1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gözümde batma var nedeni nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Genellikle kırmızı göze neden olan olay, konjonktivit ya da subkonjonktival kanama gibi basit olaylardır. Bu gibi durumlar spontan olarak düzelir veya kolayca tedavi edilebilir. Ancak kırmızı bir göz çok daha ciddi bir bozukluğun semptomu olabilir ki bunlar arasında; keratitler, uveit, akut dar açılı glokom, veya konjenital glokom bulunur. Bu durumlar konjonktivit ya da subkonjonktival kanama gibi çok daha sık görülen olaylardan ayırt edilerek, acil olarak bir göz uzmanına gönderilmelidir.

  < Konu Resmi..>


  Gözdeki kızarıklığın nedenleri
  Göz hastalıklarında en sık ortaya çıkan belirtiler; kızarıklık, kanlanma, kaşıntı, yanma-batma, şişlik, ağrı ve bulanık görmedir. Bunlar çoğu zaman enfeksiyon ya da alerjik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak kızarıklığın üveit gibi tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilecek göz hastalıklarının da ilk belirtisi olduğu unutulmamalı; gözde hissedilen her türlü problem ciddiye alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

  Gözdeki ağrıya kızarıklık eşlik ediyorsa hemen doktora gidilmeli1

  Göz ve çevresindeki ağrının çeşitli nedenleri vardır. Düzeltilmemiş kırma kusurları, uygun olmayan gözlük kullanımı, ayrıca hipertansiyon, migren, sinüzit, gribal enfeksiyon ve ateşli hastalıklar da göz ve çevresinde ağrıya sebep olmaktadır. Süreklilik arz eden, göze hafifçe bastırıldığında şiddeti artan göz ağrıları, gözün iç tabakalarındaki bir enflamasyonun belirtisi olabilir ve ciddi bir durumun habercisidir. Ağrının göz kızarıklığı ya da görme bulanıklığı ile birlikte olduğu durumlarda acilen bir göz hekimine başvurulmalıdır.
  Gözde batma hissi nedenleri
  Batma gözlere yabancı cisim kaçmış gibi hissedilmesidir. Uykusuzluk ve yorgunluk sırasında ortaya çıkan batmalar çok uzun sürmedikçe normal kabul edilebilir.

  Gözdeki batma hissi hangi hastalıkların belirtisi olabilir?
  Gözde yabancı cisim varlığı,
  Konjunktiva, kornea ve skleranın tüm enfeksiyonları,
  Alerjik hastalıklar,
  Kontakt lensle ilgili sorunlar
  Göz kuruluğu,
  Üveitler,
  Göz kapağı bozuklukları batma şikayetiyle ortaya çıkabilir.
  Göz yanmasının nedenleri
  Maalesef gözün yanmaya başlamasının birçok sebebi olabilir. Bu yüzden sadece bu belirtiye bağlı olarak bir tanı konması zordur. Ama çevresel nedenler çoğu kez göz yanmasının sebebidir. Kişi bu çevresel nedenleri ortadan kaldırırsa, göz yanması da kendiliğinden geçer.

  Göz yanmasına neden olan çevresel faktörler şunlardır:
  Toz
  Rüzgarlı günler
  Güneş yanığı
  Güneşe uzun süre maruz kalma
  Sigara dumanı
  Havayla gelen tahriş edici maddeler
  Yüzme havuzlarındaki klor gibi diğer tahriş edici maddeler
  Saç spreyi ve saç boyası
  Kirli hava
  Göz yanmasına sebep olan alerjiyle ilgili sebepler şunlardır:
  Polen
  Toz
  Küf mantarları
  Hayvan kepeği
  Parfüm veya kolonyalar
  Göz yanmasına sebep olan hastalıkla ilişkili nedenler şunlardır:
  Göz kuruluğu
  Göz yangısı (blefarit)
  Konjunktivit (göz nezlesi)
  Sjogren sendromu
  Fotofobi (ışık korkusu)
  Rosacea
  Wegener granülomatozisi
  Bakteriyel Enfeksiyonlar
  Diğer nedenler şunlardır
  İnsan yaşlandıkça vücudu ve gözleri daha az yağ üretir. Göz yaşındaki yağın azalması, göz yaşının daha çabuk buharlaşmasına ve böylece gözde kuru noktalar oluşmasına neden olur. Bu kuru noktalar gözün yanması hissini doğurur. Yeni bir ilaç almaya başladınız ve aniden göz yanması arttıysa, doktorunuza danışmalısınız. İlacınızı başka biriyle değiştirmek sorunu kolayca çözecektir.

  Göz kapağı şişmesi nedenleri
  Alerjiler: Göz alerjileri, bağışıklık sisteminin alerjen adı verilen yabancı maddelere aşırı tepki vermesi sonucu oluşur. Polen, toz, hayvan kepeği, bazı göz damlaları ve kontakt lens solüsyonları en yaygın göz alerjenleridir. Bazı durumlarda da makyaj malzemeleri göz şişmesinin suçlusu olabilir.

  Göz alerjisinin gelişimi şu şekildedir. Göze bir madde göze temas eder. Vücut bunu düşman olarak algılarsa, gözün hassas olduğu bu maddeye karşı kimyasallar salgılanmaya başlar. Histamin bu kimyasalların en yaygınıdır ve kan damarlarının kabarıp, şişmesine ve gözün kızarıp, sulanmasına neden olur. Göz kaşıntısı ile kendini belli eder.

  Göz Nezlesi (Konjunktivit): Göz nezlesi göz yüzeyinin üstünde ortaya çıkan enflamasyonla (iltihap) meydana gelir. Alerjik, bakteriyel veya virütik yollarla oluşan göz nezlesi türlerinin hepsi gözde şişmeye neden olur. Göz nezlesinin diğer belirtileri gözde sulanma, kızarıklık ve kaşıntıdır.

  Arpacık: Göz kapağının kenarlarında şişkin ve kırmızımsı bir yumru olarak kendini belli eder. Arpacık bakteriyel enfeksiyon veya meybomiyan bezindeki enflamasyon (iltihaplanma) nedeniyle oluşabilir. Bu yağ üreten bez tıkandığında, gözde şişme ortaya çıkar. Bir arpacık bütün gözün şişmesine neden olabilir ve genelde dokunulduğunda acı verir.

  Göz Enfeksiyonları: Göz enfeksiyonları sıklıkla göz ve göz kapağını çevreleyen dokuların şişmesine neden olur. Virüsler veya bakteriler sebebiyle oluşan birçok enfeksiyon vardır.

  Göz Kapağı Yangısı (Blefarit):Göz kapaklarının içindeki iltihaplanma ile oluşur. Göz kapağı yangısının altta yatan başka bir sebebi olabilir. Saç kepeği, göz kuruluğu ve enfeksiyonlar bu hastalığa neden olabilir. Göz kapağı yangısının diğer belirtileri gözde yanma, kaşıntı, sulanma ve gözde yabancı bir madde varmış hissidir.

  Orbital selülit, Graves hastalığı, oküler herpes hastalığı: gibi görme bozukluğuna neden olacak (çift görme, bulanık görme gibi) göz rahatsızlıklarında vakit kaybetmeden doktora danışmalısınız. Bu hastalıklar erken teşhisle tedavi edilebilirler. Aksi hâlde kısmi görüş kaybı, hatta körlük ortaya çıkabilir.

  Gözde şişmeye neden olabilecek diğer faktörlerin başında ise çok fazla sodyum (genelde tuz) tüketimi gelmektedir.

  Göz kapağı sürekli şişkinse böbreklerde sıkıntı olabilir1
  Gözlerde kuruluk olması, yanma-batma şeklindeki şikayetlere yol açmaktadır. Batma ile birlikte sulanma varsa göze yabancı bir cisim de girmiş olabilir. Göz kapağı şişkinliği ise çoğu zaman alerjik ya da iltihabi göz hastalıklarının belirtisi olmakla birlikte sürekli olduğunda böbrek gibi bazı organlardaki sıkıntının habercisi de olabilir. Göz akının üzerini kaplayan kanamalar çoğu zaman zorlanma, kuvvetli kaşıma gibi nedenlerle ortaya çıksa da tekrarlayan kanamalarda hipertansiyon ya da kanama eğilimine yol açan bazı bozukluklar akla gelmelidir.

  Göz kaşıntısının nedenleri
  Genellikle alerjiye bağlı olan kaşıntılardır. Ancak gözün çok hassas olmasından dolayı hemen hemen her şey gözde alerji yapabilmektedir. Göz kaşıntısının nedenleri arasında:

  Yabancı cisimler, Aşırı ışıklı ortamlar, Uykusuzluk, İltihabi göz hastalıkları, Bazı göz rahatsızlıkları, Ortamda bulunan gazlar, Göze kaçan sıvılar, Polen, Yabani otlar ve bunların tozları, Grip sinüzit, nezle gibi Viral hastalıklar, Çeşitli mantarlar, Gözkapağı bozuklukları, Konjuktivit gibi etkenler sıralanabilir.

  Göz ağrısının nedenleri
  Alerjiler
  Arpacık: göz kapağının ucuna yakın kırmızı, ağrı yapan iltihaplanma ya da enfeksiyondur; evde sıcak kompres iyi gelebilir
  Blefarit: göz kapaklarını etkileyen iltihaplanma
  Ektropion: göz kapağının dışa dönmesi
  Entropion: göz kapağının içe dönmesi
  Glokom: göz tansiyonu; göz tansiyonu ağrısız başlayabilir, ilerledikçe ağrı artar
  Göze yabancı bir cismin kaçması: göze bir toz parçası, bitki veya benzeri biçim kaçtığında genellikle göz yaşıyla temizlenir ancak eğer cisim dışarı çıkamazsa kornea tabakasının çizilmesine yol açabilir
  Göz kuruluğu
  Göz yangısı (konjonktivit): göz küresinin beyaz bölgesini ve göz kapağının içini kaplayan zarın iltihaplanması veya bu bölgede enfeksiyon, alerjiler veya enfeksiyonlar buna neden olabilir; gözün beyaz kısmı kızarır, kırmızılaşır ve akıntı olabilir
  Gözyaşı kanalı tıkanıklığı
  İritis: gözün renkli kısmının iltihaplanması
  Korneal abrazyon: kornea tabakasının çizilmesi; çizilme daha sonra iltihaplanmaya da dönüşebilir; sürekli olarak göze bir şey kaçmış gibi rahatsız edici bir his olur ve bu durum acı verebilir, ağrı yapabilir
  Küme tipi baş ağrısı / Migren
  Optik nevrit: optik sinirin iltihaplanması
  Sinüzit: Sinüs boşluklarındaki enfeksiyon gözlere baskı yaparak göz ağrısına yol açabilir
  Sklerit: göz küresinin sert, beyaz, dış kısmının iltihaplanması
  Şalazyon: göz kapağında bir tür kist; göz kapağı içinde bir şişlik oluşur ve dokununca can yakar
  Üveit: Gözün orta katmanının iltihaplanması
  Viral enfeksiyonlar: örneğin grip gibi
  Yaralanmalar: künt travma ya da yanık şeklinde olabilir

  Göz ağrısı başlı başına rahatsız edici olabilir ancak ağrının yanı sıra gözde kızarıklık, sulanma, akma, baş ağrısı, bulantı gibi başka belirtilerde ortaya çıkabilir. Aşağıda bu durumların hangileri acil olarak görülmeli ve mutlaka doktora gösterilmeli. Ani görme kaybı inmenin habercisi olabilir1
  Görme bozukluğu, genelde göz kaynaklı olmakla birlikte çeşitli nörolojik ve damarsal, bazı sistemik hastalıklar ya da göz içi ve göz dışı tümörlerden de kaynaklanıyor olabilir. Görme bozukluğu tek veya çift taraflı, sürekli ya da gelip geçici şekilde olabilir. Birden gelişen görme kaybı göz damarlarının tıkanması sonucu ortaya çıkabileceği gibi beyin kan dolaşımındaki bozukluğa (inme riski) da bağlı olabilir ve acil müdahale gerektiren bir durumdur. Gelip geçici dahi olsa görme kaybı ihmal edilmemesi gereken bir uyarıdır.

  Işığa duyarlı sulanan gözler tiroidin habercisi1
  Şaşılık, çift görme, göz kapağı düşüklüğü, göz kasları ve çevresindeki bazı problemlerden kaynaklanabileceği gibi myastenia gravis, multipl skleroz (MS) ve diyabet gibi ciddi bir hastalığın ya da tümörün belirtisi de olabilir. Gözlerin öne doğru itilmesi, göz kapaklarının çekilerek kapak aralığının genişlemesi, ışıktan rahatsızlık ve sulanma olması tiroid bezindeki fonksiyon bozukluğundan kaynaklanabilir.

  Şeker hastalarında katarakta dikkat1
  İleri yaşlarda ortaya çıkan ağrısız görme bozukluğunun en sık rastlanan nedenlerinin başında katarakt ve maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) gelmektedir. Katarakt, yavaş yavaş ilerleyen bir görme kaybı yapar. Ancak katarakt sadece ileri yaşlarda gelişen bir durum olmayıp, uzun süre kortizonlu ilaç kullanmış olan kişilerde, şeker hastalarında ya da göz travmasına bağlı olarak erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

  Göz tansiyonu aileden miras1
  Glokom (göz tansiyonu), göz içi basıncının görme sinirinde yaptığı kalıcı hasar sonucu, periferik görmenin yavaş yavaş kaybedildiği sinsi seyirli bir hastalıktır. Hastalar görme kaybını çoğu zaman hastalığın en ileri aşamasında fark ederler. Ailede göz tansiyonu olanlarda, 60 yaş üzerindeki kişilerde, diyabeti ya da hipotiroidi olanlarda ve miyop kişilerde glokom gelişme riski daha fazladır. Ayrıca çeşitli göz hastalıkları geçirmiş ya da uzun süre kortizon kullanmış kişilerde de göz içi basıncında yükselme ortaya çıkabilir.

  Tedavi edilmeyen retina yırtıkları körlükle sonuçlanabilir1
  Gözün önünde hareket eden saç kılı ya da ince iplikçikler bazen de siyah bir sinek şeklinde tanımlanan hareketli cisimler vitreus” ve retina hastalıklarının habercisi olabilir. Özellikle karanlıkta daha fazla fark edilen flaşa benzer bir ışık çakması, gözün retina tabakasındaki bir yırtığın belirtisidir ve acilen tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilir.

  Mutlak göz hekimine başvurulması gereken durumlar nelerdir ?
  Görmede azalma ( hatta gelip geçici olsa dahi )
  Göz önünde yüzen, uçuşan cisimler (siyah kılcıklar, tüycükler, noktalar, benekler, lekeler)
  Işık çakmaları
  Bir perde ya da peçe arkasından bakıyormuş gibi görme hissi
  Işıkların çevresinde renkli halkalar görme
  Gözde ve göz çevresinde ağrı hissi
  Göz çevresindeki deride ve gözde kızarıklık
  Gözde ödem ve sulanma
  Gözlerin birisinin veya ikisinin öne doğru çıkması, fırlaması
  Göz kayması, şehlalık
  Çift görme
  Sık rastlanılan göz hastalıkları
  Episklerit nedir: Konjunktiva ve sklera (gözün beyaz kısmı) arasında meydana gelen bu iltihabi durumun sebebi genellikle bilinmez, nadiren romatizmal hastalıkla eşlik edebilir. Gözde künt bir ağrı ve kızarıklık meydana gelir. Hafif olgular kendiliğinden geçebilir. Ağır olgularda mutlaka tedavi gerekir.

  Sklerit nedir: Bağışıklık sistemiyle ilgili bazı bozukluklarda, romatizmal vücut hastalıklarında ortaya çıkabilir. Bulanık görme, göz ağrısı, baş ağrısı, ışıktan rahatsız olma ve gözde kızarıklık gibi şikayetler ortaya çıkarır. Ciddi bir hastalık olduğu için derhal tedaviye başlanması gerekir.

  Keratit nedir: Korneanın iltihaplarına keratit adı verilir. Bakteriler, virüsler ve mantarlar korneayı enfekte edebilir. Gözde kızarıklık, akıntı, ağrı, görme kaybı ve ışıktan rahatsızlık meydana gelir. Kornea enfeksiyonları çok acil bir şekilde tedaviye başlanmadığı takdirde hızla ilerler. Görmeyi kalıcı şekilde bozabilir. Tedavide geç kalındığı takdirde meydana gelebilecek olan kesafetin kornea nakli ile tedavisi gerekebilir. Bazı kontrol edilemeyen vakalarda keratit bir ülsere dönüşüp gözün delinmesine yol açabilir.

  Allerjik konjonktivit nedir: Değişik allerjen maddeler gözde kaşıntı, yabancı cisim hissi, kızarıklık ve sulanma gibi şikayetler meydana getirir. Allerjilerin çok hafif formları olduğu gibi ağır seyreden formları da vardır. Özellikle ağır formlarında zamanında ve uygun tedavi yapılmazsa gözde görmeyi dahi etkileyebilecek sorunlar meydana gelebilir.

  Mikrobik konjonktivit nedir: Bakteriler, virüsler, mantar ve parazitlerle enfeksiyon sonucu konjunktivada kızarıklık, çapaklanma ve kum kaçmış gibi hissetme şeklinde şikayetler meydana gelir. Özellikle bebeklerde doğum esnasında anne kanalından kapılan mikroplara bağlı meydana gelen konjunktivitler oldukça ağır seyreder. Doğumda veya doğumdan birkaç gün sonra bebekte yoğun huzursuzluk ve gözlerinde çapaklanma olur. bazı konjunktivitler her ne kadar kendiliğinden düzelebilse de uygun antibiyotik tedavisinin alınması gerekir.


   
Gözümde batma var nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğimin gözü yaşarıyor nedeni nedir?

  Bebeğimin gözü yaşarıyor nedeni nedir?

  bebeklerde göz neden yaşarır,bebeklerde göz yaşarmasının nedenleri,bebeklerde göz yaşarması sebepleri,bebeklerde göz yaşarması tedavisi hakkında bilgiler Gözyaşı basit bir sıvı, su değildir. Genel olarak üç tabakadan oluşur ve içerisinde gözü koruyan birçok madde bulunur. Uyanık olduğumuz sürece gözyaşı üretimi devam eder. Çünkü gözyaşı kornea tabakamız için hayati derecede önemlidir....
 2. Gözlerim de batma var nedeni nedir?

  Gözlerim de batma var nedeni nedir?

  göz batması nedenleri,göz batması neden olur,göz batması sebepleri,göz batması tedavisi,göz batması hakkında bilgiler Gözlerde yaşanan bir sorun olan batma hissi, özellikle de yoğun iş hayatı içinde olan kişilerde husule gelmektedir. Sürekli bilgisayar ekranına bakanların, yazı yazanların veya yazı okuyanların sıklıkla karşılaştığı göz batmasının nedenleri kimi zaman ciddi göz hastalıkları da...
 3. Sürekli gözüm seyiriyor nedeni nedir?

  Sürekli gözüm seyiriyor nedeni nedir?

  Tıp dilinde göz seğirmesine ‘miyokimi‘ denir ve sinir bozucu olmasına karşın neyse ki bu seğirmelerin çoğu kez endişe verici bir nedeni yoktur. Yorgunluk veya mevsimsel alerji gibi faktörler göz seğirmesinin ortaya çıkmasında oldukça yaygın sebeplerdir. Bu düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama bazen de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur....
 4. Gözlerim sürekli kanlanıyor nedeni nedir?

  Gözlerim sürekli kanlanıyor nedeni nedir?

  Gözler enfekte olduğunda, gözlerin kanlanması dışında kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Konjonktivit, kornea ülserleri veya üveit gibi, aşağıda açıklamalarını bulabileceğiniz farklı türde enfeksiyonlar gözleri etkileyebilir. Göz kanlanmasının tedavisi için ilk olarak neden kaynaklandığını bilmek önemlidir. Bazı kanlanmalar birkaç gün içinde dinlenme...
 5. Boğazımda batma var nedeni nedir?

  Boğazımda batma var nedeni nedir?

  Boğazda batma hissi insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Birçok sebepten ötürü özellikle sağ kısımda batma yaşanabilir. Geç kalınmadan nedeninin öğrenilmesi ve tedavi edilmesi, hasta bakımından çok iyi olacaktır. NEDENLERİ Boğazda batma hissi nasıl geçer sorusu çok sorulmaktadır. Özellikle sağ kısımda olduğunda en yüksek ihtimallerden birisi, sağ bademciğin şişmiş olmasıdır. Soğuk...

Sayfayı Paylaş