Göz Rengine Uygun Makyaj Önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Göz Rengine Uygun Makyaj Önerileri
Makyaj uygulamalarında kullanılan ürünlerin ve doğru uygulamaların yanında renklerin kullanımı da önemlidir. Özellikle yüzün en dikkat çeken bölümü olarak gözlerde uygulanacak renklerin seçiminde ten, saç ve kıyafetlere göre seçim yapmak gerekir.


Ayrıca göz makyajlarında kullanılacak renklerde göz rengi de önemli bir ayrıntıdır. Göz rengine uygun olarak yapılan makyaj gözlere daha güzel ve etkileyici bir görünüm kazandırır.


makyaj-yapimi.jpgMavi Gözlerde Makyaj

Mavi gözlerde renk seçimi göz renginin tonuna göre uygulanması bakımından sanıldığı kadar kolay değildir. Makyajda kullanılacak renkler koyu mavi gözler için daha yoğun tonlarda, açık mavi gözlerde ise daha açık tonlarda olabilir.Mavi gözler için çoğunlukla göz rengini ön plana çıkarması ile siyah rimel renginde en çok tercih edilen renktir. Eyelinerda da gözleri daha parlak göstermesi bakımından koyu tonlar öncelikli olarak kullanılır. Mavi gözler için gri, siyah ve kahverengi yanında koyu tonlarda yeşil ve mavi rahatlıkla kullanılabilecek renklerdir.Gece makyajı için mavi renkli gözlerde altın ve gümüş renkleri çoğunlukla tavsiye edilirken gündüz pembe ya da şeftali tonlarındaki göz farları gözlerdeki mavi rengi vurgulamak açısından tercih edilecek renkler arasındadır. Ayrıca daha koyu bir gölge istenildiği durumlarda mavi gözlerin tüm tonlarında tamamlayıcı bir renk olarak bronz rengi rahatlıkla kullanılabilir.Yeşil ve Ela Gözlerde MakyajFarlarda saf kırmızı tonların kullanımından uzak durulması önerilen yeşil ya da ela renkli gözlerde ayrıca siyah renk göz kaleminden de mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Günlük kullanımlarda göz kaleminde daha çok çikolata kahvesi ve erik yeşili rahatlıkla tercih edilebilecek renklerdir. Ayrıca yeşil gözler için altın tonları yine kullanılabilir renkler arasındadır. Özellikle gece makyajı olarak kahverengi ya da koyu yeşil ile toprak rengi farlarla birlikte kullanılabilecek altın tonlarının aksine yeşil gözlerde metalik gümüş tonlarda renklerden kaçınılmalıdır.Yeşil gözler için göz rengini ortaya çıkarması bakımından mor tonları en çok tercih edilebilecek renkler arasındadır. Ancak kullanımında dikkat edilmesi gerek nokta eğer gözler yorgun ise kullanımından uzak durulmalıdır. Mavi rengin de yorgun gözlerde tercih edilmesi önerilmez.Kahverengi ve Koyu Renk Gözlerde MakyajDiğer göz renklerine göre renk alternatifi daha geniş olması bakımından daha kolay çalışılabilecek kahverengi gözler için kahve ve çikolata tonları yanında bakır, bronz tonları ve haki yeşil tonları rahatlıkla kullanılabilir. Ancak kahverengi gözlerde far kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta koyu yeşil, deniz mavisi ya da turkuaz renklerinin gölgelerde tercih edilmesinden uzak durulmalıdır.Kahverengi gözler için eyeliner seçiminde ise doğal görünümlü bir makyaj uygulanmak istenildiğinde kullanımı tavsiye edilen renklerin başında kahverengi gelir. Bunun yanında farklı ve göz alıcı bir etki yaratmak için mavi göz kalemi uygun göz farı tonları ile rahatlıkla kullanılabilir.
 
Üst