Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  göz kaymasının çaresi var mı yardım lütfen

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  merhaba bebeğimin gözünde kayma var bazen daha belirgin oluyor bu konuda ne yapabiliriz acaba, düzelir mi yoksa kızım böyle mi kalacak

   
 2. BeyazMelek

  BeyazMelek Super Moderator

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  677
  Beğenilen Mesajlar:
  323
  Ödül Puanları:
  63
  Sevgili ziyaretçimiz, göz kayması belli operasyonlarla tedavi edilebilen bir hastalıktır bu konuda detaylı bilgi ise şöyledir:
  Içe kayma (ezotropya)
  Bebeklerde en sık görülen şaşılık tipidir. Içe kayması olan çocuklar iki gözü birlikte kullanamazlar. Çoğu olguda erken dönemde cerrahi ile gözler paralelleştirilebilir.
  Içe kaymaya yönelik cerrahi esnasında bir veya iki gözdeki kasların gerilimi ayarlanır.
  Sıkı olan içteki kaslar yerinden ayrıştırılarak daha geriye alınır.
  Böylece gözlerin dışa bakışı sağlanır. Bazen dışa baktıran kaslar kısaltılarak gerilimlerinin artırılması ve şaşılığın düzeltilmesi sağlanabilir.
  Cerrahinin mutlaka kayan göze yapılması gerekmez. Diğer göze yapılan cerrahi de kaymayı düzeltebilir.  Uyumsal içe kayma
  Daha çok iki yaş veya üzerindeki hipermetrop (uzak görüşlü) çocuklarda görülür.
  Çocuk yakını görmek için gözlerini ayarlayabilir, fakat bu odaklama gayreti (uyum) gözlerin çaprazlaşmasına neden olur.
  Gözlükler odaklama gayretini azaltarak kaymayı giderirler. Bazen yakın çalışma için bifokal camlar gerekebilir. Gözleri paralelleştirmek için göz damlaları, merhemleri veya prizma denilen özel lensler kullanılabilir.  Dışa kayma
  Bir başka sık görülen kayma tipidir. Çocuk, uzaktaki nesnelere bakarken meydana gelir.
  Dışa kayma, özellikle çocuk hayal kurarken, hasta veya yorgunken oluşabilir. Parlak güneş ışığında çocuk bir gözünü kısabilir.  Şaşılık cerrahisi nasıl yapılır?
  Hiçbir göz cerrahisinde göz küresi yerinden asla çıkarılmaz. Göz kaslarına ulaşmak için gözü örten beyaz zara küçük bir kesi yapılır.
  Gözün kayma şekline göre belli kaslar üzerinde girişim yapılır. Cerrahi bir veya her iki göz üzerinde planlanabilir.
  Çocuklara şaşılık cerrahisi planlandığında genel anestezi gerekir. Lokal anestezi ancak erişkinlerde kullanılabilir.
  İyileşme hızlı olur. Hastalar, birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönerler.
  Cerrahi sonrası gözlük veya prizma gerekebilir. Bazı olgularda sonraki bir dönemde ikinci bir cerrahiye ihtiyaç olabilir.
  Sabit şaşılığı olan çocuklarda erken cerrahi daha iyi sonuç verir. Bu nedenle cerrahi gerekiyorsa okul döneminden önce düşünülmelidir.
  Her cerrahide olduğu gibi göz kaslarının cerrahisi bazı riskleri beraberinde taşır. Bunlar, enfeksiyon, kanama, aşırı skarlaşma ve görme kaybına neden olabilecek diğer nadir sorunlardır.
  Şaşılık cerrahisi gözlerin paralelleşmesi için genellikle etkin ve güvenilir bir tedavi şeklidir, fakat gözlüklerin veya göz tembelliği tedavisinin yerini alamaz.


   
göz kaymasının çaresi var mı yardım lütfen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek riskleri var mı kızlar yardım edin lütfen

  Tüp bebek riskleri var mı kızlar yardım edin lütfen

  Tüp bebek yaptırmak istiyoruz ancak çekincelerimiz var, acaba tüp bebek riskleri var mı, varsa nedir, aydınlatırsanız çok sevinecem
 2. tabaklarım çizik içinde bir çaresi var mı bunun

  tabaklarım çizik içinde bir çaresi var mı bunun

  Zamanla kullandığım tabaklarda çizikler oluştu. Oysa ne kadar da sevdiğim bir takım :( Ümitsizim ama var mı bunun bir çaresi ?
 3. Gözlerim Şaşı Oldu Yardım Lütfen:)

  Gözlerim Şaşı Oldu Yardım Lütfen:)

  Evet arkadaşlar ben bakıp incelemekten tabiri caizse resmen şaşı oldum gözlerim döndü hahaha sıra sizde bakalım siz ne kadar dayanabileceksiniz:D:Dnanik Aşağıda ki resime iyi bakmanızı istiyorum. İlk gördüğünüz kişi sayısı 12 olacaktır. 10 saniyede sonra adamlar ortadan kesilip yerleri değişince sayıları 13 oluyor sonra 12 sonra 13 daha sonra 12,daha sonra 13.... diye devam ediyor!!! hadi...
 4. hamilelik var mıdır lütfen yardım edin

  hamilelik var mıdır lütfen yardım edin

  nişanlımla 30 tem.da korunmalı ilişkim oldu ve boşalma oldu,ama prezervatifte yırtılmadan korkuyorum ilk 1-2 dakikalık yakınlaşmmız da korunmasızdı.bu süreçten sonra 4 kere düzenli ve normal adet gördüm.15 eylülde de betahcg testimin sonucu
 5. Prezervatifle korunupta hamile kalan var mı yardım lütfen

  Prezervatifle korunupta hamile kalan var mı yardım lütfen

  merhaba. erkek arkadaşımla 10 gün önce ilişkiye girdik. prezervatif yoluyla korunuyoruz. 2 gün önce regl olmam gerekirdi ama hala olmadım. ve regl olmadan bir hafta öncesinden göğüslerim ağrımaya başlardı. şu an hiçbir şekilde ağrımıyor. sizce hamile miyim. idrar testi ne zaman yaptırmalıyım ?

Sayfayı Paylaş