarıyla uygulanmaktadır. Hipermetroplarda küçük dioptriler için geçerlidir. Herhangi bir sebeple gözlük veya kontakt lens kullanamayan hastalarda başvurulabilecek bir tedavi yöntemidir. Göz numarasının artma süreci tamamlanmış olmalıdır (yaklaşık 20 yaş civarı).

2-Laser ile katarakt ameliyatı yapılabilir mi?
FAKO yöntemi ile dikişsiz olarak yapılan katarakt ameliyatları halk arasında yaygın şekilde laserle katarakt ameliyatı olarak yanlış bilinmektedir. Gerçek anlamda laserle katarakt ameliyatı henüz deneme aşamasındadır.

3-Kontakt lenslerin zararı var mıdır?
Kontakt lensler, göz muayenesi sonucu, hekimin kontrolünde ve lens kullanma kurallarına uygun şekilde kullanıldığında oldukça güvenlidir.

4-Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gözü etkiler mi?
Şeker hastalığı ve hipertansiyon başta olmak üzere kronik bazı hastalıklarda göz bulguları önemlidir. Bu nedenle şeker veya yüksek tansiyonu olan hastaların, şikayetleri olmasa bile 6 ayda bir göz muayenesi yaptırmaları önerilir.

5-Göz tansiyonu belirti verir mi?
Göz tansiyonu çoğunlukla belirti vermez. Sinsi seyreder. Bu nedenle 40 yaş üzeri (aile öyküsü varsa daha erken) herkesin belli aralarla göz muayenesi olmasında, erken teşhis açısından fayda vardır. Ancak akut başlangıçlı glokomda (göz tansiyonu); gözlerde ağrı, bulanık görme, ışık etrafında halkalar görme, kızarıklık gibi şikayetler görülebilir.

6-Başağrısı göz hastalığından kaynaklanabilir mi?
Gözdeki kırma kusurları (miyop, hipermetrop, astigmat) , bazı şaşılık ve glokom türleri kendisini başağrısı ile gösterebilir.
[/FONT]


[FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]7-Gözlük takarsam miyopumun ilerlemesi durur mu?
Gözlük veya lens takmak net görüş için gereklidir. Numaranın ilerlemesine bir etkileri yoktur. Göz numarası miyopta 20-25 yaşına kadar artabilir.

8-Astigmat nedir?
Astigmat gözün saydam tabakası olan korneanın düzensiz oluşudur. Uzak ve yakın görmeyi bozan bir kırma kusurudur. Gözlükle, kontakt lensle veya laser ile düzeltilebilir.

9-Şaşılık muayenesi ne zaman yapılabilir?
Şaşılık muayenesi her yaşta yapılabilir. Bebekte kaymadan şüphelenildiği anda hiç vakit kaybetmeden bir göz hekimine başvurulmalıdır. Erken tanı ve tedavi şaşılıkta çok önemlidir.

10-Laserle şaşılık ameliyatı yapılabilir mi?
Şaşılık ameliyatlarında laserin yeri yoktur. Klasik dikişli ameliyat yapılmaktadır.

11-Laser tedavisi gözde hangi hastalıklarda kullanılır?
Laser ışınları tıpta en çok göz için kullanılmaktadır.Laser; göz kapağı hemanjiomları, göz tansiyonunun kontrolü, retina hastalıkları (diabete bağlı, yaşlılığa bağlı retina hastalıkları), bazı retina tümörlerinde kullanıldığı gibi, halk arasında daha yaygın bilinen miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisinde de kullanılır.

12-Göz naklinde yapılan işlem nedir?
Halk arasında göz nakli olarak bilinen ameliyat, gerçekte sadece gözün en yüzeydeki saydam tabakası olan korneanın naklidir. Nakledilen bu kornea ancak bir mercimek büyüklüğü kadardır.
[/FONT]


[FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]trsaglik.com
[/FONT]
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst