1. optiklens

  optiklens Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  66
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Gözlerinizi evinizde test edin !

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında optiklens tarafından paylaşıldı.

  Gözlerinizin düzenli olarak bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi önemlidir. Doktorunuza gitmeden önce hızlı testlerimizden birini kullanarak görüş kabiliyetinizi evde de test edebilirsiniz. Gözlerinizi şimdi kontrol edin.
  • Snellen testi
  • Yakını görme testi
  • Astigmatizm Testi

  Snellen testi nedir?
  Göz doktorlarının çoğu görüşünüzü test etmek için Snellen tablosunu kullanır. Belirli bir mesafeden ne kadar doğru görebildiğinizi değerlendirmek için farkı boyutlarda harflerin bulunduğu bir tabloyu okumanız istenir.
  Tabloda üstte en büyük ve altta en küçük olmak üzere harf dizileri bulunmaktadır. 20/20 ya da 6/6 hattı tablonun en altında bulunmaktadır. 20/20 satırını okuyabilirseniz görüşünüz 20/20 ya da 6/6’dır.

  20/20 görüş nedir?
  20/20, ortalama ya da normal görüş anlamına gelir. Aynı zamanda 6/6 görüş olarak da adlandırılır. 20/20 ifadesi, basitçe ortalama bir kişinin görebileceğini 20 feet / 6 metre mesafeden görebiliyorsunuz anlamına gelmektedir.


  Görüşünüzü Snellen testi ile sınayın.


  1. Snellen testinin çıktısını buraya tıklayarak (File Hosting - Web Hosting - Dedicated Server yada eyechart - Upload.gen.tr yada DosyaUpload.NeT - File Upload Free File Hosting Dosya Upload Files Upload File Upload Swf Upload) alın

  2. Kontakt lensiniz ya da gözlüğünüz varsa takın
  3. Tabloyu göz seviyesinde penceresiz bir duvara asın
  4. Duvardan 3 metre uzağa oturun ya da ayakta durun
  5. Bir gözünüzü kapatın
  6. Üst kısımdan başlayarak harfleri sırasıyla sesli okuyun
  7. Arkadaşınızdan doğru okuyabildiğiniz en son satırı not etmesini isteyin
  8. Diğer gözünüzü de aynı şekilde kontrol edin
  Yazdırmaya uygun Snellen Testi PDF formatındadır.


  Sonuçlarınız ne anlama geliyor?

  20/20 satırını iki gözünüzle de okuyamıyorsanız görüşünüzün düzeltilmesi gerekiyor olabilir. Sonucunuz her ne olursa olsun gözlerinizin bir göz doktoru tarafından düzenli aralıklarla muayene edilmesi önemlidir.
  Yakını görme testi nedir?
  Bu test, yakınınızdaki nesneleri (vücudunuzdan bir kol mesafesi uzaklığında bulunan nesneleri) okuyabilme ve görebilme kabiliyetinizi ölçmektedir. Bu test hipermetrop ya da presbiyop olup olmadığınızı belirlemek açısından önemlidir.


  Görüşünüzü evde test edin
  Yakını görme testi evde deneyebileceğiniz kadar kolaydır. Sadece şu 6 adımı izleyin:

  1. Kontakt lensiniz ya da gözlüğünüz varsa takın
  2. Bilgisayar ekranından yaklaşık 35 cm mesafe uzaklığa oturun
  3. Yakın Görüş Testini buraya tıklayarak (http://i54.tinypic.com/2lux79e.jpg) açın

  4. Her iki gözünüzü de açık tutun
  5. C’lerin açıklıklarının belirdiği yerleri not edin (örneğin sol, sağ, yukarı, aşağı)
  6. Tüm C’leri doğru göremediyseniz testi başka bir gün tekrar edin

  Sonuçlarınız ne anlama geliyor?


  Her iki yönde de tüm C’leri doğru göremediyseniz görüşünüzün düzeltilmesi gerekiyor olabilir. Sonucunuz her ne olursa olsun gözlerinizin bir göz doktoru tarafından düzenli aralıklarla muayene edilmesi önemlidir.


  Astigmatizm testi nedir?

  Astigmatizm tablosu korneanızın ya da lensinizin eğrisinin normal olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Anormal bir eğri (genellikle yuvarlaktan ziyade elips şeklindedir) görüntünün belirli kısımlarını retinanız üzerinde odaklayacak ve diğerlerinin bulanıklaşmasına neden olacaktır.

  Astigmatizm testini tıklayın (http://i55.tinypic.com/anbmtd.jpg) evde deneyin.

  Astigmatizm testi evde denenebilecek kadar kolaydır. Sadece şu 5 adımı izleyin:

  1. Kontakt lensiniz ya da gözlüğünüz varsa takın
  2. Bilgisayar ekranından yaklaşık 35 cm mesafe uzaklığa oturun
  3. Bir gözünüzü kapatın
  4. Çizgilerin ve karelerin nasıl göründüğünü not edin (örneğin dalgalı ya da bulanık)
  5. Diğer gözünüzü de aynı şekilde kontrol edin

  Sonuçlarınız ne anlama geliyor?

  Normal bir gözde çizgilere keskin bir şekilde odaklanılır ve çizgiler eşit karanlıkta görülür. Bazı çizgiler keskin ve karanlık görünürken diğerleri bulanık ve daha az karanlık görünüyorsa astigmatınız olabilir. Sonucunuz her ne olursa olsun gözlerinizin bir göz doktoru tarafından düzenli aralıklarla muayene edilmesi önemlidir.
   
Gözlerinizi evinizde test edin ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kör noktanızı test edin

  kör noktanızı test edin

  sağ gözünüzü eliniz le kapatın siyah yıldıza bakarak monitöre yavaş yavaş yaklaşın kör noktanıza geldiğinizde kırmızı yıldız kaybolacaktır
 2. Uyku kalitenizi test edin

  Uyku kalitenizi test edin

  VKV Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Şefi Dr. Sabri Derman; insanlar için en önemli 3 ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve bunları şöyle sıralıyor: “4-5 saatte yeterli geliyor” Herkesin beyni 8 saat uykuya ihtiyaç duymayabiliyor. 4–5 saat de yeterli gelebiliyor ve kişi 3 saat yatakta anlamsız bir şekilde dönüp duruyor. Bir insanın uyuması için gerekli zaman; ‘ertesi gün kendisini...
 3. Gözünüzü test edin

  Gözünüzü test edin

  astigmat testi astigmat test astiğmat testi göz ile göz yapın Gözünüzü Test Edin... Yaz geldi gözlük sezonuda açıldı peki gözünüze uygun gözlüğü seçmeden önce gözünüzün durumunu basit bir kaç testle ölçebilirsiniz. .. - Doktora gitmeden önce gözlerinizi ön bilgi açısından bu bölümde test edebilirsiniz. .. - Bu deneyimler her iki göze de ayrı ayrı uygulanmalıdır. - Gözlerinizde hiçbir...
 4. hadi gözlerinizi test edin

  hadi gözlerinizi test edin

  İşte göz sağlığınızın yerinde olup olmadığını anlamak için ufak bir test... Saniye tutarak deneyiniz!! C harfini bulabilecek misin ? OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO...
 5. Uykunuzu test edin

  Uykunuzu test edin

  UYKUNUZU TEST EDİN Bu 14 sorunun 5'i evetse DİKKAT Güne dinç başlamak sağlıklı bir uyku uyumaktan geçiyor. Peki uykunuz ne kadar sağlıklı? İşte test etme fırsatı... Uyku bozuklukları ve uyku üzerine araştırmalarıyla tanınan Profdr. Hakan Kaymak, hayatın üçte birinin uyuyarak geçirildiğini,kaliteli bir uykunun kişinin özel ve iş hayatında verimliliğini yükselttiğini belirtiyor....

Sayfayı Paylaş