1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Göz Kapağı Tümörleri Nelerdir?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tümör, kitle anlamına gelen bir terimdir. Halk arasında tümör denince ilke akla gelen kanserdir. Ancak tümör daha geniş kapsamlı bir tabir olup iyi huylu kitleleri de içerir. Göz bölgesinde iyi huylu kitlelere çok sık rastlanır. Bunların bazıları kesin tanı için bazıları da estetik kaygılarla çıkarılırlar.  Bazısı ise takibe bırakılabilir. Fakat kötü huylu bir tümörden şüpheleniliyorsa estetik kaygıların ikinci plana bırakılarak tedavi planının yapılması gerekir. Göz kanserleri tedavileri tümörün tipine ve yerine göre değişir. Bazı göz tümörleri tedavi gerektirmez. Diğer bazıları tıbbi veya radyasyon tedavisine alınır. Tümör gözü tahrip edecekse cerrahi çıkarılması önerilir.

  < Konu Resmi..>
  Çocuklardaki Göz Tümörleri

  Bebeklerde en sık ve önemli göz tümörü Retinoblastomdur.
  Retinoblastom çocukluk çağının en yaygın kötü huylu tümörüdür. Genetik geçişi söz konusu olup, ailevi ve sporadik olabilir. Göz bebeğinde; beyaz pupilla (lökokori) kızarıklık, gözde kayma gibi belirtilerle karşımıza çıkabilir. Her iki cinste rastlanabilir. Vakaların çoğunluğu üç yaşından önce belirginleşir. Tümör irsi (kalıtsal) olabilir veya olmayabilir. Hastalık farklı belirtiler ile ortaya çıkar. Şaşılık şeklinde karşımıza çıkabilir. Bu nedenle şaşılık şikayeti olan çocukların vakit geçirmeden göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmesi şarttır. İhmal edilmiş vakalarda göz etrafı dokularında şişme, gözün öne doğru şişmesi şeklinde de belirtiler izlenebilir.

  Göz Kapağı Tümörleri

  Cilt tümörlerinin göz kapağında oluşanlarıdır. Tümör çıkarılırken göz kapağının da bir bölümünün ya da tamamının çıkarılması gerekebileceğinden amaç tümör tedavisi ile birlikte çok göz fonksiyonlarının bozulmaması için göz kapağının yeniden oluşturulmasıdır. Bu amaçla çevre dokular ya da sağlam göz kapağından parça kullanılabilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır ve gözün bir süre kapalı kalmasını gerekir.

  Epitelyal Tümörler (İyi huylu)
  Premalin Tümörler
  Malin Tümörler
  Glandular Tümörler
  Nevüs ve Melanom
  Vasküler Tümörler
  Ksanthomatöz Tümörler
  İnflamatuar Lezyonlar
   
Göz Kapağı Tümörleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ektropion nedir göz kapaklarının dışa dönmesi

  Ektropion nedir göz kapaklarının dışa dönmesi

  Alt göz kapağı dışa döner ve göze teması kesilirse, göz yaşı dağılımı yeterli olmaz. Bu durum kuru göze ve infeksiyona yol açabilir. Yaşarma, batma, yanma gibi belirtiler oluşabilir. Cerrahi girişimle tekrar normal kapak pozisyonu sağlanır.
 2. Entropion nedir göz kapaklarının içe dönmesi

  Entropion nedir göz kapaklarının içe dönmesi

  entropion nedir entropion video bebeklerde kirpik batması Göz kapaklarının ve kirpiklerin içe dönmesi, gözün yüzeyel tabakalarında harabiyete, batma, yaşarma, ağrı gibi belirtilere, ileri durumlarda korneada (gözün saydam tabakası) yara oluşmasına ve görme kaybına neden olabilir.Bu durum da cerrahi olarak düzeltilmelidir.
 3. Balıkların Göz Kapakları Neden Yoktur?

  Balıkların Göz Kapakları Neden Yoktur?

  balıkların göz kapakları, var mıdır, neden yoktur, sebepleri, nedenleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Pişirmek için aldığımız balıkları temizlerken dikkat ettiyseniz eğer,göz kapakları olmadığını farketmişsinizdir.Acaba neden? Göz kapağı normalde hem gözün nemini sağlamak hem de havada uçuşan tozlara karşı gözü koruma görevi yapar. Sualtında nemin...
 4. Sabahleyin göz kapaklarım çok şişiyor ne yapmalıyım

  Sabahleyin göz kapaklarım çok şişiyor ne yapmalıyım

  Sabahları uyandığımda göz kapaklarım davul gibi şişmiş oluyor, yokmu bunun çaresi ne yapmam lazım, insan içine çıkamıyorum yaa :S
 5. Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?

  Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?

  Göz kapağı estetik operasyonları ; Üst ve alt göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş ve buruşmuş derinin fazlasının alınması sonucu kişiye genç ve canlı bakış kazandırdığı gibi göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde bilinen en etkili işlemdir. Göz çevresindeki diğer kırışıklıkların giderilmesi veya kaşın kaldırılması için ek işlemler gerekir. Göz kapağı estetiği tek başına...

Sayfayı Paylaş