1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.274
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir?

  Konu, 'Tüm Resim Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  göz tansiyonu nedir,göz tansiyonu belirtileri,göz tansiyonu nedenleri,göz tansiyonu tedavisi hakkında bilgiler Oldukça sinsi bir şekilde seyreden bir hastalıktır göz tansiyonu. Çoğu kez göz muayenesi sırasında dahi kendini göstermeye bilir. Ancak eğer erken teşhis edilmezse ilerde sıkıntılı durumlara yol açabilen bir hastalık olduğu için rutin olarak göz muayenesine gitmeli ve göz tansiyonunuz olup olmadığını bilmelisiniz.

  Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

  Göz içerisinde devamlı bulunan sıvılar aracılığı ile göz beslenmesi gerçekleşir. Bu süreç işlerken diğer taraftan da, göz içerisinde bulunan bu sıvılar, göz yollarında bulunan bazı kanallar yolu ile dışarıya atılır. Eğer bu işlemi göz sağlıklı bir şekilde yapamaz ise yani eğer bu kanallar da tıkanıklık oluşup göz içerisinde bulunan sıvıları dışarıya boşaltılamaz ise bunun sonucu olarak göz içerisinde sıkı bir basınç meydana gelir. Bu basınç artışına göz tansiyonu yani glokom denilmektedir.

  gözYüksek basınç nedeniyle göz tansiyonu gözde bulunan sinirlere zarar verir ve bu sinir hücreleri zamanla yavaş yavaş görme özelliğini kaybetmektedir. Eğer bu duruma zamanında müdahale edilmez ise gün geçtikçe görme kayıpları yüzde yüze kadar çıkabilmektedir. Görme kayıpları geniş bir alandan merkeze doğru ilerlemektedir.

  < Konu Resmi..>  Göz Tansiyonu Nasıl Oluşur?

  Göz tansiyonu kişinin göz üzerinde oluştuğu ilk zamanlar kendisini göstermeyen, gizlice ilerleyen sinsi bir rahatsızlıktır. Ancak görme kayıpları başladıktan sonra göz tansiyonu fark edilmektedir. Genel olarak göz tansiyonu 40 ile 45 yaşları ve sonrasında kendisini gösteren ve ilk belirtisi ise göz içerisinde basınç artışının meydana gelmesidir. Eğer bu yaştan sonra görme kayıpları meydana gelmiş ise artık bu hastalıktan geri dönüşü mucizelere kalmış demektir.

  Hastalığınızın erken tanısı için düzenli bir göz muayenesi çok önemlidir.

  Göz Tansiyonu Riskini Kimler Taşır?

  -Genetik faktörler. Genel olarak birinci dereceden akrabada göz tansiyonu rahatsızlığı bulunan kişilerin kendisinde görülme riski büyüktür. Bunun yanı sıra 40 yaş üstü göz içi basınçları yüksek olan kişilerde göz tansiyonu olma ihtimali yüksektir.

  -Şeker hastalığı, kansızlık, ani şok yaşama gibi durumlar kan basıncını artırmaya ve göz tansiyonunu ortaya çıkaran riskli durumlar olabilir.

  Göz Tansiyonunun Tedavisi Nedir?

  Kişilerin yaşamış olduğu yüksek tansiyon hastalığı nasıl ise buda göz de bir benzeri hastalıktır. Yani göz tansiyonu, yüksek tansiyon gibi tedavisi olmayan ve sürekli gözetim altında tutulması gereken bir rahatsızlıktır.

  Göz tansiyonun en basit tedavi uygulaması göz damlası olarak bilinir. Bu göz damlasını damlattıktan sonra gözleri belirli bir süre kapalı tutarak ilacın etkisini artırmada yardımcı oluruz. Tabi ki damlaları doktorunuzun verdiği şekilde kullanılmalıdır.

  Damlalardan sonra gözünüzde yanma, batma gibi durumlar hissedilebilir. Bu tamamen normal olup korkuya sebep verilmesine gerek yoktur. Kısa bir süre sonra kendiliğinden bu ağrılar gidecektir.

   
Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda göz sulanması nasıl tedavi edilir

  Çocuklarda göz sulanması nasıl tedavi edilir

  Meleklerim sizin de çocuklarınız da varsa böyle bir durum mutlaka bir doktora başvurun... Çocuklarda göz sulanması nasıl tedavi edilir Çocuklarda çeşitli nedenlere bağlı olan göz sulanması, tedavi edilmezse enfeksiyonlara sebep olabilir. Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ferda Çiftçi şu bilgileri verdi: Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz kapaklarındaki yapısal bozukluklar, göz tansiyonu...
 2. Yanık nasıl tedavi edilir?

  Yanık nasıl tedavi edilir?

  yanık şişmesi yanık nasıl tedavi edilir yanıkta şişme yanıklarda su toplaması nasıl geçer su toplaması geçer yanık nedir, nasıl geçer, tedavisi, bitkisel çözüm, doğal tedavi yöntemleri, ne iyi gelir, Kaza sonucu yanıklar hepimizin başına geliyor. Yanıklar çeşitli derecelerde olmasıyla birlikte çeşitli şekillerde de tedavi ediliyor. Yanık sorununu sizlerde yaşıyorsanız bu yazımızdan yanık...
 3. Şaşılık ve göz kayması nedir nasıl tedavi edilir

  Şaşılık ve göz kayması nedir nasıl tedavi edilir

  Şaşılık ya da göz kayması nedir şaşılık tedavisi göz kayması tedavisi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda şaşılık ve göz kayması nedir, önce onu öğreniyoruz ve nasıl tedavi edilir diye de bilgiler ediniyoruz. Konu hakkında merak ettiğiniz bilgiler için mausenize asılın ve aşağıya doğru inin Melek'lerim. Şaşılık ya da göz kayması gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek...
 4. Adenomiozis nasıl tedavi edilir?

  Adenomiozis nasıl tedavi edilir?

  adenomiozis nedir,adenomiozis belirtileri,adenomiozisnedenleri,adenomiozis tedavisi hakkında bilgiler Uterusun myometrium tabakası içerisinde endometriuma ait bez ve stromal dokuların bulunmasıdır. Östrojen bağımlı büyüyen hastalıklardan birisidir, menopoz gibi östrojenin azaldığı durumlarda adenomyozis geriler. Kimlerde daha yaygın görülür? Risk faktörleri nelerdir? - İleri yaş - Fazla...
 5. Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

  Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

  Presbiyopi merceğin, uyum aracılığıyla gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir ki bu süreçte göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi, kırklı yaşların ilk yıllarında başlar ve sonuçta herkes etkilenir. Asıl sıkıntı, hipermetropluktakinin aynısıdır. Yakındaki nesnelerden gelen ışık ışınlarının odak noktası, retinanın arka tarafında kalır ve odak dışındadır....

Sayfayı Paylaş