1. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ

  gözümüz kaç megapikseL

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında $ul€ tarafından paylaşıldı.

  Günlük hayatta "vay be, adamin cep telefonunun kamerasi 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyariz ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördügümden de net çikariyor görüntüleri" dedigimiz bile olur. Isin aslini yapilan arastirmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde oldugunu ortaya koyuyor.
  Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmis anlik çekimleri yakalayan bir fotograf makinesi degildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, küçük açilarla, anlik hareket eder ve etrafimizdaki detaylari beyne yansitmak için sürekli kendisini günceller. Ayrica iki tane gözümüz vardir ve beynimiz, çözünürlügü daha da arttirmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadir. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördügümüz seyin etrafinda hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayi, göz ve beyin birlikteligi, retinadaki foto-alicilarin sayica fazlaligi sayesinde,bir makinede olabileceginden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi saglar. Asagida verilen esdeger megapiksel degerler, insan gözünün bir manzarayi ne kadar netlikte gördügünü açiklayan bilimsel bir detaydir.

  Yukaridaki insan gözünün çözünürlügünü saglamaya neden olan veriler isiginda,simdi önce küçük bir örnekle baslayalim: Simdi önünüzde 90 a 90 derecelik açida (gözümüzün açilari yani) bir görüntünün oldugunu farz edelim, aynen pencereden disaridaki bir manzarayi seyredermis gibi. Bu durumda piksel sayilari ortalama bir göz için:

  90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

  Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediginiz tüm detaylari görmenize olanak saglamak için sürekli istediginiz detayin etrafinda hareket eder. Ama insan gözü, bu açidan çok daha fazla bir açi görür ki bu da 180 dereceye yakindir.Biraz küçük düsünüp 120 derecelik bir açiyla bakabildigimizi varsayacak olsak bile:

  120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

  Insan gözünün görebilecegi gerçek açi degeri süphesiz ki çok daha fazla çözünürlüge tekabül eder. Bu yapidaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayit imkani saglayabilecek kadar gelismis bir kamera olmasi lazim.

  Simdi teorik bilgiyi bir kenara birakip , sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sinirlari olan bir alandan disariya baktiginizda gördügünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele esdeger olarak yer aliyor. Eger görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

  Böyle bir teknoloji harikasi olan gözünüze gözünüz gibi bakin


   
gözümüz kaç megapikseL konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnsan gözü kaç megapixel???

  İnsan gözü kaç megapixel???

  Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 mp" ya da bende bi makina var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" falan bile deme cüretinde bulunuruz. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve bakın teknoloji hala...
 2. Gözüme sabun kaçtı Anne!!

  Gözüme sabun kaçtı Anne!!

  . Gözüme sabun kaçtı Anne!! Küçüğüm daha, bodrum katı evimizin, kibrit kutusu kadar banyosunda, yeşil bir leğende yıkardın beni Anne. Bazen haşlar bazen de dondururdun. Çığlığı basardım “yandım anam”.Kızardın, kırmızı maşlafa ile küt diye vururdun kafama. Sabun kaçardı gözüme. Mızırdanıp dururdum. Sense “iyidir sabun kaçması göze parlaklık verir, mikrobu kırılır gözünün” der teselli...
 3. Sizce Gözümüz Kaç Megapiksel ?

  Sizce Gözümüz Kaç Megapiksel ?

  insan gözü kaç mm Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" dediğimiz bile olur. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun...
 4. bir insan günde kaç kez göz kırpar

  bir insan günde kaç kez göz kırpar

  bir insan günde kaç kez göz kırpar bir insan ortalama günde kaç kez göz kırpar insanlar dakikada kaç kez göz kırpar görme duyumuz olan gözümüzün günde kaç kere kıptığımızı bilmek istermisiniz. Bir insanın günlük göz kırpma sayısı uyanık kaldığı saat ile orantılıdır. Fakat bir ortalama verecek olursak günlük beş bin ile on bin arasında değişir. Kesin bir sayı söylemek mümkün değildir.

Sayfayı Paylaş