gebe
 1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  816
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  63

  Göz tikleri neden olur?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Tikler zamanla göz kapağı kasılmalarına neden olabilir
  Göz ve göz çevresindeki tikler bazı önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Daha çok çocukluk yaşlarında görülen göz tikleri genellikle masumdur.
  Bununla birlikte bu tür tikler bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Tikler (istemsiz hareketler) sıklıkla göz kapaklarını, bazen de gözün kendisini etkileyebilir. Göz kapaklarındaki tikler en hafif hali olan göz seğirmelerinden, günlük hayatı etkileyen göz kapağı kasılmalarına kadar farklı yoğunlukta görülebilir.

  Aşırı stres ve kahve tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir
  Göz seğirmeleri genellikle masum bir problemdir. Sıklıkla yetişkin yaşlarda görülür. Kesin nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte aşırı stres, kahve ve alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  Bazı hastalarda ise göz kuruluğu, alerjisi veya enfeksiyonlarına bağlı olarak görülebilir. Bu tür seğirmeler genellikle geçici olup, uzun süren durumlar dışında tedavi gerektirmez. Tedavi gerektiren seğirmeler için, sıcak kompres, botoks enjeksiyonu veya bazı diğer ilaç tedavileri kullanılabilir.


  Göz tikleri genellikle geçicidir
  Göz kırpmaları, daha çok çocukluk yaşlarında görülür ve genellikle geçici niteliktedir. Çocuklarında aşırı göz kırpma problemi tespit eden ebeveynlerin bir göz doktoruna danışmalarında fayda vardır. Çünkü gözlerdeki alerji, enfeksiyon veya kuruluk gibi bazı problemler bu duruma neden olabilir.


  Belirli bir nedene bağlı olmayan, simetrik ve aralıklı olarak istemli kontrol edilebilen göz kırpma refleksleri genellikle masum göz tikleridir. Bu tür tikler genellikle 6 ay içinde kaybolur. Bu süre zarfında kaybolmayan bazı göz kırpma tikleri ise daha ciddi tik hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu tür hastaların çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmeleri gerekebilir.
  Göz tikleri başka hastalıkların belirtisi olabilir
  Yetişkin ve özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan göz kırpma tikleri “blefarospazm” ve “hemifasiyel spazm” adı verilen bazı istemsiz göz kapama hastalıklarının belirtisi olabilir.

  Her iki gözü birden etkileyen ve genellikle masum olan blefarospazm olgularının aksine, tek gözü etkileyen hemifasiyel spazm olgularının daha detaylı tetkik edilmeleri gereklidir. Bu tür olgular düzenli aralıklarla uygulanacak botoks tedavisi, ilaç tedavisi ve bazı cerrahi yöntemlerinden fayda görebilir.

  Sinir sistemini etkileyen hastalıklar açısından incelenmeli
  Göz küresinin istemsiz hareketleri ise çok faklı nedenlere bağlı olabilir. Bunlar arasında, sürekli devam eden göz titremeleri veya ataklar ile gelen geçici hızlı göz titremeleri sayılabilir.

  Sonradan ortaya çıkan ve özellikle aralıklarla ortaya çıkan hızlı göz titremelerinin detaylı tetkik edilmesinde fayda vardır. Bu gibi durumlarda hastanın, muayene bulgularına göre, sinir sistemini etkileyen çeşitli hastalıklar açısından incelenmesi gerekli olabilir.

   
 2. Cennet-ul Meva

  Cennet-ul Meva Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.230
  Beğenilen Mesajlar:
  159
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  ❀⊱╮ ѦчЄπ
  Paylasim icin tesekkürler cnm.
   
Göz tikleri neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ne OLur Bakma GözLerime..

  Ne OLur Bakma GözLerime..

  Ne OLur Bakma GözLerime.. Sen, Ben Olma Sakın Bu Gece! Sana Karışmış,Dilsiz Beden Kör Gözüme Yama, Bakışın İçimde Sımsıkı Bir Acıda.. Ben Olma Yalvartma! Ey Perdeli Bakışım Lanet Olsun Bu Zamana… Dün Demlendim Yokluğunda,…(Varlığın Da Ayrı Bir Dert Başını Almış Düğümsüz İplik Gibi Salınıp, … Gözlerimin, Üzerine Titrediği Sözlerinin Üstünde! Ha Söyledin, Ya Söyleyeceksin...
 2. Göz Dalması Neden Olur?

  Göz Dalması Neden Olur?

  göz dalmasının sebepleri göz dalması nedenleri dalması neden olur dalmasının nedenleri sürekli göz dalması, neden olur, nasıl oluşur, sebepleri, nedenleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Tam almışız karşımıza arkadaşımızı sohbet ediyor onu dinliyoruz.Bir ara tabir yerindeyse film kopar,artık arkadaşımızı duymaz oluruz.Bir noktaya takılıp...
 3. Göz Kararması Neden Olur ?

  Göz Kararması Neden Olur ?

  göz kararması neden,göz neden kararır,göz kararmasının sebepleri,göz kararması baş dönmesi hakkında bilgiler Besin zehirlenmesi, açlık, stres, sıcak ortam, ishal, bir ilacın yan etkisi gibi tehlikeli olmayan nedenlerle herkes hayatında birkaç defaya mahsus göz kararmasından şikayet etmiş olabilir. Göz kararması her zaman önemli bir rahatsızlık habercisi olmayabilir ancak sık yaşanmaya...
 4. Göz kanlanması neden olur?

  Göz kanlanması neden olur?

  göz kanlanması,göz kanlanması niye olur,göz kanlanmasının sebepleri,göz kanlanmasının tedavisi Göz kanlanması, gözü etkileyen pek çok farklı tıbbi durumun belirtisi olabilir. Örneğin göz akında yoğun kırmızı bir bölge, subkonjonktival kanama gibi genellikle zararsız bir nedene işaret edebilir. Gözler enfekte olduğunda, gözlerin kanlanması dışında kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi...
 5. Göz titremesi neden olur?

  Göz titremesi neden olur?

  İstemsiz göz titremesi nistagmus olarak adlandırılır. Göze bağlı nistagmus çok defa doğuştandır. Göz titremesinin yavaş evresi; hasta, nesneye bakmayı sürdürürken gözlerin kaymasıyla oluşur. Göz titremesinin hızlı evresiyse, gözlerin ani ve hızlı şekilde kayıp yerlerine geri dönmesiyle meydana gelir.Belli yöne bakışta görme daha iyi olacağından hastalarda baş pozisyonu gelişebilir. Göze bağlı...

Sayfayı Paylaş