Gözü kasimak korneaya zarrarli

A

ahueda

Aktif Üye
Üye
Gözü kasimak korneaya zarrarli
kornea nedir kornea nakli kornea göz hastaliklari kornea tedavisi tüm bilgiler burda meleklerim. Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sezer Özkan, keratokonus adlı göz hastalığının oluşmasında hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığını belirterek, "En önemli çevresel faktör ise gözü kaşıyıp ovuşturmak yoluyla korneaya zarar vermek" dedi.


Dünyagöz Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sezer Özkan, keratokonus adlı göz hastalığının oluşmasında hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığını belirterek, "En önemli çevresel faktör ise gözü kaşıyıp ovuşturmak yoluyla korneaya zarar vermek" dedi.

Korneanın sivrileşip incelmesi sonucu oluşan göz hastalığı keratokonus, çoğu zaman göz tembelliğiyle karıştırıldığı için erken evrede teşhis edilemiyor. Özellikle sıcak, toz ve alerjenlerin yoğun bulunduğu ülkelerde sıkça rastlanan keratokonus hastalığı, korneanın öne doğru sivrileşip incelmesi sonucu ortaya çıkıyor. Kornea naklinin birinci nedeni olarak gösterilen hastalığın Türkiye'de en sık Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz sahillerinde rastlandığını belirten Dünyagöz Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sezer Özkan, "Hastalığın oluşmasında hem genetik hem de çevresel faktörler rol oynuyor. En önemli çevresel faktör ise gözü kaşıyıp ovuşturmak yoluyla korneaya zarar vermek" dedi.

ÇOK SAYIDA HASTA HASTALIĞININ FARKINDA DEĞİL

Erken dönemde rutin muayene ile teşhis edilemeyen keratokonus hastalığının sık sık göz tembelliği ile karıştırıldığı konusunda uyarıda bulunan Op. Dr. Özkan, "11-12 yaş civarında olup bir gözünde astigmat bulunan ve görmesi artırılamayan çocuklara çoğu kez göz tembelliği teşhisi konuluyor. Ancak bu hastaların çoğunun sonradan keratokonus olduğu ortaya çıkıyor. Hastalık erken dönemde rutin muayeneyle teşhis edilemediği için teşhiste özel topografik cihazlar gerekiyor. Hastanın korneasının çıplak gözle fark edilecek kadar sivri olması ancak kornea nakline gidilmesini gerektiren çok ileri dönemlerde oluyor. Teşhis için özel tetkik gerekmesi nedeniyle çok sayıda hasta hastalığının farkında olmadan yaşıyor. Şimdiye kadar kullanılan sert kontakt lensler dışında kullanımı kolay hibrit yapıdaki lenslerle de hastaların yüzde 90'ının görme kalitelerini artırmaları mümkün olabiliyor. Çeşitli nedenlerle kontakt lens kullanamayan hastalarda görmeyi artırmak için cerrahi uygulama gerekebiliyor. Cerrahi yöntemlerden ilki halka ameliyatı. Bu ameliyat tekniğinde bıçak kullanılmadan lazerle açılan kanalların içine halka takılarak korneanın gerilmesi ve merkezi korneanın sivriliğinin azaltılması amaçlanıyor. Bunun yanı sıra 'kerafleks' denilen özel mikrodalga uygulamasıyla hastanın korneasının sivriliğinin azaltılması amaçlanıyor. Bu uygulama umut vaadetse de henüz klinik çalışmaların sürdürüldüğü ve çalışma sonuçlarına göre uygulanan tekniğin geliştirilmesi düşünülen bir alan" diye konuştu.

KORNEAYA B2 VİTAMİNİ

Hastalığın 40'lı yaşlara kadar ilerlediğini dile getiren Op. Dr. Özkan, hastalığın ilerlemesini durdurmak için son yıllarda bir yöntem keşfedildiğini belirtti. Bu yöntemde korneaya yarım saat süresince 'riboflavin' denilen B2 vitamini uygulandığını söyleyen Op. Dr. Özkan, "Vitaminin göze geçebilmesi için epitelyum kazınıyor ve ultraviyole ışık uygulaması yapılıyor. Yapılan çalışmalar, bu ameliyatın uygun hastalarda uygulandığında hastalığı yüzde 90'a varan oranda durdurduğunu gösteriyor. Ancak ameliyatın yapılabilmesi için birinci kriter korneanın yeterli kalınlıkta olması. Korneanın çok ince olduğu vakalarda gözün zarar görme olasılığı olduğu için bu ameliyat tekniği uygulanamıyor. Bu ameliyat tekniği uygulanan hastalarda hastalığın seyrinin önemli ölçüde değiştiğini, görmenin korunduğunu ve hastaların bir bölümünde görme kalitesinde de önemli iyileşmeler olduğunu görmekteyiz" şeklinde konuştu.

Dünyada kornea nakli nedenleri arasında keratokonus hastalığının ilk sırada yer aldığını söyleyen Op. Dr. Sezer Özkan, bunun çok kolay bir operasyon olmadığını ve sonucunda kornea nakline bağlı ciddi riskler olabildiğine dikkat çekti.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
953
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
780
Uzman SühaN
Uzman SühaN
SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
933
SadmiN
Young bride
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Young bride
Young bride
Üst