gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.186
  Ödül Puanları:
  113

  Göz titremesi neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  İstemsiz göz titremesi nistagmus olarak adlandırılır. Göze bağlı nistagmus çok defa doğuştandır. Göz titremesinin yavaş evresi; hasta, nesneye bakmayı sürdürürken gözlerin kaymasıyla oluşur. Göz titremesinin hızlı evresiyse, gözlerin ani ve hızlı şekilde kayıp yerlerine geri dönmesiyle meydana gelir.Belli yöne bakışta görme daha iyi olacağından hastalarda baş pozisyonu gelişebilir. Göze bağlı olanların ayırıcı tanısında göz doktoru yardımcı olacaktır. Tedavisinde gözlük, kontakt lens, lasik ameliyatı ve şaşılık ameliyatı alternatifleri vardır. Bu tedaviler şikayetleri azaltabilir ancak tamamen iyilik sağlamayabilir.


  < Konu Resmi..>  Nistagmus bir veya her iki gözde istemsiz titreme hareketinin var olmasıdır. Titreme vertikal ve horizontal eksenlerde olabileceği gibi torsiyonel de olabilir. Panduler nistagmus göz salınımlarının her iki yöne eşit büyüklükte olduğu, sıçrayıcı “jerky” nistagmus ise gözün bir yöne doğru yavaş hareketini takiben aksi yöne doğru hızlı göz hareketinin geliştiği nistagmus tipidir.

  Fizyolojik nistagmus optokinetik, vestibüler ve pozisyonel olmak üzere üç tip olup genellikle sıçrayıcı tarzdadır. Optokinetik nistagmusta optokinetik fenomene göre yavaş takip fazı göz önünde hareket ettirilen cismin hareket yönünde izlenirken hızlı faz bunun aksi yönünde görülür. Vestibuler nistagmus vücudun rotasyonu veya kulağın su ile irrigasyonu sonrasında görülür. Horizontal bakış yönlerinde göz hareketlerinin aşırı zorlanması sonucu pozisyonel nistagmus izlenebilir.


  Patolojik nistagmuslar göze bağlı sorunlarda görülebileceği gibi nörolojik ve vestibüler patolojilere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Konjenital nistagmusa neden olabileceği gösterilmiş nedenler arasında katarakt, aniridi, albinizm, retina ve makula patolojileri ile optik sinir hipoplazisi sayılabilir. Oküler nedenli nistagmuslar genellikle pandüler tipte olup herediter geçiş gösterebildiği bildirilmiştir. Sıçrayıcı tipte konjenital nistagmusu olan bazı olgularda daha iyi görme sağlayabilmek için gözlerin bir tarafa deviasyonu veya nistagmusu düzeltici anormal baş pozisyonu gelişimi izlenebilir.
  Göz hareketlerinin kaydedilerek incelenebildiği sistemlerde elde edilen sakkad ve yavaş takip eden göz hareketi analizi verilerine göre nistagmus yukarıda bahsedilenden daha farklı ve ayrıntlılı sınıflamalara tabi tutulabilir.

  Spasmus nutans adı verilen klinik tabloda infantta aylar içinde başlayan ve 2 yaşına kadar kendiliğinden düzelen, diskonjuge, yüksek hızlı, düşük amplitüdlü, multiplanar, genellikle bir gözde daha belirgin özel bir nistagmus tipi görülür. Bu hastalarda baş sallama hareketi ve bazen oküler tortikollis eşlik eder. Bu tablonun tek taraflı nistagmus yapabilen kiazmal gliom, özgül olmayan merkezi sinir sistemi dejenerasyonu ve 3. ventrikül tümörü olgularında görülen spasmus nutans benzeri durumlardan ayırt edilebilmesi için santral sinir sistemi görüntülemesi esastır. Özellikle aferent pupil defekti, optik atrofi, büyüme geriliği ve diğer nörolojik hastalık işaretleri olan spasmus nutans benzeri olgularında kraniyal görüntülemenin yanısıra ayrıca nöroblastom, akromatopsi ve konjenital ilerlemeyen gece körlüğü yönünden de inceleme gerekebilir.

  Ambliyopiye neden olabilmesi ve ciddi nörolojik hasarın habercisi olması açısından nistagmuslu hastalar yakından takip edilmeli ve dikkatli nörolojik incelemeleri yapılmalıdır. Nistagmus hastalarının büyük bölümünde yaşla beraber nistagmus yoğunluğu azalır. Bir kısmında ise gözlük ve/veya cerrahi tedavi gerekebilir.

  Nistagmus tedavisinde temel hedef anormal baş pozisyonunu düzeltmek ve okuma hızını artırabilmek için fovea zamanını artırmaktır. Anormal baş pozisyonunu düzeltmek için gözlerin döndüğü yöndeki (baş pozisyonu yönünün aksi tarafı) ekstraoküler yöndeş kasların geriletilmesi uygulanır. Daha şiddetli olgularda bu cerrahiye antagonistlerin rezeksiyonu da eklenebilir. Oblik eksendeki baş pozisyonlarının giderilmesi siklovertikal kasları içeren oldukça karmaşık planlama ve birden fazla cerrahi gerektirebilir. Periyodik alternan nistagmusta (göz hareketi kayıtlarında nistagmusun hızlı yönü kendiliğinden bazı olgularda belli bir periyod ile diğerlerinde ise belli bir periyod izlemeden değişir) baş pozisyonunun yönü zamanla kendiliğinden değişebileceği için bu hastaların ayırt edilmesi önem taşır. Konverjans ile bloke olan nistagmusta tabanı dışarıda prizmalar veya iç rektuslara geriletme ve/veya posteriyor fiksasyon dikişi uygulanabilir. Fovea zamanının artırılması gereken veya osilopsi yakınması olan olgularda tüm horizontal kaslara maksimum geriletme veya propriyoseptörleri yok etmek için insersiyodan kesip tekrar yerine dikilmesi (Dell’Osso tekniği) klinik olarak önemli bir başarıdan çok göz hareketi kayıtlarında düzelme sağlamaktadır. Bu cerrahilere bağlı olarak iyatrojenik şaşılık veya tam aksi yönde baş pozisyonu gelişmesi mümkündür. Bu nedenle nistagmus hastalarının cerrahi planlaması çok büyük titizlikle yapılmalıdır.

   
Göz titremesi neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göz Dalması Neden Olur?

  Göz Dalması Neden Olur?

  göz dalmasının sebepleri göz dalması nedenleri dalması neden olur dalmasının nedenleri sürekli göz dalması, neden olur, nasıl oluşur, sebepleri, nedenleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Tam almışız karşımıza arkadaşımızı sohbet ediyor onu dinliyoruz.Bir ara tabir yerindeyse film kopar,artık arkadaşımızı duymaz oluruz.Bir noktaya takılıp...
 2. Göz Kararması Neden Olur ?

  Göz Kararması Neden Olur ?

  göz kararması neden,göz neden kararır,göz kararmasının sebepleri,göz kararması baş dönmesi hakkında bilgiler Besin zehirlenmesi, açlık, stres, sıcak ortam, ishal, bir ilacın yan etkisi gibi tehlikeli olmayan nedenlerle herkes hayatında birkaç defaya mahsus göz kararmasından şikayet etmiş olabilir. Göz kararması her zaman önemli bir rahatsızlık habercisi olmayabilir ancak sık yaşanmaya...
 3. El Titremesi Neden Olur ?

  El Titremesi Neden Olur ?

  el titremesi neden olur, el titremesinin sebepleri nelerdir,el titremesinin psikolojik sebepleri,el titremesi kimlerde görülür,el titremesi hangi hastalığın habercisi,el titremesi hakkında bilgiler Tıp dilinde ‘tremor‘ olarak adlandırılan titreme, kasların istem dışı olarak yaptığı, ritmik hareketlerdir ve bazılarımızın sosyal yaşantısını etkileyecek denli rahatsızlık verir. Ellerimizin...
 4. Göz kanlanması neden olur?

  Göz kanlanması neden olur?

  göz kanlanması,göz kanlanması niye olur,göz kanlanmasının sebepleri,göz kanlanmasının tedavisi Göz kanlanması, gözü etkileyen pek çok farklı tıbbi durumun belirtisi olabilir. Örneğin göz akında yoğun kırmızı bir bölge, subkonjonktival kanama gibi genellikle zararsız bir nedene işaret edebilir. Gözler enfekte olduğunda, gözlerin kanlanması dışında kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi...
 5. Göz neden titrer?

  Göz neden titrer?

  İstemsiz göz titremesi nistagmus olarak adlandırılır. Göze bağlı nistagmus çok defa doğuştandır. Göz titremesinin yavaş evresi; hasta, nesneye bakmayı sürdürürken gözlerin kaymasıyla oluşur. Göz titremesinin hızlı evresiyse, gözlerin ani ve hızlı şekilde kayıp yerlerine geri dönmesiyle meydana gelir.Belli yöne bakışta görme daha iyi olacağından hastalarda baş pozisyonu gelişebilir. Göze bağlı...

Sayfayı Paylaş