Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?

Uzman SühaN

Administrator
Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?
Göz kapağı estetik operasyonları ; Üst ve alt göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş ve buruşmuş derinin fazlasının alınması sonucu kişiye genç ve canlı bakış kazandırdığı gibi göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde bilinen en etkili işlemdir. Göz çevresindeki diğer kırışıklıkların giderilmesi veya kaşın kaldırılması için ek işlemler gerekir. Göz kapağı estetiği tek başına veya yüz germe, kaş kaldırma, rinoplasti, elmacık kemiklere silikon yerleştirilmesi, kırışıklıklara yağ enjeksiyonu, Laser tedavisi, Botox uygulaması gibi birçok başka işlemle birlikte yapılarak yüzün gençleştirilmesi sağlanır.

Genellikle 35-70 yaş gurubu için uygundur.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Ptoz) ameliyatı ; Doğuştan göz kapağı düşüklüğü gözün renkli kısmını yarısına kadar kapatıyorsa çocuğun kör olmaması için hemen ameliyat yapılması gerekir. Kapak düşüklüğü daha az olan çocukların okula başlamadan önce ameliyat olmuş olmaları gerekir. Genellikle göz kapağını kaldıran kasın kısaltılması ile birlikte fazla derinin çıkarılması yeterli olur. Göz kapağı çok düşük olanlarda, kapağın kaşı kaldıran kasa asılması iyi sonuç verir.
2.jpgGÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Yüzde yaşlılık belirtileri ve bozulmalarının en erken görüldüğü bölge göz çevresidir. Orta yaşve üzerinde, bazen de genç yaşlarda ortaya çıkan alt ve üst göz kapağı estetiği sorunları, kişiyiolduğundan daha yaşlı, yorgun göstermekte, bakışlardaki canlılık ve dinamizmi azaltmaktadır. Üst gözkapağında oluşan gevşeme, sarkma ve kat oluşumlarının, alt göz kapağında şişkinlik ve torbalanma,deri sarkması ve oluşan derin çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan cerrahi işlemlere göz kapağıestetiği diyoruz.

Göz kapağı estetiği uygulaması, risksiz, rahatlıkla yaptırılabilen, etkileyici sonuçlar ortaya koyan gözçevresi gençleştirme operasyonudur. Bu nedenle göz kapağı operasyonu geçiren kişi, bunu gizlemekaygısı taşımaz. Göz kapağı sorunundan kurtulan hasta, uzun yıllar geçmesine rağmen genç, etkileyicigöz çevresine ve bakışlara sahip olmanın rahatlığını hisseder.

Üst ve alt göz kapaklarında bozulmalar nasıl başlar?

Üst ve alt göz kapakları, yüzdeki yaşlanma ve bozulmalardan ilk ve en çok etkilenen bölgelerdir. Üstgöz kapağı gevşeyip sarkarak zamanla gözün üzerine düşer. Göz kenarı ve kaş kenarı da bundanetkilenir. Aynı zamanda şişme ve torbalanmalar alt göz kapağında kendini göstermeye başlar. Gözkenarlarında derin kaz ayakları göz kapaklarındaki bozulmaya eşlik eder.

Kişilik yapısının göz kapağı bozulmalarındaki etkisi

Anadolu'da yaşayan insanlar duygusal bir kişiliğe sahiptir. Her türlü duygu ve düşüncelerini,öfke, sevinç, şaşkınlık ve mutluluğunu yüzlerine yansıtırlar. Bunun için yoğun mimik hareketlerinikullanırlar. Yoğun mimik hareketi yüzde erken yaşta deformasyonlara yol açmaktadır. Üst ve alt gözkapağı da bu bozulmalardan fazlasıyla etkilenmektedir. Sık sık ağlamaya eğilimli olmak da göz kapağıestetiğinin bozulmasını hızlandırmaktadır.

Göz kapağı estetiğini bozan nedenler

Yerçekiminin etkisiYaşlanmaGenetik yatkınlıkAlkol, sigara kullanımı, uyku düzensizliği gibi çevresel faktörler

Göz kapağı estetiği hangi yaşlarda yapılır?

Üst ve alt göz kapağı estetiği işlemleri 35-70 yaş arasında rahatlıkla uygulanmaktadır. Genetikfaktörler genç yaşlarda da göz kapağı sorunlarına yol açabileceği için 20 yaşlarından sonra da gözkapağı estetiği gerçekleştirilmektedir. Göz kapaklarında doğuştan sorun olan çocuklarda 6 yaşınakadar ameliyat yaptırılması gerekmektedir.

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü ve tedavisi

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü vakit kaybetmeden tedavi ettirilmesi gereken bir sağlık problemidir.Eğer tedavi ettirilmezse görme sağlığı bozulur ve körlük riskine kadar gidebilir. Göz kapağındakidüşüklük, göz bebeğini kapatıyorsa göz kapağı ameliyatıyla göz kapağını yukarda tutan kas kısaltılarakve fazla deri çıkarılarak tedavi yoluna gidilir.

Göz kapağı estetiğiyle birlikte yaptırılan estetik işlemler nelerdir?

Üst ve alt göz kapağı işlemi, göz çevresinde ortaya çıkan diğer problemlerle birlikte kombine edilerekgerçekleştirilebilmektedir. Göz çevresini gençleştiren, bakışlara ve yüze canlılık katan kaşın kaldırma,elmacık belirginleştirme, şakak ve alın germe, badem göz estetiği, kaz ayaklarının giderilmesi veburun estetiği işlemleri hastanın ihtiyacına göre belirlenip göz kapağı estetiğiyle kombine olarakyapılabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl planlanır?

Ameliyat öncesinde gerçekleştirilen muayenede hastanın üst ve alt göz kapaklarındaki yağ miktarı,cilt fazlalığı ve kas dokusundaki bozulmaya göre ameliyat planlaması yapılır. Göz çevresinde şişlikvarsa bunun nedeni ortaya çıkarılır ve operasyon öncesi değerlendirilir. Göz tansiyonu olan hastalar,ameliyat öncesi göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Diyabet, kalp ve damar gibi hastalıklarda estetik cerrah tarafından değerlendirilerek planlama yapılır.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır, hasta acı hisseder mi?

Üst ve alt göz kapağı ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında 1 ila 3 saatte tamamlanır. Operasyonsırasında hasta acı ya da ağrı hissi duymaz. Üst göz kapağında kat çizgisinden, alt göz kapağındakirpiklerin hemen altında kesiler açılarak buradan müdahale edilir. Üst göz kapağındaki kasdokusundaki gevşeklik giderilir. Bağ ve kas dokusu onarılır, fazla yağ miktarı ve deri alınır. Alt gözkapağındaki fazla yağ, cilt ve kas dokusu alındıktan sonra özel dikişlerle kesi yeri, iz belirgin olmayacakşekilde kapatılır. Dikişlere hafif bir pansuman yapılır.

Göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci

Anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hafif ağrılar oluşabilir. Ağrı kesiciler kullanılarak buağrılar giderilir.Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca gözlerin ovuşturulmamasına dikkat edilmeli.Operasyon sonrasında gözleri kapatmayan pansumanlar 4-5 gün sonra estetik cerrahtarafından çıkarılır.İşlem bölgesinde ve çevresinde morluk ve şişliklerin kontrol altında tutulması içinoperasyondan sonraki 3 gece, başa 30-40 derecelik açı verilerek uyunması gerekir.Ameliyat sonrası 1-2 gün şişlik ve morluklar için göze soğuk uygulama yapılması faydalıdır.Morluklar ve şişliklerin çoğu ilk hafta sonunda ortadan kaybolur.Gözde kanlanma oluşur, bu enfeksiyon riskini en aza indirir.Vücudu fazla zorlayan hareketlerden göz kapakları tam iyileşene kadar kaçınılmalı.

Aksitakdirde gözde kanama oluşabilir, şişlik ve morluklar artabilir.İlk 2 gün kitap ve gazete okumaktan kaçınılmalıdır.

5. günden itibaren araba kullanılabilir. Araba kullandıktan sonra göz pomatları sürülmelidir. 2. günden sonra baş arkaya yatırılarak saçlar yıkanabilir. Banyo ise 4. ya da 5. günden itibarenyapılabilir.Güneş ya da aşırı suni ışıklardan gözleri korumak gerekmektedir. Güneş gözlüğü kullanmaketkili bir yöntemdir.Hasta eğer lens kullanıyorsa 1 haftanın ardından tekrar lens kullanmaya başlayabilir.Göz kapaklarının iyileşmesi 2 haftayı bulmaktadır. Kendine özen gösteren hasta, gençleşen vesıkılaşan göz kapaklarının estetik formunu uzun yıllar koruyabilmektedir.
 
Blefaroplasti göz altında sarkma , torba ve kırışıklıkları gidermek için sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Üst göz kapağı operasyonlarında cilt fazlalığı ve yağ dokusu göz kapağı katlama alanındaki kesi yoluyla çıkarılır. Alt göz kapağı operasyonlarında cilt fazlalığı ve yağ dokusu kirpik altındaki kesi ve kirpik içinde giderilir. Göz kapağı işlemlerinde göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi için genellikle Botox ile birlikte kullanılır.Ayrıca üst göz kapağında gevşeme ve sarkma, göz açıklığını azaltarak görüş alanını azaltabilir. Ameliyattan 1-2 hafta sonra şişme ve morarmalar iyileşir.
 
Geri
Üst