1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Göz Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevapları

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  lazer ameliyatının zararları göz ile ilgili sorular göz soruları lazerinin zararları gözle ilgili sorular [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]1-Görme kusurlarının laser ile tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  LASİK dediğimiz yöntem, kornea kalınlığı elverdiği ölçüde 12 dioptriye kadar miyoplarda ve astigmatlarda başarıyla uygulanmaktadır. Hipermetroplarda küçük dioptriler için geçerlidir. Herhangi bir sebeple gözlük veya kontakt lens kullanamayan hastalarda başvurulabilecek bir tedavi yöntemidir. Göz numarasının artma süreci tamamlanmış olmalıdır (yaklaşık 20 yaş civarı).

  2-Laser ile katarakt ameliyatı yapılabilir mi?
  FAKO yöntemi ile dikişsiz olarak yapılan katarakt ameliyatları halk arasında yaygın şekilde laserle katarakt ameliyatı olarak yanlış bilinmektedir. Gerçek anlamda laserle katarakt ameliyatı henüz deneme aşamasındadır.

  3-Kontakt lenslerin zararı var mıdır?
  Kontakt lensler, göz muayenesi sonucu, hekimin kontrolünde ve lens kullanma kurallarına uygun şekilde kullanıldığında oldukça güvenlidir.

  4-Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gözü etkiler mi?
  Şeker hastalığı ve hipertansiyon başta olmak üzere kronik bazı hastalıklarda göz bulguları önemlidir. Bu nedenle şeker veya yüksek tansiyonu olan hastaların, şikayetleri olmasa bile 6 ayda bir göz muayenesi yaptırmaları önerilir.

  5-Göz tansiyonu belirti verir mi?
  Göz tansiyonu çoğunlukla belirti vermez. Sinsi seyreder. Bu nedenle 40 yaş üzeri (aile öyküsü varsa daha erken) herkesin belli aralarla göz muayenesi olmasında, erken teşhis açısından fayda vardır. Ancak akut başlangıçlı glokomda (göz tansiyonu); gözlerde ağrı, bulanık görme, ışık etrafında halkalar görme, kızarıklık gibi şikayetler görülebilir.

  6-Başağrısı göz hastalığından kaynaklanabilir mi?
  Gözdeki kırma kusurları (miyop, hipermetrop, astigmat) , bazı şaşılık ve glokom türleri kendisini başağrısı ile gösterebilir.
  [/FONT]


  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]7-Gözlük takarsam miyopumun ilerlemesi durur mu?
  Gözlük veya lens takmak net görüş için gereklidir. Numaranın ilerlemesine bir etkileri yoktur. Göz numarası miyopta 20-25 yaşına kadar artabilir.

  8-Astigmat nedir?
  Astigmat gözün saydam tabakası olan korneanın düzensiz oluşudur. Uzak ve yakın görmeyi bozan bir kırma kusurudur. Gözlükle, kontakt lensle veya laser ile düzeltilebilir.

  9-Şaşılık muayenesi ne zaman yapılabilir?
  Şaşılık muayenesi her yaşta yapılabilir. Bebekte kaymadan şüphelenildiği anda hiç vakit kaybetmeden bir göz hekimine başvurulmalıdır. Erken tanı ve tedavi şaşılıkta çok önemlidir.

  10-Laserle şaşılık ameliyatı yapılabilir mi?
  Şaşılık ameliyatlarında laserin yeri yoktur. Klasik dikişli ameliyat yapılmaktadır.

  11-Laser tedavisi gözde hangi hastalıklarda kullanılır?
  Laser ışınları tıpta en çok göz için kullanılmaktadır.Laser; göz kapağı hemanjiomları, göz tansiyonunun kontrolü, retina hastalıkları (diabete bağlı, yaşlılığa bağlı retina hastalıkları), bazı retina tümörlerinde kullanıldığı gibi, halk arasında daha yaygın bilinen miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisinde de kullanılır.

  12-Göz naklinde yapılan işlem nedir?
  Halk arasında göz nakli olarak bilinen ameliyat, gerçekte sadece gözün en yüzeydeki saydam tabakası olan korneanın naklidir. Nakledilen bu kornea ancak bir mercimek büyüklüğü kadardır.
  [/FONT]


  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]trsaglik.com
  [/FONT]
   
Göz Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevapları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtaların toplama işlemi ve sonrası ile ilgili sorular-cevaplar

  Yumurtaların toplama işlemi ve sonrası ile ilgili sorular-cevaplar

  yumurtalıkta su toplanması yumurtalıkların su toplaması yumurtalıklarda toplanması yumurta toplama işlemi sonrası toplama işlemi ile ilgili problemler YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİ ACI VEREN BİR İŞLEM Mİ? Yumurta toplama işlemi Ultrason aletine benzer bir aletle yapılmaktadır. Ultrasona girmeden yarım saat önce size igne yapılmakta rahatlatılmaktasınız. Muayene masasına geçtiğinizdede lokal...
 2. Ortopedik Hastalıklarla ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Ortopedik Hastalıklarla ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  kemik kaynamasını hızlandırma kemik kaynaması kaynaması için besinler kırığına iyi gelen besinler kırığa iyi gelen yiyecekler 1) Hangi yiyecekler kırığın kaynamasını hızlandırır? Kırığın kaynamasını doğrudan anlamlı derecede etkileyen bir yiyecek yoktur. Fakat kalsiyum içeren gıdalar (süt ve süt ürünleri) artan kırık kaynama metabolizması sebebiyle tavsiye edilir. Burada özellikle paça...
 3. Üroloji Hastalıkları ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

  Üroloji Hastalıkları ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

  üroloji hastalıkları üroloji hastaliklari ürolojik hastalıklar uroloji hastaliklari soru cevap Üroloji nedir? Bevliye adı ile de bilinen Üroloji bilimi kadınların idrar yolları hastalıkları ile erkeklerin hem idrar hem de üreme yolları hastalıklarını inceler ve tedavi eder. Bir kez taş düşürdüm ne yapmalıyım? Genelde bir defa taş düşüren hastalarda çok geniş inceleme yapmaya gerek...
 4. Güzellikle İlgili Sorular ve Cevapları

  Güzellikle İlgili Sorular ve Cevapları

  güzellikle ilgili sözler güzellikle ilgili hadisler dış sözler güzellik ile hadisler Diane Irons'ın 'Dünyanın en gizli güzellik sırları' adlı kitabından kadınların en sık sordukları sorular ve yanıtlarını derledik. İşte kadınların güzelik konusunda merak ettiği ve sıkça sordukları sorular ile yanıtları.. Gözlerinize kalemi nasıl düz çekebilirsiniz? Aynaya iyice yaklaşın, göz kapağınızı...
 5. Saç Bakımı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

  Saç Bakımı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

  perma saç modelleri perma modelleri Biz kadınların en büyük silahı saçlarıdır...Saçlarınızın her zaman sağlıklı ve güzel olmasını istiyorsanız, Elidor'un saç uzmanlarının basit ama işe yarar tavsiyelerini uygulayabilirsiniz. İşte en çok kafaya takılan sorulara, uzman cevapları; Saçlarım çok ince ve fazla dökülüyor. Ne yapabilirim? Demir, vitamin, su ve biyotin eksikliği saç kayıplarının...

Sayfayı Paylaş