1. *LavinyA*

  *LavinyA* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!

  gözünüzü farkında olmadan kör eden hastalık..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *LavinyA* tarafından paylaşıldı.

  Halk arasında göz tansiyonu veya karasu olarak tanınan glokom yüzünden dünyada 4,5 milyon insanın görme yetisini kaybettiği bildirildi.
  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İclal Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, son iki yıldır 12 Martın dünyada Glokom Günü olarak kabul edildiğini belirtti.

  Halk arasında karasu, göz tansiyonu olarak da bilinen glokomun, görme bilgisini, beyine taşıyan görme sinirinin ilerleyici harabiyetine sebep olan bir grup hastalığa verilen ad olduğunu bildiren Yücel, hastalığın tanınmaması ve tedavi edilmemesi halinde hiç belirti vermeden körlüğe neden olacağını vurguladı. Yücel, ''Böyle bir hastalık olduğu için bilim dünyasında glokoma 'sessiz körlük' deniyor'' dedi.

  Tıp Fakültesinin Glokom Birimi Sorumlusu da olan Prof. Dr. İclal Yücel, glokomun dünyada görülme sıklığının yüzde 1-2 olduğunu, Türkiye'deki rakamların da buna paralel olduğunun sanıldığını kaydetti. Dünyada bugüne kadar 4,5 milyon insanın glokom yüzünden görme yetisini kaybettiğini ifade eden Yücel, bu sayının 2020 yılında 11,2 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü vurguladı.

  Glokomun sinsi seyreden, ağrı yapmayan bir hastalık olduğuna değinen Yücel, şöyle konuştu:

  ''Bu hastalık sinsi seyreder, ağrı olmadığı için insanlar farketmez. Görme düştüğünde insanlar katarakt olduğu veya gözlüğünde sorun olduğu düşüncesiyle doktora başvurur. Gelir ki göz tansiyonu vardır, görme sinirlerinin bir kısmı ölmüştür. Şanslıysa başta yakalanmıştır. Hastaya yapacak birşey yok ancak (Elde ne kaldıysa onu korumaya çalışırız) dediğimiz zaman hastanın bütün dünyası kararır. Çok kötü. (Ben bunu anlayamadım, ne olacaktı ki ben bunu anlayacaktım?). Maalesef ağrı yapmaz, gözde kızarıklık olmaz, hiçbir bulgu vermez ancak görme düştüğünde -ki bunda da görme sinirlerinin büyük bir kısmı harap olmuştur- o zaman bulgu verir. Hasta geldiğinde zaten geçtir.''

  -GLOKOMDA EĞİTİM FARKI-

  İclal Yücel, glokomun teşhisinde hastanın eğitim düzeyinin önemli olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde glokomluların yüzde 50'sinin, hastalığının farkına vararak sağlık kuruluşuna başvurduğunu belirten Yücel, ''Gelişmekte olan ülkelerde ise hastaların yüzde 90'ı hastaneye başka sebeple geldiğinde glokomu olduğunu öğreniyor'' dedi.

  Glokomda göz tansiyonunun yüksek oluşu, aile hikayesi ve yaşın önemli olduğuna değinen Yücel, glokomun görülme riskinin 40 yaşından sonra artacağına işaret etti. Yücel, hastalığın göz muayenesiyle teşhis edilebildiğini bildirerek, şöyle konuştu:

  ''Göz muayenesinde mutlaka dikkatli olmak lazım. Çünkü bu hastalarda, büyük kısmında, ya normal göz muayenesi sırasında göz basıncı yüksek sınıra yakın oluyor veya yüksek olmasa bile göz dibine bakıldığında görme sınırında ona ait belirtiler görülebiliyor. Normal bir göz muayenesinde tanı konulabilir. Şüpheli olgular varsa bunlarda bizim yardımcı muayene yöntemlerimiz var. Teknolojiye bağımlı olarak muayene yöntemleri de gelişmekte.''

  -''TEDAVİSİ YOK''-

  Prof. Dr. Yücel, glokomun bugün için tedavisinin olmadığını, görme siniri öldüğünde bu sinirlerin geri getirilemediğini bildirdi.

  ''Hastalığı nerede yakaladıysak orada tuttuğumuz zaman başarılıyız demektir'' diyen Yücel, ilaç tedavisi ya da ameliyatla hastalığın yakalandığı aşamada kalmasının sağlandığına işaret etti. Glokom teşhisi konulan hastaların kontrollerini aksatmamaları gerektiğini de belirten Prof. Dr. İclal Yücel, hastaların ilaçların yan etkileri yüzünden tedavilerine ara vermeleri, bazı vakalarda tedavinin hayat boyu sürmesi gerektiğini kaydetti.

  -''ÇOCUĞUMUN GÖZLERİ GÜZEL'' DEME GLOKOM OLABİLİR''-

  İclal Yücel, glokomun nadir durumlarda doğumsal olabileceğine de dikkati çekti. Ebeveynlere glokomdan şüphelenmeleri için bazı ipuçları veren Yücel, ''Eğer bebeğin bir gözü diğerinden büyükse, gözleri çok çıkıksa, gözün önünde bulanıklık varsa aileler mutlaka doktora gidecek. Bebeğin bu durumda derhal ameliyat olması lazım'' diye konuştu.

  Bazı ailelerin bu tip bulgularda hastalığın geçici olacağı yanılgısına düştüklerini belirten Yücel, bebeği iri gözlü doğduğunda, 'Çocuğumun ne kadar güzel gözleri var' diye düşünen aileler olduğunu, bu çocukta glokom riski olabileceğini sözlerine ekledi.
  (alıntı)
   
 2. kiraze

  kiraze Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  arkadaşlar gözdeki retina yırtılmasınada dikkat edin lütfen farkına varmadan gözlerinizi kaybedebilirsiniz
   
gözünüzü farkında olmadan kör eden hastalık.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşkın gözü neden kördür?

  Aşkın gözü neden kördür?

  Bir gün Delilik yakın dostlarını kahve içmek üzere evine davet etmiş. Herkes gelmiş. Kahveler içildikten sonra Delilik dostlarına saklambaç oynamayı önermiş. - Saklambaç mı? O da nedir? diye sormuş Merak. - Saklambaç bir oyundur. Sizler saklanırken ben yüze kadar sayacağım. Saymayı bitirdiğimde ilk bulacağım kişi benden sonraki ebe olacaktır. Korku ve Tembellik dışındakiler Delilik'in...
 2. aşkın gözü kör mü?

  aşkın gözü kör mü?

  Fırat'ın bir yakasında yaşayan bir delikanlı ile öbür yakasında yaşayan güzel bir kadın varmış. Birbirlerine aşık olmuşlar. Delikanlı her gece Fırat'ın sularında yüzerek karşı yakaya geçer sevgilisine ulaşırmış. Şafak sökmesine yakın delikanlı sevgilisine öpücük kondurup Fırat'ın azgın sularına girip öbür yakaya geçermiş. Bu gecelerce böyle sürüp gitmiş. Yine bir gece delikanlı Fırat'ı...
 3. Kör Eden Makyaj !

  Kör Eden Makyaj !

  BİLİMADAMLARIkozmetiklerle ilgili ürkütücü bir gerçeği ortaya çıkardı. Birçok rimelgöz kalemi ve farda bulunan pigment ve fatalat gibi kimyasal maddelergözde ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Uzmanlar özellikle gece rimel ve göz kalemi silinmeden uyumanın körlüğe varan sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Gözdeki alerjilerin yüzde 92'sinin makyaj malzemelerinden kaynaklandığını belirten...
 4. Gözdeki Uçuk Kör Bırakabilir

  Gözdeki Uçuk Kör Bırakabilir

  göz rahatsızlıkları, parazitler, kanlanma, arpacık ne ararsan burada Kişiyi daha çok stresli, yorgun ve üzüntülü dönemlerinde yakalayan göz uçuğu kalıcı görme hasarına dahi neden olabilmektedir. Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Şahin, “Göz uçuğu” hakkında bilgi verdi. Herpes Simpleks Virüs (HSV) derinin herhangi bir yerinde su kabarcıkları ve...

Sayfayı Paylaş