1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Göz Kuruluğu Nedir?Neden Oluşur?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmek gerekir, dr. olcay şahin, göz damlaları, göz hastalıkları, göz kuruluğu, göz kuruluğu belirtileri, göz kuruluğu nedir


  [​IMG]

  Özellikle sürekli olarak bilgisayar karşısında çalışanların karşılaştıkları sağlık problemlerinin başında göz hastalıkları gelir. Gün içinde maruz kalınan uzun saatler bilgisayar karşısında çalışma, evrak okuma ve havasız ofislerdeki ısıtma soğutma sistemleri gibi durumlar yüzünden göz kuruluğu çalışanlar için büyük bir tehlike yaratıyor.

  Gözyaşı çok önemli

  Gözdeki yapıların fonksiyonlarını sürdürmesi ve gözün net görebilmesi için gözyaşı çok önemlidir. Göz yüzeyinin beslenmesi, oksijeninin sağlanması, temizlenmesi ve kapaklardaki sürtünmenin önlenmesi gibi görevleri vardır. Memorial Ataşehir Tıp Merkezi’nden Op. Dr. Olcay Şahin, gözyaşının günlük olarak sabit miktarda üretildiğini; ancak ağlama, göze bir şey kaçması gibi durumlarda üretilen refleks gözyaşının da bulunduğunu belirtiyor.

  Bilgisayar başında çalışanlar, dikkat!

  Kişinin yaşadığı ortam ve sağlık koşullarındaki değişiklik gözyaşı üretimini etkileyebilir. Gözyaşı salgısı ilerleyen yaşla birlikte azalmaktadır. Bunun yanında; şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, menopoz, romatizmal hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı (antidepresanlar, akne ilaçları, kan yağları düşüren ilaçlar ), bazı göz damlaları (kortizonlu damlalar, glokom ilaçları ), bazı göz operasyonları, göz alerjisi, kontakt lens kullanımı gözyaşının üretimini veya yapısını bozarlar. Gözyaşının üretim miktarı kadar üretilen gözyaşının içeriği ve yüzeyde tutunma süresi de önemlidir.

  Ofis çalışanları, ortamdaki klimalar ve sürekli ekran karşısında çalışma ve az göz kırpma nedeniyle göz kuruluğu yaşayabilirler. Ayrıca, yazın güneş ve kışın da rüzgar ve soğuk hava göz yüzeyindeki gözyaşı filminin bozulması için gerekli ortamı yaratırlar.

  Gözde kurumanın belirtileri ve sonuçları nelerdir?

  En belirgin bulguları; gözde yanma, batma, kaşıntı, kızarıklıktır. Kapak kenarında köpüklenme şeklinde birikintiler, görmede bulanıklık, ışıktan rahatsızlık, aşırı sulanma, kapaklarda ağırlık hissi, sabah kapakları zor açma, sürekli yorgunluk hissi de olabilir.

  Tedavi edilmediğinde göz yüzeyindeki kuruluk dokularda kalınlaşmayla göz eti oluşumuna, sürtünme etkisi ile kornea ve konjunktivada hasar bulgularının, yaraların açılmasına neden olabilir. Zamanla korneada damarlanma artışı, lekelenmeler ve sonunda da saydamlık kaybına yol açabilir. Tedavisi son derece basit olan bu durumun tedavi edilmemesi ise görme kaybı ve kornea nakli tedavisine kadar gidebilir.

  Mutlaka göz doktoruna görünün

  Üretilen gözyaşı miktarının ölçülmesi (schirmer testi), gözyaşının yüzeyde kalma zamanının ölçülmesi( breakup time) ve göz yüzeyindeki kuruluk belirtilerinin biomikroskop muayenesinde tespit edilmesi (kornea ve konjunktivada lekelenmeler, birikintiler ve bölgesel kalınlaşmalar gibi) gerekir. Kuruyan göz için tedavi düzenlendikten sonra, altta yatan bir hastalık varsa dahiliye konsültasyonu ile bu hastalığa yönelik bir tedavi düzenlenmesi de gözyaşı miktarını artırabilir.

  Tedaviye öncelikle yapay gözyaşı damlaları ve jelleri ile başlanırken; kişinin durumuna göre yağ içerikli damlalar veya gözyaşı üretimini artıran damlalar eklenebilir veya cerrahi başka yöntemler uygulanabilir.

  Günümüz şartlarında sıklıkla gördüğümüz göz kuruluğunun geri dönüşümsüz hasarları oluşmadan tanısı ve tedavisi son derece kolaydır. Gözlerde ışığa aşırı hassasiyet, batma hissi, ağrı, bulanık görme gibi belirtiler varsa; son zamanlarda uzun süreli kitap okuma, ekran karşısında çalışma, televizyon izleme gibi aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsanız ve rüzgarda, klimalı ortamlarda aşırı sulanma varsa bir göz doktoruna başvurmanız yeterli olacaktır.
   
  'tuğçe' bunu beğendi.
Göz Kuruluğu Nedir?Neden Oluşur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AĞiz KuruluĞu neden olur

  AĞiz KuruluĞu neden olur

  AĞiz KuruluĞu Dişhekimli inde bu hal için “xerostomia” terimi kullanılır.Tükürük bezlerinin tükrük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük salgısındaki azalma a ızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Sebepleri: - Biyolojik yaşlılık: Bu etkili bir faktördür, tek başına etkili de ildir. - Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklar(Sjogren s...
 2. Göz altı morlukları neden oluşur?

  Göz altı morlukları neden oluşur?

  Göz altı morlukları neden oluşur? Arkadaşlar gözaltı morluklarımdan kurtulmam için bana ne önerirsiniz ve morluklar neden oluyor acaba her zaman yok hemde
 3. Göz altı morlukları neden oluşur buyrun öğrenelim

  Göz altı morlukları neden oluşur buyrun öğrenelim

  gözaltı morlukları nedenleri göz altı morlukları için Bu yazımızda biz kadınların güzellik sorunları arasında başı çeken gözaltı morlukları nedenlerini konu alıyor ve gözaltı morluklarını önlemek için ne yapmak gerekiyor hepbirlikte birligi ediniyoruz Melek'ler;) Göz çevresi morlukları çoğunlukla genetik kökenlidir, yani gözaltı morluğu olan kişilerin genellikle anne ve babalarında da...
 4. Bebeğin göz rengi ne zaman oluşur?

  Bebeğin göz rengi ne zaman oluşur?

  Gebelik ve annelik kavramları temelde karmaşık bir süreci içerir. Bu süreç, fizyolojik bir süreç olmasına karşın, kadın vücudu için önemli bir yük ve bu duruma paralel olarakda oldukça büyük stres oluşturmaktadır. Gebelik süresince annenin organ faaliyetleri, fetüsün emrine girerek, vücuttaki tüm kaynaklar artık fetüs için kullanılmaktadır. Bu yaşam formu, bize bebeğin göz rengi nasıl ve ne...
 5. Vajinal kuruluğun sebebi nedir ?

  Vajinal kuruluğun sebebi nedir ?

  Vajinal kuruluk genellikle, östrojende düşüş , vajinal nemin miktarını veya tutarlılığını etkilediğinde ortaya çıkar . Bununla birlikte, bilmediğiniz vajinal kuruluğun diğer nedenleri vardır.Bunlar dan ikisi bazı tıbbi durumlar veya hijyen uygulamaları dır.Rahatsızlığınızın nedeni ne olursa olsun, yağlayıcılar ve vajinal nemlendiriciler bu durumu aşmanıza yardımcı olabilir .Vajinal kuruluk,...

Sayfayı Paylaş