1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Gözeneklerinizle Nasıl Baş Edeceksiniz ?

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gözenekler için gözenekler neden açılır


  Özellikle yağlı ciltlerin problemi olan gözenekler, açılma sebepleri, kullanılabilecek ürünler ve daha fazlasını aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :)

  [​IMG]

  Özellikle burun üstünde ve yanak bölgesinde yoğunlaşan bu olumsuz görünümle ilgili soruları Etiler International Acıbadem Tıp Merkezi’nden Dr. Elif Ebru Filiz cevaplıyor..


  Gözenekler nasıl genişliyor ve tıkanıyor?
  Deri yüzeyinde her bir yağ bezinin deriye açıldığı porlar (gözenekler) bulunur. Yağ bezleri ürettikleri sebum (yağ) salgısını kıl folikülünün yanından deriye boşaltırlar. Özellikle yağ bezlerinin yoğun olduğu yüzün T bölgesi alanlarında gözlenen bu problemde; sebum salgısının koyu kıvamda olması yağ bezinin hormonal nedenlerle ya da bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak yağ üretimini artırması veya deriyi döşeyen hücrelerin bu gözenekler içine dökülmesi sonucu bu kanallar tıkanır. Buna bağlı olarak siyah ve beyaz noktalar (komedonlar) oluşur. Gözenekler içindeki sebum deri bakterileri ile birleşip irinli aknelere de dönebilir. Siyah noktalar olarak kalabilir ya da zamanla içi boşaldıkça geniş ve delikli bir görünüme yol açabilir. Bütün bu saydığımız problemler özellikle orta yaş ve üzeri kadınlar için ciddi sıkıntı yaratabilir.

  Gözenekler neden zamanla açılır?
  Ciltte biriken yağ ve doku artıkları zaman içinde gözeneklerin genişlemesine neden olabilir. Ayrıca yaş ilerleyip deri elastikiyeti azaldıkça gözenekler daha da genişler. Yağ bezinin yoğun olduğu yüz gibi alanlarda daha fazla genişlemiş gözenek bulunabilir. Ayrıca terleme nedeniyle yağ salgısı arttıkça ciltteki gözenekler genişleyebilir. Cilt tipi de bu konudaki önemli etkenlerden biridir. Örneğin yağlı ciltlerde genellikle kuru yapılı ciltlere göre daha fazla sayıda genişlemeye eğilimli gözenek bulunur.

  Güneşe aşırı maruz kalma hatalı ürün ya da belli ilaçların kullanımı gözeneklerin durumunu etkileyebilir mi?
  Yazın vücuttaki ter salgısının artışına bağlı olarak gözenekler genişler. Aynı şekilde kullanılan kozmetik kremler çeşitli ilaçlar yoğun kıvamlı kapatıcılar ve makyaj ürünlerinin bir kısmı gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

  Özel ürünler kullanarak bu sorunu çözmek mümkün mü?Şikayeti olan kişilerin hangi ürünleri kullanmalarını önerirsiniz?
  Gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini içeren ürünler glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular dermatologların muayenelerinde kullanılan özel kimyasal etkili soyucu doldurucu peeling ajanları kullanılabilir. Bu ürünlerin etki mekanizması; ciltte keratin hücrelerinin oluşumunu azaltmak gözenek derinliğini azaltıp kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır. Bunun yanında kremlerin etkisiz kaldığı vakalar için lazer terapi yöntemleri işe yarayabilir.

  Peki gözenekleri temizleyen bantlar bu sorunu çözme konusunda işe yarıyor mu?
  Gözenek temizleyici bantlar küçük çaplı sorunları çözmek için kullanılabilir ancak tıkanmış gözenekleri kesin olarak temizledikleri söylenemez.

  Gözeneklerin tıkanmasını engellemek için ne gibi önlemler alınabilir? Nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle sorun yaşanan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi yağ salgısının doğru kozmetik ya da dermatolojik ürünlerin kullanılarak dengelenmesi ve ölü keratin hücrelerinin bölgeden uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de deriyi soyan çeşitli peeling ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Elbette bu konuda öncelikli olarak bir dermatologla görüşülmesi çok çok önemli.

  Açık Gözeneklere Cerrahi Müdahale Yapılabilir mi?
  Cellest Klinik'ten Op. Dr. Tunç Tiryaki bu soruya şöyle cevap veriyor: "Açık gözeneklere cerrahi olarak müdahale edilemiyor. Kimyasal peeling işlemi ya da mikrodermabrazyon gözeneklerin sıkılaşması konusunda en iyi sonucu veren işlemler arasında bulunuyor. Bu tedaviler ayrıca cildin yüzeyindeki düzgünlüğü bozan engebe ve izleri yumuşatarak daha düzgün bir görünüm kazandırıyorlar."
   
Gözeneklerinizle Nasıl Baş Edeceksiniz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt Tipinizi Nasıl Tespit Edeceksiniz?

  Cilt Tipinizi Nasıl Tespit Edeceksiniz?

  cilt tipi, nasıl tespit edilir, nasıl anlaşılır, ipuçları, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Cildimize ve özellikle yüzümüze uyguladığımız kozmetikleri cilt tipimize göre seçeriz.Cilt tipimizi tayin etmenin yolu da cilt tiplerini iyi tanımaktır. Kuru Cilt Tipi Cilt gözenekleri nazik ve hassastır. Cilt; sabunla yıkandıysa cildinizin gerildiğini...
 2. van'a nasıl yardım edeceğiz

  van'a nasıl yardım edeceğiz

  Vrakadaşlarım vanda bulunan depremzedelerin allah yar ve yardımcısı olsun... Çok acı bir olay, Şimdi benim sizlere sormak istediğim Van'da bulunan depremzedelere parasal anlamda nasıl yardım edeceğiz. Oluşturulmuş bir hesap numarası vs var mı ? Nereye para yatıracağız ?
 3. Halınızdaki Mobilya İzlerini Nasıl Yok Edeceksiniz ?

  Halınızdaki Mobilya İzlerini Nasıl Yok Edeceksiniz ?

  Bu konu; halıdaki mobilya izlerini giderme konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sandalyelerinizi, koltuklarınızı ya da masa ve sehpalarınızı mecburen halılarınızın üstüne koyuyorsunuz ve bir zaman sonra sürekli aynı yerde durmaktan halılarda iz kalıyor ve de bu sizi sinir ediyorsa, bunun da bir çaresi var. Evet bu izleri geçirmek istiyorsanız, yazımızın devamını okuyun :tik:...
 4. Taze balığı nasıl ayırt edeceğiz ?

  Taze balığı nasıl ayırt edeceğiz ?

  Gerçi balık fiyatları aldı başını gidiyor ama balıksız daolmaz değil mi ? Benim sormak istediğim taze balık nasıl ayırt edilir?Nasıl anlarız ?
 5. Cilt Gözeneklerini Nasıl Daraltabilirim?

  Cilt Gözeneklerini Nasıl Daraltabilirim?

  Bu konu; Cilt Gözeneklerini Nasıl Daraltabilirim hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kadınların güzelliğe olan takıntıları hepimizce malum. Az ya da çok hepimiz ayna karşısında hatırı sayılır vakit geçiririz. Bu zamanlarda ada gözümüze en çok çarpan cildimizdeki gözenekler olur. Bu gözenekler özellikle yağlı cildi olanlarda fazlasıyla geniştir ve kir birikintilerine,...

Sayfayı Paylaş